Novosti

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

SP: na balvanih

STA: ... začetek prvenstva za Slovence neuspešen

V Bernu v Švici se je začelo svetovno prvenstvo v športnem plezanju. V tekmovalno areno so se najprej podali tekmovalci v balvanskem plezanju. Kvalifikacije se niso razpletle po načrtih slovenske vrste. Luka Potočar, Zan Lovenjak Sudar in Anže Peharc se niso uvrstili v polfinale najboljše dvajseterice.

Janja Garnbret
SPORTAL
Jasna želja Janje Garnbret

Moška odločilna kroga na balvanih, polfinale in finale, bosta na sporedu v petek, a brez slovenskega zastopstva, saj so vsi trije ostali pod robom polfinala.

Najboljši je bil 25-letni Korošec Zan Lovenjak Sudar, ki je polfinale kot 21. zgrešil za malenkost, zgolj eno mesto ga je ločilo od napredovanja. Dva osvojena balvanska vrhova in dve osvojeni coni nista bili dovolj za polfinale.

Peharc, ki je imel letos težave s poškodbami, je bil na 27. mestu daleč od uvrstitve, ki jo je pred dvema letoma vpisal na SP v Moskvi. Takrat je bil na balvanih šesti, kar je še vedno njegov najboljši dosežek na SP.

Zan Lovenjak Sudar je polfinale kot 21. zgrešil za malenkost. | Foto: Grega Valančič

Luka Potočar, svetovni podprvak v težavnosti iz Moskve, na balvanih še ni tako zanesljiv, kot bi si želel. Prvenstvo je v prvi od disciplin končal na 37. mestu.

Na prvenstvo se sicer nista odpravila oba slovenska nosilca kolajn na SP v balvanskem plezanju v moški konkurenci. Brez nastopa v Bernu sta ostala Jernej Kruder, ki je bil v tej disciplini srebrn na SP leta 2014 v Münchnu, ter Gregor Vezonik, bronast s SP leta 2018 v Innsbrucku.

V sredo na delu še dekleta

Veliko večja pričakovanja slovenska vrsta polaga v sredine ženske kvalifikacije v težavnosti, ko se bo na steno podala Janja Garnbret, s šestimi posamičnimi naslovi svetovne prvakinje rekorderka v plezalni karavani.

Olimpijska prvakinja si že v Švici želi potrditi olimpijski nastop v Parizu prihodnje leto. Finale v kombinirani olimpijski disciplini balvani in težavnost bo na sporedu konec prihodnjega tedna ob koncu prvenstva.

Ob Garnbretovi bodo v sredinih kvalifikacijah težavnosti nastopile tudi Vita Lukan in Mia Krampl, ki bosta nastopili tudi na balvanih, ter Lucija Tarkuš in Sara Čopar, ki se bosta merili samo v težavnosti.