Iz preteklosti

Poobjave starejših  dokumentov (člankov,  fotografij), zgodovinske predstavitve ...

Luki peto mesto

SPORTAL: EP V ŠPORTNEM PLEZANJU, OLIMPIJSKA KOMBINACIJA (M)

Avstrijec Jakob Schubert je novi evropski prvak v kombinaciji balvanskega in težavnostnega plezanja, ki je nova olimpijska disciplina in bo del olimpijskih iger v Parizu leta 2024. Luka Potočar, edini slovenski predstavnik v finalu zadnje tekme evropskega prvenstva v športnem plezanju, je osvojil peto mesto. Slovenska reprezentanca se z Bavarske vrača s petimi odličji, tri je osvojila Janja Garnbret, po eno pa Mia Krampl in Potočar

Jakobu Schubertu sta se na zmagovalnem odru pridružila podprvak Adam Ondra, vodilni po balvanskem delu kombinacije, in bronasti Alberto Gines Lopez.

Evropsko prvenstvo je bilo prvi pravi test novega olimpijskega formata, ki kot kažejo prvi vtisi, deluje tudi v praksi. Specialiste za balvansko in težavnostno plezanje veseli predvsem to, da so se v novem olimpijskem formatu izognili hitrostnemu plezanju, ki s prej omenjenima disciplinama nima prav veliko skupnega in ga plezalci večinoma ne trenirajo in jim je dokaj tuje.

Zmagovalna trojka olimpijske kombinacije: Ondra, Schubert in Gines Lopez (desno). | Foto: GuliverimageZmagovalna trojka olimpijske kombinacije: Ondra, Schubert in Gines Lopez (desno). Foto: Guliverimage

Tekmovalci so se v kombinaciji razvrstili na podlagi povsem novega točkovanja. Najprej so se merili v balvanih, nato še v težavnosti. Maksimalno število točk, ki so jih lahko zbrali pri tem, je 200 (vrh vseh štirih balvanov in vrh smeri za težavnost). Maksimalnemu številu točk se je v sredo najbolj približala Janja Garnbret, ki je zbrala 199,9 točke in osvojila še tretji evropski naslov na tem prvenstvu. Schubert je bil precej bolj skromen. Dosegel je 150.8 točk.

Siol, 18.08.2022 15:05