Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Znanec iz sosedne ulice - Stane Klemenc

Nedeljski dnevnik - Miran Sattler: Zaljubljen je v gore. Vtis imam, da so mu stene v njih zdaj bolj všeč kot dekleta. Vsak ima svoje veselje.

Če je človek aktiven, pravi, ni časa za kaj drugega. To pa je velika resnica.
Srečaval sem ga že nekaj let na hodnikih tiskarne, pa nisem vedel, da je tako ves izročen drznosti in nevarnostim v gorah. Še zdaj, ko sva se zatekla v eno izmed številnih praznih sob in je pred menoj zavihanih rokavov, pomislim, da je videti prekrhek, prenežen za tisti boj, ki slehernega čaka, ko se loti gore. Bolj ko pa sem ga gledal in poslušal, bolj me je med pomenkom s svojimi mišicami na rokah, ki jih je nehote napenjal, in z odločnimi besedami, predvsem pa z veliko poštenostjo in iskrenostjo, prepričal, da je vztrajen borec in vnet osvajalec naših in tujih gorskih vrhov.
Alpiniste sem že od nekdaj občudoval.
»Poročen?«
»Ne, še nisem. Nimam časa! Zaenkrat še nimam časa. Star sem štiriindvajset let. Mlad? Mlad. Letnik 1950. Z Vira sem pri Domžalah. Po osnovni šoli sem šel v fotografsko šolo. Začel sem delati v tiskarni Ljudska pravica. Zdaj sem v likovnem oddelku Dnevnika. Ukvarjam se z reprofotografijo.«
Gledal me je naravnost v oči. Njegova odsekanost, njegovi kratki stavki so bili simpatični.

Ljubezni do gor se je nalezel od očeta. Tudi on je rad hodil v planine. Najbolj pa so ga prevzemali vsakodnevni pogledi na venec Kamniških planin, saj se od tam, kjer je doma, nanje odpira prekrasen pogled.
»Od nas so tako blizu Kamniške, da so kakor na dvorišču. In ni mi bilo treba reči dvakrat, naj se igram na tem dvorišču.«
Pripovedoval je brez vzhičenja, posebnega zanosa, kot bi bilo to nekaj povsem razumljivega:
»Verjetno sem se največkrat vzpenjal okrog Korošice. Poznam vse plezalne smeri tamkaj okoli. Vzponi v severni steni Ojstrice so starejši. Dobro poznam Vežico in Korošiškega dedca. Saj pravim, tukaj nimam ali pa imam zelo malo nerešenih problemov.«

Stane Klemenc ima doslej 140 vzponov. Med njimi je kakšnih petindvajset tistih, ki so označeni s šestico. Šesta težavnostna stopnja.
»Kako je s tem izzivanjem gore, ko plezate proti njenim nedrjem?«
»Ne vem, če je to ravno izzivanje. Meni se zdi to uživanje. Pravzaprav je takole s to stvarjo: če so težave v steni prevelike, to tudi ni več uživanje, ampak garanje, saj gre včasih za glavo. Mislim, da vse do pete težavnostne stopnje lahko v steni imenujem užitek. Če pa nastopi kaj hujega, se ravnam: reši situacijo na najhitrejši način.«
»Kakšni ste v steni, takšni kot ste tukaj pred menoj ali močno spremenjeni?«
»Pravijo, da sem po značaju hladnokrven. Takšen sem vselej. V steni, se mi zdi, sem bolj sproščen kot drugače. Pa saj poznate alpiniste, ljudi, ki zahajamo v gore: veseli smo, vsakdanje probleme puščamo v dolini, ukvarjamo se edino s tistimi problemi, ki jih želimo rešiti v steni. Radi pojemo in tako je vsako soboto in nedeljo. Samo res zelo slabo vreme nam vse to prepreči.«

Član je alpinistične sekcije Domžale, odsek Kamnik. Tako se glasi njihov pravni naslov. Pravi, »da je veliko teh fantov, ki lezejo.« Sodi pa, da so nekdaj alpinisti svoje vzpone jemali bolj filozofsko, manj športno, kot pa to zdaj jemljejo.
»Plezalna tehnika je zelo napredovala. Nekdaj je bila potrebna vrv in par klinčkov ter nekaj drugih kosov orodja, zdaj je pa čelada obvezna, material za kline je odličnejši, večja izbira klinov je in tako naprej. Nekdaj je bila samozavest prav takšna kot je zdaj, mislim torej, da vsak od nas ve, da s temi sredstvi, ki jih ima na voljo, moraš priti čez (steno)!«
Ko sva razpravljala o tako imenovanih izsiljenih smereh, se mu je obesil na obraz zagoneten nasmeh. Te smeri, ko so opravljene, so kot nekakšen avtoportret alpinista v steni in so vsekakor poslastica za razliko od logičnih smeri z vsemi naravnimi prehodi. Pomislil sem, da je izsiljena smer kot hitra vožnja čez polno črto na cesti. Tega nisem omenil znancu, ker bi ga s prispodobo bržkone spravil v zadrego. Vsekakor je tudi v steni kaj prepovedanega!
»Plezati klasično smer z vsemi njenimi lepimi prehodi je največji užitek,« je rekel Stane Klemenc, »čeprav sodobna plezalna tehnika omogoča tudi drugačne, v katerih se človek še na poseben način vdaja užitku.«

Spregovorila sva tudi o gneči v planinah. Na planinskih poteh je res velika, v stenah pa gneče še ni.
Zanimivo, kako je ta pojav razložil sogovornik:
»Vsaka mladost ljubi nevarnost, jo izziva, kakor pravite. Alpinizem vsebuje vse to, vendar današnja mladost, večji njen del, ne ljubi garanja, kar pa alpinizem je, in zato to ni tako vabljivo, pa se zategadelj tudi ni bati, da bi bilo zelo množično.«
Stane Klemenc je bil pred kratkim član jugoslovanske odprave na Kavkaz. Štirje člani odprave so se smrtno ponesrečili.
»Vsi skupaj smo najprej osvojili Elbrus. Odprava je štela petnajst članov. Nanj, na Elbrus, smo se povzpeli predvsem zaradi njegove višine. Visok je 5633 m. Zanimivo je, kako Rusi kontrolirajo vzpone. Vsak osvajalec vrha, naveza, mora pustiti pod kamnom kontrolni, listek, tistega od predhodnega osvajalca, od prejšnje naveze, pa pobere in ga nato odda v dolini.«
Jugoslovani so se potem razdelili v tri skupine. Stane Klemenc je bil v tisti; ki se je lotila Čatintaua (Črne gore), ki je visoka 4340 m. Skupina, ki se je ponesrečila, se je hotela povzpeti na Ušbo (Čarovnico).
»Visok je 4710 m. Je zelo izrazit vrh, prav gotovo eden najlepših v vsem pogorju. Vse to so bile smeri šeste stopnje.«
Dva iz ponesrečene skupine so reševalci našli, dva pa sta še pokopana pod skladi ledu.
»Takšne nesreče nas samo za hip ustavijo. Registriramo jih. Ko mine teden, pa spet lezemo.«

Par Staneta Klemenca v navezi je že nekaj časa Bojan Pollak, ki je trenutno z našo odpravo v Himalaji.
»Dve leti sva že skupaj, dve leti privezana na vrv. Mi temu pravimo: dva v navezi eno življenje.«

Stane Klemenc je visok 174 cm in tehta 68 kg. Aktiven alpinist je štiri leta. Razen domačih sten in vrhov, pozna mnogo teh v Avstriji, Dolomitih, v francoskih Alpah. Modre oči mu včasih sivkastojekleno zasvetijo. Pomislim, da so takšne barve nekatere stene. Če se je človek preveč napije s pogledi, postanejo oči približno takšne barve. Mnogo odločnosti, srčnosti in flegme je pokazal, ko mi je zaupal, da smatra vsako goro za nekaj živega, kako utriplje, diha pod njim in kako ga sprejema vabi ali odbija.
»Poznam strah, pa kako ga poznam! Zato se vedno zelo dobro zavedam, da gore nikoli ne smem podcenjevati, pa naj je še tako lahka.«
»Se vam zdi, da lahko odgovorile na vprašanje, ali je še kaj težjega kot je najtežja, smer v najbolj muhasti steni?«
Stane Klemenc je za hip umolknil. Begal je s pogledom po prostoru, kot bi iskal najboljše mesto, kamor bi zabil klin, in se zavaroval ob tem kar se je namenil odgovoriti:
»Seveda je: neresnica, laž v življenju. Ampak tega med alpinisti ni. Mi tega ne poznamo. Mi smo prijatelji. Slehernemu zaupaš, kakor samemu sebi.«
Ti ljudje, ki sem jih vedno občudoval, slehernikrat ko so v steni, lahko spoznavajo, kaj je prijateljstvo. Privezani so z vrvjo, po kateri se pretaka ista kri. V dolinah pa so ljudje, ki imajo različne krvne skupine.
»Zaradi tega je toliko več vredno, živeti v gorah.«

Miran Sattler
Nedeljski dnevnik ... 1974

 ... 1974


Vir: arhiv planID, za G-L priredil: Genadij Štupar

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.