Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Novosti

DP v športnem plezanju

Tržič pripadel Grosovi in Bečanu, naslov pa v roke Vidmarjevi in Valjavcu

DP v športnem plezanju v Tržiču

S finalno tekmo v Tržiču se je včeraj končalo letošnje državno prvenstvo v težavnosti. Sobotni finale članov je prinesel odgovor o letošnjih državnih prvakih. Na tekmi sta slavila Natalija Gros, ki je v ženski konkurenci edina splezala smer do vrha in Klemen Bečan, ki je v moški smeri končal svoj nastop oprimek pod vrhom. Naslov državne prvakinje je tako prvič šel v roke letos odlični Maji Vidmar, pri moških pa ga je že petič odnesel domov Tomaž Valjavec. Po nastopu ostalih kategorij v nedeljo pa smo dobili tudi najuspešnejši klub v klubskem pokalu. Prvo mesto je pripadlo PK Škofja Loka, sledil je ŠPO Tržič in na tretjem mestu AO Kranj.

Lahko bi rekli, da sta finalni nastop najboljših slovenskih plezalcev na nek način zaznamovala Maja Vidmar, ki je naredila napako povsem na koncu smeri in Matej Sova, ki je naredil še večjo povsem na začetku smeri. V prvem primeru so bili tako gledalci »prikrajšani« za verjetno zelo zanimiv superfinale med Natalijo Gros in Majo Vidmar, ki bi potekal v popolnoma nespremenjeni moški smeri. Tako pa je bila Grosova edina, ki je zmogla smer in seveda zasluženo zmagala. Na drugi strani pa se je Matej Sova hočeš nočeš moral sprijazniti z zadnjim mestom med finalisti. Napaka, ki se verjetno zgodi samo najboljšim. Toda kljub temu sta njegova klubska kolega Klemen Bečan in Tomaž Valjavec zanesljivo poskrbela, da je zmaga ostala doma. V skupnem seštevku je pri ženskah naslov v Škofja Loko odnesla Maja Vidmar. Več kot zasluženo, njena letošnja sezona je bila zares odlična. Kronala jo je z zmago v svetovnem pokalu in skupnem drugem mestu. Tudi naslov državne prvakinje seveda še zdaleč ni zanemarljiv. Njene reprezentančne kolegice so še kako huda konkurenca, najboljših pet je bilo namreč vsaj v enem finalu svetovnega pokala. Pri moških je Tomaž Valjavec naslov osvojil petič, skupaj s Klemenom Bečanom in Matejem Sovo pa tvori tržiški trio, ki se mu ostali trenutno ne zmorejo približati.

Nastop ostalih kategorij v nedeljo pa je pokazal, da imajo naši najboljši člani kar nekaj mladih talentov, ki lahko upajo, da bodo nekoč na njihovih mestih. Pa še to: tržiški organizatorji so se z vsemi akterji tekme potrudili in pokazali, da tekma lahko in mora potekati hitro, dinamično in brez nepotrebnega zavlačevanja. Posebej je to pomembno za članski finale. Urnik je bil tokrat zaradi višje sile nekoliko prilagojen, kar se je pokazalo celo kot dobro. V nedeljo so namreč istočasno nastopale celo po tri kategorije, tekma je šla tako hitreje, gledalcev oziroma spremljevalcev je bilo več, čakanja pa manj. Način o katerem bi bilo verjetno smiselno razmisliti.