Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

GRZS: Obisk gora

GRZS: V letošnjem letu, je zaradi prisotnosti virusa Covid-19, obisk gora drugačen. 

Če so v lanskem letu med ponesrečenimi prevladovali tuji turisti, letos prevladujejo slovenski planinci.
Reševanje pa je tudi zaradi povečanja tveganja z okužbo s Covid-19, zahtevnejše, zato so se gorski reševalci, tudi ob podpori Zavarovalnice Triglav, Policije, posadk helikopterjev Slovenske vojske in policije, na sezono dobro pripravili.

V sedemnajstih društvih gorske reševalne službe po Sloveniji so poleg stalne pripravljenosti gorskih reševalcev, organizirana tudi dežurstva reševalcev v času planinske sezone, katerih namen je  hitro in učinkovito posredovanje. Na letališču Brnik je od 1. julija do 31. septembra 2020, v pripravljenosti tudi dežurna ekipa za reševanje v gorah v sestavi gorski reševalec letalec, gorski reševalec zdravnik, policist gorske enote in posadka helikopterja ali Slovenske policije ali Slovenske vojske.
V gorah je prisotna tudi gorska enota Policije, ki redno kontrolira planinske poti. Trenutno kontrolira območje Julijskih Alp, že pa so bile izvedene kontrole na območju Raduhe, Okrešlja, Pece, doline triglavskih jezer, Storžiča, Stola, ferate na Jezerskem, Mojstrani in Zelenici ter Mojstrovko.

Gorski reševalci skladno z Zakonom o naravnih in drugih nesrečah, delujejo prostovoljno. Ob klicu na pomoč steče reševalna akcija. Zaradi zahtevnih razmer, velikokrat tudi nepredvidljivih okoliščin in nenadnih sprememb vremena v gorah v poletnem času, reševalna akcija vedno poteka v dveh nivojih: klasično, ko se gorski reševalci odpravijo na mesto nesreče peš in po zraku, z dežurno ekipo za reševanje v gorah, če so razmere za letenje optimalne. Velikokrat se v gorah namreč zgodi, da se lahko helikoptersko reševanje prekine, če se vremenske razmere poslabšajo.

Image
V zadnjih letih smo priča vse večjemu številu reševalnih intervencij. V zadnjih petih letih se je število reševanj povečalo kar za 40 odstotkov. Po izkušnjah iz preteklih let je velik vzrok za nesreče v pomanjkljivih informacijah, nepoznavanju in podcenjevanju gorskega sveta, fizična in psihična nepripravljenost na »presenečenja«, ki jih skriva gorski svet, pa tudi pomanjkljiva oprema.

Tri časovna obdobja letošnjih reševanj
1. 1. – 15. 3. = obdobje pred korono): Izvedli 82 reševalnih akcij, 7 od tega je bilo smrtnih.
15. 3. – 15. 5. = obdobje v času epidemije:  Izvedli 43 reševalnih akcij, 7 se jih je končalo s smrtjo.
15. 5. – 15. 7. = obdobje v času prisotnosti virusa: 86 reševalnih akcij (od tega 32 v obdobju od 1. do 15. 7.).
     10., 12., in 14. julija so gorski reševalci posredovali kar pet krat dnevno; zgodilo se je torej kar pet gorskih nesreč na dan.

YouTube - Katka Janjic: 15.07.2020 Priprava na turo GRZS Triglav

Glede na to, da je v letošnjih poletnih počitnicah potovanje v druge države in obmorska letovišča, glede na prisotnost virusa zmanjšano, v zadnjih tednih opažamo veliko povečanje obiska hribov v sredogorju in tudi visokogorju. Zadnje intervencije kažejo, da v sredogorje in tudi visokogorje zahajajo ljudje, ki si glede na svoje poznavanje hoje v hribih velikokrat zastavijo predrzne cilje.

Da bodo počitnice kljub Covidu-19 in vsem omejitvam vseeno lepe, gorski reševalci in policisti svetujejo, naj obiskovalci poskrbijo za dobro pripravo na izbrano turo. Ta naj bo primerna predvsem fizični pripravi  in zdravstvenemu stanju posameznika. Vedno preverite vreme in se na turo odpravite zgodaj zjutraj, primerno opremljeni. V primeru neizkušenosti in nepoznavanje izbranega cilja, se ne zanašajte na objave na raznih forumih in socialnih omrežjih. Dobro si poglejte načrt poti in si pot začrtajte po zato ustreznem zemljevidu. Ne uporabljate Google maps, ne zahajajte s planinskih poti v brezpotja in spremljajte markacije. Velika previdnost velja tudi pri fotografiranju z mobilnimi telefoni. Obiskovalci gora vse prevečkrat tvegajo preveč, da lahko drzno fotografijo objavijo na družbenih omrežjih. Za res zahtevne poti, se lahko obrnete tudi na gorske vodnike.

Gorske reševalce je četrto leto zapored podprla tudi Zavarovalnica Triglav s svojo akcijo Očistimo naše gore. Da bi nagovorili številne manj izkušene planince, ki se z gorskim svetom v Sloveniji šele spoznavajo, pa tudi tujce in stare znance planinskih poti, so pri GRZS v sodelovanju z organizatorji akcije Očistimo naše gore za letošnjo planinsko sezono pripravili nabor video sporočil, ki naslavljajo nekatere najpogostejše napake nepripravljenih pohodnikov. Video posnetki tako na enostaven in simpatičen način naslavljajo naslednje teme: kako se ustrezno pripraviti na pohod, kako poskrbeti za ustrezno hidracijo in se izogniti izčrpanosti, kako se pripraviti in odpraviti po ferratah oz. zavarovanih plezalnih poteh, na kaj morajo biti obiskovalci gora pozorni pozimi, ter kako gorski svet postopno približevati otrokom.

Da bodo počitnice lepe in obisk hribov prijeten, zato Gorska reševalna zveza Slovenije, Policija in organizatorji akcije Očistimo naše gore Zavarovalnice Triglav apeliramo na vse, da upoštevajo naša priporočila in nasvete. Če pa kljub vsemu pride do nesreče, pa ne oklevajte in čimprej pokličite na 112.

GRZS, ...07.2020
Obisk gora v času prisotnosti virusa Covid -19.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.