Novosti

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

... bi rada videla zahtevnejšo

Delo - STA: ... kombinacijo - Janja Garnbret

Najboljša športna plezalka ocenjuje, da je novi sistem boljši, kot je bil na lanskih olimpijskih igrah v Tokiu.

Slovenska šampionka v športnem plezanju Janja Garnbret, ki je na nedavnem evropskem prvenstvu v Münchnu osvojila vse, kar se je osvojiti dalo, ocenjuje, da je nova olimpijska kombinacija balvanov in težavnosti boljša od tiste, ki so jo imeli na lanskih olimpijskih igrah v Tokiu. Pred premiero v bavarski metropoli so bili sicer določeni pomisleki glede sistema točkovanja.

»Zares sem vesela, da smo preizkusili nov format, in videli, kako se pripraviti za naprej. Kje je treba še izboljšati kakšno stvar. So še malenkosti v sistemu točkovanj, ki jih je treba popraviti. Gre za situacije, ki jih mogoče prej niso predvideli, a smo jih zdaj opazili,« je pojasnila Garnbretova, ki si je v Münchnu priplezala tri naslove evropske prvakinje (v balvanih, težavnosti in kombinaciji).

Koroška zvezdnica je lani v Tokiu postala prva olimpijska prvakinja v športnem plezanju v kombinaciji treh disciplin (hitrosti, balvanov in težavnosti) na podlagi najboljšega zmnožka treh krogov finala. Na münchenskem Königsplatzu pa je bilo v finalu kombinacije, v kateri se je v finalih med seboj pomerila osmerica, na voljo skupaj 200 točk, 100 v balvanih in 100 v težavnosti.

Vsak od štirih balvanskih vrhov, osvojen v prvem poskusu, je štel 25 točk, osvojeni vrh težavnostne smeri pa je sam prinesel 100 točk. Garnbretovi je le desetinka točke manjkala do popolnega izkupička (199,9), Mia Krampl je osvojila drugo mesto z izkupičkom 180,9 točke, Avstrijka Jessica Pilz pa je na tretjem mestu zbrala 180,6 točke.

»Načeloma je boljše, kot je bil sistem v Tokiu. Treniramo disciplini, ki jih že tako ali tako ves čas vadimo, medtem ko hitrosti ni več zraven. Sistem točkovanja se mi zdi zelo dober, sicer je bila postavitev smeri v težavnosti prelahka, balvani pa so bili tako ali tako lažji kot sicer. Vse skupaj bi moralo biti težje, da bi se res videla ta razlika,« je na glavno pomanjkljivost sistema opozorila Garnbretova.

»Težavnostno smer si tako ali tako moral splezati do vrha, na balvanih pa si moral na vsaj na treh od štirih osvojiti vrh v prvem poskusu. Rada bi videla, kakšna bi bila tekma v kombinaciji na težjih balvanih in težji težavnostni smeri. Ampak drugače menim, da je sistem dober,« je še dodala 23-letna šampionka iz Šmartnega pri Slovenj Gradcu.

Janja Garnbret in Mia Krampl sta v novi kombinaciji na evropskem prvenstvu navdušili z dvojno slovensko zmago. FOTO: Tobias Schwarz/AFP

Z reprezentančno kolegico se strinja tudi Mia Krampl

Na prvih dveh mestih sta bili Slovenki. Srebrna Kramplova deli mnenje z reprezentančno kolegico o prelahkih finalnih smereh. »Tako v balvanih kot težavnosti so bile precej lahke smeri. Zdi pa se mi,  da bi, če bi bili balvani malo težji, verjetno katera tekmica, ki je bolj osredotočena za balvane, naredila boljši rezultat kot jaz, tako da sem imela glede balvanov malo sreče,« je dejala Gorenjka.

»Tudi težavnostna smer je bila lahka, tako da smo tri osvojile vrh smeri, ampak še vedno je treba na koncu pokazati svoje najboljše plezanje. To je najpomembneje,« je pristavila Kramplova.

Luka Potočar je v moškem finalu zasedel končno peto mesto. Vita Lukan pa je kot deveta v razvrstitvi po posamičnih tekmah v balvanih in težavnosti za eno mesto zgrešila osmerico, kar je zelo dober obet dve leti pred olimpijskimi igrami v Parizu.

Slovencem bodo za Pariz 2024 na voljo štiri mesta, dve ženski in dve moški olimpijski kvoti. Prve vstopnice za OI bodo delili avgusta 2023 na svetovnem prvenstvu v Bernu.