Novosti

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Kruder in Garnbretova

Meiringen, Švica: sta uspela v kvalifikacijah uvodne tekme svetovnega pokala v balvanskem plezanju YouTube: kvalifikacije Delo:

Svet24.si: Za najboljši slovenski izid kvalifikacij, tretje mesto, je poskrbel Celjan Jernej Kruder, ki se je v moških kvalifikacijah uvrstil tik za vodilnim dvojcem.
Prva peterica, med njimi tudi Slovenec, je do vrha osvojila štiri balvanske smeri. Razlike med tekmovalci na vrhu so bile majhne, saj so se plezalci razporedili glede na število poskusov pri plezanju balvanov. Krudru je sicer za malenkost zmanjkalo pri prvem balvanu, če bi ga preplezal do vrha, bi bil prepričljivo prvi.
Prvo mesto kvalifikacij sta si razdelila Rus Rustam Gelmanov in Japonec Cukuru Hori, nato pa sta si tretje mesto razdelila Kruder in Francoz Alban Levier. Štiri balvane od skupno petih je preplezal le še Nemec Jan Hojer.

Ženske kvalifikacije sta dobili Francozinja Melissa Le Neve in Japonka Akiyo Noguchi s petimi preplezanimi balvani v šestih poskusih, tretje mesto pa sta si s poskusom več razdelili Srbkinja Staša Gejo in Američanka Megan Mascarenas. Najboljša Slovenka 17-letna Janja Garnbret si je v svojem balvanskem debiju prvi polfinale na tekmah za svetovni pokal v balvanskem plezanju priborila z devetim mestom kvalifikacij. Tudi mlada Korošica je osvojila vrhove vseh petih balvanskih smeri, za kar pa je potrebovala skupno 11 poskusov. Tik pod robom polfinala na 21. mestu je pristala Julija Kruder. Brez polfinala je na 21. mestu ostala tudi nekdanja štirikratna skupna zmagovalka svetovnega pokala v balvanih, nekdanja svetovna in evropska prvakinja, Avstrijka Anna Stöhr. Tjaša Slemenšek je bila 41., Gregor Vezonik 42., Martin Bergant pa 57.

Polfinale se bo začel danes ob 11. uri, začetek finale najboljše šesterice v vsaki od kategorij pa bo ob 18.30.

Delo, 16.04.2016 00:19Komaj 17-letna Garnbretova na balvanskem debiju že v polfinalu

Meiringen - Kot je že običajno, najboljši športni plezalci sezono svetovnega pokala začenjajo z balvansko preizkušnjo, letos v Švici. Slovensko zastopstvo je nekoliko okrnjeno, saj manjkata glavna aduta Mina Markovič, ki se bo usmerila predvsem v težavnost in obrambo lanskega naslova skupne zmagovalke, in Domen Škofic, ki bo balvanski del sezone izpustil zaradi ponavljajočih se bolečin v ledvenem delu hrbta.

Kljub vsemu ima slovensko plezanje dve močni železi v ognju, ki sta se v petek že prebili skozi kvalifikacije v sobotni polfinale. Jernej Kruder je med moškimi zabeležil tretji rezultat, Janja Garnbret pa med dekleti devetega. Najboljša moška peterica je do vrha osvojila štiri smeri, razlike so bile majhne, tekmovalci pa so se razporedili glede na število poskusov. Celjanu je malenkostno zmanjkalo pri prvem balvanu, če bi ga preplezal do vrha, bi bil prepričljivo prvi.

Komaj 17-letna Garnbretova pa si je v svojem balvanskem debiju polfinale zagotovila z devetim mestom, potem ko je osvojila vrhove vseh petih smeri, za kar pa je potrebovala skupno enajst poskusov. Tik pod robom polfinala, na 21. mestu, je pristala Julija Kruder. Tjaša Slemenšek je bila 41., Gregor Vezonik 42., Martin Bergant pa 57. Sobotni polfinale se bo začel ob 11. uri, finale najboljše šesterice pa ob 18.30.

• Število objav: 46105