Informacije

Objave z informativno vsebino.

Informacije

GM4O - 2012

Turni.si - Špela Zupan: ... letošnja »ura resnice« še posebej vroča. V soboto, 16. junija, je na Petrovem Brdu štartala že 11. ekstremna tekaška preizkušnja – Gorski maraton štirih občin.

Tek v dolžini 38,5 km je ekstremen predvsem zaradi velikih višinskih razlik, saj morajo tekmovalci premagati kar 2500 višinskih metrov navkreber in 2800 višincev spusta po raznovrstnih terenih. Trasa namreč poteka po planinskih poteh, pa tudi kolovozih, asfaltiranih in makadamskih cestah, travnikih …

Letos je GM4O štel za mednarodni pokal VALETUDO MOUNTAIN RUNNING INTERNATIONAL CUP – Grand Prix of the Nations 2012. Po lanskoletni res izjemno številčni udeležbi, ko je GM4O gostil Svetovno prvenstvo v gorskem maratonu, je bilo letos tekačev nad Baško grapo nekoliko manj, a vendar veliko za takšno tekmo – s Petrovega Brda je ob 8. uri zjutraj štartalo 258 tekmovalcev in tekmovalk, do cilja v Podbrdu pa je v limitnem času osmih ur priteklo 17 tekačev manj. Vročina je letos opravila svoje. Kakorkoli, GM4O je posebna in v več pogledih ekstremna tekaška preizkušnja, kot vsa leta poprej pa so se Graparji tudi letos izkazali z odlično organizacijo pod taktirko Jožeta Dakskoblerja.

Med moškimi je letos s precejšnjo prednostjo pred zasledovalcema slavil Marjan Zupančič (KGT Papež), na drugo mesto se je po izjemno hitrem zadnjem spustu uspel prebiti domačin Martin Štendler (Graparski kerlci), nekaj sekund za njim pa je v cilj pritekel tretjeuvrščeni Janez Justin ml. (extremevital.com).

Med ženskami je z odličnim časom zmagala Italijanka Emanuela Brizio (Valetudo Skyrunning Italia), druga je bila njena rojakinja Cecilia Mora (Valetudo Skyrunning Italia), tretja pa Špela Zupan (KGT Papež).

Hkrati je bil GM4O tudi 3. Državno prvenstvo v gorskem maratonu. Med moškimi je vrstni red prvi vrhu enak absolutni razvrstitvi in tako je državni prvak postal Marjan Zupančič, državna prvakinja pa je postala Špela Zupan, pred Natašo Aljančič (AK Domžale) in Mihaelo Tušar (ŠD Nanos Podnanos).