Novosti

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Mina v finalu

Friko - Mojca Breskvar: Po včerajšnjih jutranjih kvalifikacijah je bil zvečer na sporedu še polfinale.

Briançon: Zaradi dežja je bil polfinale nekoliko zamaknjen, saj so morali posušiti oprimke, tudi za finale je napovedana nevihta, vendar organizatorji upajo, da jim bo letos le uspelo izpeljati finale, lani ga prav zaradi hudega neurja niso mogli in obveljali so rezultati polfinala.

Polfinalno plezanje je ponudilo nekaj presenečnj, brez finala je ostal zmagovalec prejšnje tekme in evropski prvak, Ramon Julian Puigblanque, potem ko mu je noga zdrsnila in se ni mogel več zadržati v steni. V ženski konkurenci je brez finala ostala domačinka Helene Janicot, kljub temu pa bodo imeli Francozi svojo predstavnico v finalu, Mathilde Becerra, zanjo je prva uvrstitev med najboljših osem. Že v Chamonixu ji je po polfinalu kazalo odlično, bila je 4., potem pa kot je zapisala sama na svoji facebook strani, ji ni uspelo zdržati pritiska in je pristala izven mest, ki vodijo v finale. Zanimivo je, da bomo v ženski konkurenci videli plezalke iz osem različnih držav, v moški pa bodo le Francozi imeli dva plezalca.

Slovenci smo imeli v polfinalu peterico plezalcev, v finale pa sta napredovala dva. Martin Bergant je končal na 19. mestu, Urban Primožič pa 12., vendar sta ga manj kot dva giba ločila do najboljše osmerice. Domen Škofic je imel ponovno – tako kot v Chamonixu – smolo in končal tik pod črto finalistov, na 9. mestu, čepravno je slovenska reprezentanca vložila pritožbo in je kazalo da so Domnu priznali drugo višino in se je s tem pomaknil na 6. mesto.

Na 9. mestu je končala tudi Tjaša Kalan. Dosegla je višino 38+, višina 39 pa je že vodila v finale. Zmagovalka prve tekme svetovnega pokala, Mina Markovič, je pred finalom na drugem mestu, zaostaja le za Jain Kim, ki je bila v polfinalu razred zase. Edina je prišla do vrha polfinalne smeri, že drugouvrščeno Mino pa je pustila daleč zadaj. V moški konkurenci je bil najbližje vrhu Gautier Supper.

Začetek finala je predviden ob 19.30, najprej bodo plezale ženske, potem pa še moški, seveda, če bo organizatorjem vreme to dopuščalo.