Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Častno Valvasorjevo priznanje

... Dušici Kunaver, za dolgoletno aktivno sodelovanje z muzejskimi institucijami

... z namenom ohranjanja in popularizacije alpinistične premične dediščine, bogate nesnovne dediščine, povezane s slovenskimi ljudskimi šegami in navadami ter pripovednim izročilom

Image
Dušica Kunaver je upokojena profesorica angleščine in ruščine, ki zbira in interpretira nesnovno dediščino. Že desetletja se trudi ohranjati slovensko ljudsko izročilo, zbira ljudske pripovedi, šege in običaje. Na različne načine jih z velikim navdušenjem in ljubeznijo širi med ljudmi, med drugim tudi z izdajo številnih knjižic.

Je ena najbolj prepoznavnih in aktivnih promotorjev pionirskih časov slovenskega in jugoslovanskega alpinizma in himajalizma. Kot žena in skrbnica zapuščine Aleša Kunaverja (1935-1984), alpinista, in legendarnega vodje iz začetnih časov slovenskega himalajizma, je zbrala gradivo o uspehih slovenskih vrhunskih alpinistov iz obdobja 1960 do 1984 in ga podarila različnim muzejskim in drugim institucijam ter tako omogočila, da je dostopno javnosti že danes in da se bo ohranilo za prihodnje rodove.

Zbirko, ki obsega več kot 130 enot predmetnega gradiva in več kot 23 arhivskih škatel dokumentarnega gradiva s prvih odprav v Himalajo in o prelomnih alpinističnih vzponih doma, je poklonila Slovenskemu planinskemu muzeju, enoti Gornjesavskega muzeja Jesenice.

Nekdanji Muzej novejše zgodovine Slovenije  je med drugim bogatejši za fotografsko gradivo (preko 6.000 barvnih diapozitivov) na omenjeno tematiko. Leta 2014 so v muzeju ob veliki pomoči Kunaverjeve pripravili razstavo ob 30-letnici smrti Aleša Kunaverja. Poleg tega je Dušica Kunaver muzeju poklonila gradivo pokojnega moža iz časa njegove zaposlitve v tovarni Avtomontaža ter gradivo svojega očeta Andreja Zlobca.

Z muzeji Kunaverjeva sodeluje tudi kot predana zunanja sodelavka tako pri občasnih razstavah kot pri pripravi obrazstavnih vsebin in drugih dogodkov.

 Slovenski planinski muzej 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.