Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

12. Ažmanovi dnevi

Bled, 19. in 20. marec 2004: GRS Slovenije, Podkomisija za medicino

GORSKA REŠEVALNA SLUŽBA SLOVENIJE
pri Planinski zvezi Slovenije
Podkomisija za medicino


12. Ažmanovi dnevi
BLED, 19. in 20. marec 2004


Tako kot vsako leto smo se tudi letos zbrali zdravniki GRS in ostali , ki jih zanima športna, urgentna in potovalna medicina na vsakoletnem strokovnem srečanju. 12. Ažmanovi dnevi so bili v prostorih Visoke šole za turizem in gostinstvo na Bledu.

Srečanje smo pričeli v petek 19. marca s predstavitvijo poškodovanih padalcev na Tolminskem (dr. Bogo Humar). Pregled literature po poškodbah s strelo nam je podal dr. Peter Najdenov, nadaljevali pa smo z zelo zanimivim zgodovinskim pregledom poškodb s strelo v Sloveniji, ki sta ga pripravila dr. France Malešič in dr. Primož Trunk.

Skupno večerjo sta nam z diapozitivi polepšala dr Bogo Humar s predavanjem o teku na smučeh čez Finsko in dr. Tomaž Klinar s svojo izkušnjo zdravnika na odpravi v Himalaji.

Osnovna tema letošnjega srečanja je bila doping in prehrambeni dodatki v alpinizmu in pohodništvu. Gostili smo prof. Dr Jočkota Osredkarja, ki je priznan strokovnjak na področju dopinga in je član čtevilnih nacionalnih komisij za ugotavljanje in preprečevanje dopinga.
Profesor je pripravil pregledno predavanje o vrstah dopinga in možnostih za odkrivanje nedovoljenih poživil.

Zanimiva in poučna predavanja so imeli tudi dr. Robert Hajdinjak, dr Bojan Knap in dr. Nada Rotovnik Kozjek. Predavali so o spremenjenem metabolizmu na višini in o vlogi različnih substraktnih dodatkov v prehrani na večjih višinah. Pogostejša poživila in njihovo uporabo v alpinizmu je predstavil dr. Iztok Tomazin.

Po končanih predavanjih je gospod Marjan Žiberna vodil živahno debato na okrogli mizi, kjer so sodelovali vsi predavatelji. Vsi so bili mnenja, da doping ne sodi v alpinizem, potrebna pa je skrbna priprava hrane, ki jo lahko obogatimo z določenimi dodatki.

V popoldanskem času je bila delavnica o bolečini, ki jo je vodila dr. Martina Zupančič. Sodelovali so številni zdravniki iz prehospitalnih enot Jesenice, Kranj, Ptuj in Maribor. Razgovor je bil zelo konstruktiven in praktičen.

Kvaliteto delavnice nam potrdi podatek, da smo skoraj vsi udeleženci vztrajali na predavanjih do poznega sobotnega popoldneva.

Poročilo pripravil
Peter Najdenov, dr. med

(482);
(618);

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.