Nedelo, 12.02.06 - Tomaž Branc:Tamar v soncu in znoju + Ekstremni smučarji in deskarji na Voglu

Nedelo, 12. februar 2006
Po Sloveniji

Tamar v soncu in znoju

Trasa je udeležence s starta v izteku planiške velikanke vodila do Rateč in Podkorena, nazaj v Planico ter do Doma v Tamarju in nazaj do cilja v Planico

Planica – Pod mogočnimi ostenji Jalovca, Travnika, Mojstrovk in Ponc, ki obdajajo dolino Planice in Tamarja, je Planinsko društvo Rateče - Planica pripravilo prvi smučarskotekaški maraton Tamar. Na 25-kilometrsko pot se je podalo »samo« 88 udeležencev, kljub temu pa je to število je organizatorje zadovoljilo, saj so prepričani, da se bo maratona, ki naj bi postal tradicionalen, drugo leto udeležilo še več ljudi.

Lepo speljana trasa je udeležence – največ je bilo Slovencev, prišli so tudi sosedje iz Italije in Avstrije ter en Madžar – s starta v izteku planiške velikanke vodila do Rateč (vmes so tudi prečkali cesto po na hitro nametanem snegu, na vprašanje, zakaj v Planici za tekače ne uredijo mostička čez cesto, pa organizatorji odgovarjajo, da se z rešitvijo ne strinja lastnik zemljišča) in Podkorena in nazaj v Planico ter v zadnji, najnapornejši krog do Doma v Tamarju in nazaj do cilja v Planico. Vmes so morali premagati tudi 200 metrov višinske razlike.

Maraton je bil tudi tekmovalen; tekači in tekačice so se pomerili v šestih starostnih kategorijah: absolutno najhitrejši je bil Rolando Turšič, ki pa je v Planici zgrešil progo in so mu (zaradi napake organizatorja) zmago priznali naknadno. V manj kot uri sta progo premagala dva tekmovalca. Med ženskami je bila najhitrejša Lidija Perše iz Bohinja, ki je za progo potrebovala le osem minut več kot uro. Najboljši trije v vsaki kategoriji so prejeli pokale, vsi udeleženci pa spominske medalje in topla okrepčila.

K užitkom, pomešanim z litri znoja, je svoje prispeval tudi veličastno lep dan. Takšen se obeta tudi jutri, ko se bodo ob 10. uri s starta v Ratečah pognali udeleženci Teka treh dežel, ki se je po petnajstih letih »prebudil iz kome«.