Novosti

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Janja zlata, Mia srebrna

Mladinsko svetovno prvenstvo v športnem plezanju so sklenile finalne preizkušnje v težavnostnem plezanju, znova navdušujoče za slovensko mladinsko reprezentanco.

Janja Garnbret (Šaleški AO) je bila po ponedeljkovem balvanskem zmagoslavju nepremagljiva tudi v svoji paradni discipini. Edini ji je uspelo doseči vrhove vseh štirih smeri, dveh kvalifikacijskih, polfinalne in finalne, in tako osvojiti tudi naslov svetovne mladinske prvakinje v težavnostnem plezanju v kadetski konkurenci do 18 let, s katerim je oplemenitila lansko zmago v kategoriji starejših deklic s prvenstva v Novi Kaledoniji. Druga je bila Američanka Margo Hayes, tretja pa Japonka Aika Tajima.

Nov uspeh Garnbretove je z odličnim drugim mestom v konkurenci starejših deklic dopolnila 15-letna Mia Krampl (AO Kranj), ki je letos v starostni kategoriji do 16 let že osvojila naslov evropske mladinske prvakinje v težavnostnem plezanju. Premoč je morala priznati prepričljivi zmagovalki Američanki Ashimi Shirashi, tretje mesto pa je osvojila Italijanka Laura Rogora.

Edini slovenski finalist, 18-letni Anže Peharc (AO Kranj), ki je na prvenstvu v Arcu že osvojil bronasto medaljo v balvanskem plezanju, je med mladinci osvojil šesto mesto. V starostni kategoriji do 20 let je zmagal Avstrijec Bernhard Röck pred drugouvrščenim Američanom Jessejem Grupperjem, tretje mesto je dosegel Japonec Keiichiro Korenaga.

V finale v težavnostnem plezanju se je uvrstila tudi 18-letna Tjaša Kalan (AO Kranj), ki je v kategoriji mladink do 20 let dosegla osmo mesto. Zmago je slavila Belgijka Anak Verhoeven pred Avstrijko Jessico Pilz in Francozinjo Julio Chanourdie.

Slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju je na letošnjem mladinskem svetovnem prvenstvu skupno osvojila torej pet medalj, poleg dveh v težavnosti že tri prej v balvanskem plezanju. Poleg zlate Janje Garnbret v kadetski konkurenci sta se 31. avgusta bronaste medalje veselila Vita Lukan med starejšimi deklicami in Anže Peharc v konkurenci mladincev.

V polfinalu težavnosti so tekmovali še Vita Lukan (9.) in Lučka Rakovec (27.) med starejšimi deklicami, Tjaša Slemenšek (26.) med kadetinjami, Rebeka Kamin (13.), Veronika Meke (16.) in Kaja Skvarč Božič (17.) med mladinkami, Žiga Zajc (21.) in Nik Golej (24.) med starejšimi dečki, Tine Rozmanič (24.) med kadeti ter Milan Preskar (16.) in Martin Bergant (18.) med mladinci. Na prvenstvu so nastopili tudi Maks Bogolin (28. med starejšimi dečki), Nejc Dvoršek (41. med kadeti) in Tim Unuk (34. med mladinci).

Vir: PZS.si