Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Dragi padci na smučišču

Dnevnik - Denis Oštir: V Sloveniji se vam ob nesreči sicer ni treba prijemati za denarnico. Naša država je še vedno precej radodarna. Toda v tujini zna biti precej drugače.

Dnevnik, sobota, 12.01.2008 - Dnevnikov objektiv


LJUBLJANA - Klasičen scenarij: ura je dvanajst; prijetno sonce; na progi Col Toron na Kronplatzu se pojavljajo prve grbine; noge počasi že pečejo, ker ste na smučišču od devetih zjutraj; prav prijetno vijugate na ravno prav uvoženih carving smučeh, ko se sredi pobočja od nikoder pojavi skoraj začetnica; sledi trk; smuči letijo v eno smer, vi v drugo; grd pristanek; zlomljena noga; pretres možganov; v vaši glavi pa odmeva samo "koliko me bo vse to stalo".

Takšne nesreče namreč pogosto tako kot krivce udarijo po žepu tudi žrtve smučarskih nesreč.

V Sloveniji se vam ob nesreči sicer ni treba prijemati za denarnico. Naša država je še vedno precej radodarna. Vsa smučišča morajo imeti po zakonu o varnosti na smučiščih zagotovljeno dežurno reševalno službo. Čeprav zakon eksplicitno ne določa, v praksi stroške reševanja krijejo upravljavci smučišč. Pri smuki zunaj smučišč je za reševanje pristojna gorska reševalna služba, ki računov za storitve prav tako ne izdaja. Obenem je praviloma brezplačno tudi morebitno helikoptersko reševanje policije ali slovenske vojske. Zdravstveno varstvo imamo prav tako zagotovljeno z obveznim in dodatnim zdravstvenim zavarovanjem, tako da vam polomljene ude poravnajo prav tako brez bolečin za vaš žep.

Povsem drugače je v Italiji in Avstriji, kjer so upravljavci po zakonu dolžni zagotavljati reševalno službo zgolj na tleh in zgolj na urejenih smučiščih. Tako v Kronplatzu kot na Mokrinah so nam potrdili, da bi vas v primeru poškodbe na smučišču njihovi reševalci z reševalnimi sanmi sicer prepeljali v dolino na njihove stroške. Potem ste prepuščeni sami sebi in svojemu (obveznemu ali dodatnemu) zavarovanju. Če vas s proge ne morejo odpeljati in mora na pomoč helikopter, morate storitev plačati sami. Še strožji je režim v Franciji, kjer vam reševalci na smučišču brezplačno pomagajo le, če ste pred smučanjem kupili posebno zavarovanje za smučarje "carte neige", ki za približno 35 evrov na teden poleg reševanja krije tudi morebitne dodatne stroške zdravljena, ki jih ne krije vaše zdravstveno zavarovanje. A zgolj za nazaj. Ob predložitvi dokumentacije.

Na smučanju v tujini je tako glede na precejšnje tveganje za nastanek poškodbe skoraj nujno dodatno zavarovanje z asistenco v tujini. Ponudnikov je več, skupno pa jim je, da imajo vsi opredeljene najvišje zneske, do katerih krijejo nezgodne stroške tako reševanja kot zdravljenja. A obenem v drobnem tisku pri vseh ponudnikih piše, da zavarovanje velja zgolj za reševanje na urejenih smučiščih, medtem ko splošna zavarovanja ne veljajo za vaše avanture zunaj urejenih terenov. Tam boste morali, če vas, denimo, odnese plaz, stroške poravnati sami.

Poleg preverjanja smuči, nastavitev vezi in voskanja vaših novih smučk torej ni nepotreben luksuz, če se pred smučarijo oglasite še na okencu vaše najboljše zavarovalnice. In za vsak primer v strešni kovček na avtomobilu (če je v njem poleg vse navlake in alkohola še kaj prostora) vržete še opornico za vrat, pribor za prvo pomoč in bergle. Nikoli ne veste, kdaj vam bodo prišli prav oziroma koliko vam bo zanje zaračunal Fritz v zdravstvenem domu v Olangu. Ker to skoraj zagotovo ne bo malo.

Tekst: Denis Oštir

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Dragi padci na smučišču"

Igor Zlodej,

Dobra reklama za domača smučišča.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.