Informacije

Objave z informativno vsebino.

Informacije

10. mesto Tima Unuka na svetovnem prvenstvu

Laški Bilten - Franc Unuk: Konec avgusta je v Imstu na avstrijskem Tirolskem potekalo mladinsko svetovno prvenstvo v športnem plezanju. V slovensko reprezentanco se je uvrstil tudi Tim Unuk iz Povčena, sicer član Plezalnega kluba Laško.

Skupaj s še 17 mladimi Slovenci so se pomerili v treh kategorijah: mladinci, kadeti in starejše deklice in dečki, za katere je nastopal tudi Tim.
Na svetovnem prvenstvu je nastopalo 650 mladih športnih plezalcev in plezalk iz 50 držav. V Timovi kategoriji, ki je bila najštevilčnejša, je v kvalifikacijah nastopilo kar 85 tekmovalcev, ki so se borili za 25 mest, ki so vodila v polfinale. Prvo kvalifikacijsko smer je Tim pričel nekako spoštljivo, tudi zaradi pomembnosti prvenstva, ki se ga je udeležil prvič. Par oprimkov do vrha ga je po prvi smeri uvrstilo na odlično 17. mesto. Že popoldne so pričeli z drugo kvalifikacijsko smerjo. Trema je popustila, ugotovil je, da je konkurenčen vsem ostalim in 8. mesto v drugi kvalifikacijski smeri ga je uvrstilo na skupno 13. mesto kvalifikacij.
S tem je tudi izpolnil normo za nastop v polfinalu, kjer pa se pleza na pogled, kar pomeni, da tekmovalci ne smejo več gledati drug drugega. Sledil je dan počitka in čas za obnovitev moči. Sobotno polfinale je Tim pričel s 13. mesta. Zares odlično plezanje je ustavila njegova napaka, ko je napačno ocenil, s katero roko naj prime oprimek. Na svojem prvem svetovnem prvenstvu je tako osvojil 10. mesto na svetu v kategoriji starejši dečki, bil je najboljši Slovenec v tej kategoriji, osvojil pa je tudi peti najboljši rezultat v slovenski reprezentanci, ki je na tem prvenstvu osvojila dva naslova svetovnih prvakov.
Ta uspeh in zadovoljstvo ob odličnem rezultatu pa nista prišla slučajno. Trening štirikrat tedensko na mali plezalni steni osnovne šole Laško je postal že stalnica v življenju mladega plezalca. Ker v bližini ni velikih plezalnih sten, sva tudi stalno navzoča v velikih plezalnih centrih v Avstriji, predvsem v Wolfsbergu in Judenburgu, kjer sva zadnji teden pred svetovnim prvenstvom dvakrat dnevno pilila formo do potankosti. Šele dobro pripravljen in dobro motiviran tekmovalec, ki ima jasno postavljene cilje, lahko poseže po najvišjih mestih. Športno plezanje pa je šport, ki ne pozna polovičarstva.
Že prvi dan po svetovnem prvenstvu je Tim pričel trenirati, kar se mu je obrestovalo na tekmi Alpe Adria v Judenburgu, kjer je zasedel prvo mesto, in na tekmi državnega prvenstva v Trbovljah, kjer je dosegel drugo mesto. Sedaj pa si bo za užitek, kot reče, privoščil malo skalnega plezanja, kjer bo poskusil splezati še kakšno smer z oceno 8b ali višje. Novembra bo nadaljeval na evropskih tekmah s ciljem, da nastopi v finalu.
Ukvarjanje z vrhunskim športom poleg časa, volje, talenta in sistematike dela zahteva tudi precejšnja finančna sredstva. Da je bil nastop uspešen, se morava zahvaliti tudi g. županu Francu Zdolšku in Dimitriju Grilu z Oddelka za družbene dejavnosti Občine Laško, ki sta znala prisluhniti težavam mladih športnikov in sta v teh kriznih časih Timu pomagala z donacijo. Da pa so se na nogah svetili novi nerabljeni plezalniki, gre zahvala trgovini Promontana iz Celja, ki se zaveda, da je uspeh pogojen tudi z dobro opremo. Na koncu bi se zahvalili vsem za čestitke, za katere vem, da ste jih Timu izrekli iz srca. Prepričan sem, da mu bodo spodbuda in zaveza za še boljše delo.