Informacije

Objave z informativno vsebino.

Informacije

V drugo in že na stopničke

Večer, Šport - Uroš Gramc: Janja Garnbret druga na svetovnem pokalu v balvanskem plezanju v Avstriji PZS, Delo, Dnevnik

Za popestritev, toda ne za šalo, je Janja Garnbret vzela tekmi svetovnega pokala v balvanskem plezanju. Na nasploh prvi v karieri v Meiringenu v Švici pred dobrim mesecem je osvojila peto mesto, na drugi v soboto v Innsbrucku pa je že stopila na oder za zmagovalce. Premagala jo je zgolj Britanka Shauna Coxsey, tretja je bila Japonka Miho Nonaka. Le ta trojica si je zaslužila kolajne, saj so vse preplezale vse štiri balvane.
image1"Odlično! Nisem pričakovala ne finala ne stopničk, sem si ga pa močno želela. Vedela sem, da so druge zelo dobro pripravljene, zase pa nisem bila prepričana, ker sem nekaj tekem izpustila," je povedala 17-letnica iz Šmartnega pri Slovenj Gradcu. Tokrat je za razliko od Meiringena, kjer je bila v uvodnih krogih povsem na vrhu, stopnjevala uvrstitve, po polfinalu je bila šesta. "V kvalifikacijah in polfinalu so bili balvani prelahki. Treba je bilo plezati brez napak, perfektno, že s preveč poskusi si lahko zgodaj izpadel. V finalu je bilo boljše, težje, toda lahko bi bilo še težje," se zahtevnih gibov ne brani Korošica. O žlahtnosti odličij pa so spet odločale malenkosti. Prvi in zadnji balvan je preplezala v drugem poskusu, drugega v prvem in tretjega, na katerem se je tekma zlomila, v petem. "Če bi mi skok uspel prej, bi lahko bila prva, dva poskusa sta bila preveč. Ampak sem zelo zadovoljna, saj si šele nabiram izkušnje."
Zadovoljna je lahko tudi, ker jo je premagala zgolj plezalka, ki ji je v tej sezoni spodrsnilo le enkrat, v olimpijski dvorani na Tirolskem pa je slavila že četrtič. Za Garnbretovo je bila to zadnja tekma SP na balvanih v sezoni: "Ni mi žal, da je konec. Bilo je dovolj, natrpan urnik s potovanji vsak konec tedna še ni zame." Zdaj napoči čas težavnosti, v petek bo Korošica v Imstu v Avstriji nastopila na mladinski tekmi EP, za katero spet ne ve, kaj bo prinesla, ker te discipline letos še ni trenirala. A do svetovnega pokala čez mesec in pol ima še dovolj časa, da "preklopi". V Innsbrucku sta se od Slovencev v polfinale uvrstila Tjaša Slemenšek (18.mesto) in Jernej Kruder (14.), ki je po kvalifikacijah nazadoval za enajst mest. Že prva stopnička tekmovanja je bila previsoka za Julijo Kruder, Gregorja Vezonika (oba 33.) in Domna Škofica (37.) Karavana balvanskega plezanja se zdaj seli preko luže v Vail (10. in 11. junij), ob koncu se vrne v Evropo v München (12. in 13. avgust).

Uroš Gramc

Fotografija: Janja Garnbret sproščeno pleza proti vrhu. (Željko Kljajić)

PZS (23.05.16 ob 7. uri): Srebrna Janja Garnbret v balvanskem Innsbrucku

Koroška plezalka Janja Garnbret si je na peti tekmi za svetovni pokal v balvanskem plezanju, ki je bila v avstrijskem Innsbrucku 20. in 21. maja 2016, z drugim mestom priplezala prvo medaljo v članski konkurenci svetovnega pokala v balvanih. Od šestih Slovencev sta se v polfinale uvrstila še Jernej Kruder in Tjaša Slemenšek, v kvalifikacijah so nastopili tudi Julija Kruder, Gregor Vezonik in Domen Škofic.

Sedemnajstletna Janja Garnbret (Šaleški AO), ki je tudi evropska podprvakinja v težavnosti ter mladinska prvakinja tako v težavnosti kot v balvanih, je v lanski sezoni uspešno debitirala v svetovnem pokalu v težavnosti ter se na vseh treh tekmah povzpela na stopničke. Tudi v balvanski članski konkurenci je začela odlično, aprila je na uvodni tekmi sezone v švicarskem Meiringenu osvojila 5. mesto, dober mesec pozneje pa se veselila 2. mesta in z njim svojih prvih stopničk na tekmah svetovnega pokala v balvanih. Premoč je morala priznati le Britanki Shauni Coxey, ki je dosegla že četrto zmago v sezoni, vendar je bila izjemno zadovoljna: "Prve stopničke na tekmah svetovnega pokala v balvanih! Definitivno sem uživala v plezanju vsakega poskusa, kar je bil ključ do tega, da sem uspela doseči vrh vseh balvanov, ampak preveč napak me je stalo zlate medalje. To je vse del igre in s svojim nastopom sem več kot zadovoljna." Tretje mesto je osvojila Japonka Miho Nonaka. Rezultati so objavljeni na spletni strani Mednarodne zveze za športno plezanje (IFSC).

Od šestih slovenskih športnih plezalcev v Innsbrucku so se v polfinale uvrstili trije, ob Garnbretovi še Jernej Kruder (ŠPO PD Celje - Matica), ki se je uvrstil na končno 14. mesto, in Tjaša Slemenšek (Šaleški AO), ki se je na svoji drugi balvanski tekmi za svetovni pokal uvrstila v polfinale in dosegla 18. mesto. Preostala trojica je tekmovanje končala v kvalifikacijah - Julija Kruder (ŠPO PD Celje - Matica) in Gregor Vezonik (AK Ravne) na 33. mestu ter Domen Škofic (ŠPO PD Radovljica) na 37. mestu. Balvanska športnoplezalna karavana se v začetku junija seli čez lužo, kjer tekmovalce čakata tekmi v Torontu (Kanada, 4.–5. 6.) in Vailu (ZDA, 9.–12. 6.). Sklepno dejanje svetovnega pokala v balvanskem plezanju bo 12. in 13. avgusta v Münchnu (Nemčija).