Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kateri oskrbnik koče je vreden pohvale

Nedeljski dnevnik, 15.07.06: Glasujete lahko s kuponom ali sms-sporočili - Vsak teden bomo izžrebali


Kateri oskrbnik koče je vreden pohvale

Osem tednov do zmagovalca - Glasujete lahko s kuponom ali sms-sporočili - Vsak teden bomo izžrebali srečneža, ki bo prejel 20.000 tolarjev -Na Slovenskem je 170 planinskih koč, zavetišč in bivakov - Stari planinci tarnajo nad dobičkarstvom nekaterih društev,


Po podatkih Planinske zveze Slovenije je pri nas prek 170 planinskih koč, zavetišč in bivakov. Kako jih ne bi bilo toliko, ko pa imamo tako lepe gore in tako množico strastnih planincev. Za te koče mora nekdo skrbeti, ob tem biti planincem pri njihovih vzponih v višave v pomoč, ponujati mora kaj za pod zob in skrbeti za primerno vzdušje, skratka, biti mora dober oskrbnik ah dobra oskrbnica.

Morda nanje vse premalokrat pomislimo, čeprav so zelo pomemben člen planinske verige. Obiskovalcem morajo znati pomagati in jih obveščati. V uredništvu Nedeljskega dnevnika smo se zato odločili, da opozorimo na njihovo zvesto delo, in sicer tako, da bomo poskušali poiskati najboljšega ali najboljšo med njimi. Pri tem ste ključni vi, drage bralke in dragi bralci, glasovalke in glasovalci za oskrbnika ali oskrbnico, ki vam je še posebej lepo pomagal/a na vaših poteh v gore in ki bi bil/a potemtakem lahko zgled vsem drugim.

Vse koče štejejo

Naj dodamo, da na Slovenskem sicer ločimo med visokogorskimi, srednjegor-skimi in nižinskimi kočami, vendar v akciji Nedeljskega dnevnika med njimi ne bomo delali razlik, zatorej lahko glasujete za kateregakoli oskrbnika ali katerokoli oskrbnico.

V tej številki Nedeljskega dnevnika objavljamo prvo glasovnico, v katero vpišete ime oskrbnika ali oskrbnice in planinske koče, za katerega ali za katero želite glasovati.

Ne bo zaman. Vsak teden bomo izžrebali enega glasovalca, ki bo prejel nagrado 20.000 tolarjev. Na koncu akcije (potekala bo osem tednov oziroma številk Nedeljskega dnevnika) pa si bo zmagovalec, torej najoskrbnik ali najoskrbnica, prislužil/a glavno nagrado, komplet pnevmatik podjetja Sava Tires.

Glasovati bo mogoče po dopisnicah (izrežite glasovnico in jo pošljite na naš naslov: Nedeljski dnevnik, Kopitarjeva ulica 2 in 4,1510 Ljubljana, s pripisom »Oskrbnik«) in tudi na sodoben način, s kratkimi sms-sporočili, kajti menimo, da morajo sodobni gorski pohodniki s seboj imeti tudi mobilni telefon, če ne zaradi drugega, vsaj zaradi klica na pomoč v stiski. Sms-sporočilo (cena sporočila je 100 tolarjev oziroma 0,42 evra) pošljite na številko 2929. Oblikovano mora biti takole: DNV GOR ime in priimek oskrbnika, naziv koče.

Prispevajte dogodivščino

Zlasti tiste, ki boste pošiljali glasovnice, vabimo, da nam na list papirja pripišete kakšno svoj prijetno ali manj prijetno dogodivščino v gorah, in poskrbeli bomo, da bodo za najbolj zanimive izvedeli tudi drugi naši bralci. Gorskih anekdot na Slovenskem gotovo ne manjka!

Koče sicer niso zgolj slovenska tradicija, je pojasnil znani planinec Slavko Šetina. saj jih imajo tudi v Avstriji in drugod v hribih, »vendar pa se je v Avstriji ohranila višja raven«, je pikro pripomnil. Po njegovem mnenju je pri nas namreč vse manj pravih oskrbnikov in vse več gostincev. »Dober oskrbnik bi moral znati svetovati, kakšno bo vreme, kakšna je pot, katere cvetlice rastejo in kdaj, še zlasti pa bi moral svetovati, da so cvetlice najlepše, ko rastejo v naravi, in ne ko jih utrgamo,« je bil kritičen. Prav tako mora vedeti, katere živali in kdaj prihajajo, znati mora svetovati in ponuditi različne za planince ključne podatke.

Vse več pa je koč, je nadaljeval, kjer društva v prvi vrsti skrbijo za dobičkarski interes in vse manj za planince. Tudi zato smo se v uredništvu Nedeljskega dnevnika odločili, da poiščemo takega, ki bo lahko zgled drugim. Prispevajte torej svoje mnenje in oddajte svoj glas!

Visokogorski turizem

Tudi predsednik Planinske zveze Slovenije Franci Ekar je dejal, da so planinske koče nekaj posebnega - so 24-urno zatočišče planincem in pomemben dejavnik visokogorskega turizma pri nas. Sicer pa podatki zveze kažejo, da je v kočah vse manj nočitev. Časi so se pač spremenili. Tudi v višavah. »Marsikje je zdaj boljši dostop do koč. Nekoč je pot na Triglav trajala več dni, danes pa se je mogoče pov-zpeti že v enem dnevu,« je pojasnil Ekar.

Naj ob tem spomnimo, da sta, kot so pojasnili pri planinski zvezi, za upravljanje planinske koče vselej odgovorna tako oskrbnik kot gospodar planinskega društva, ki je pristojno zanjo. Pomembnaje tudi varnost in najmanj en delavec v planinski koči mora biti usposobljen za prvo pomoč. In ne nazadnje, oskrbnik je dolžan sprejeti pod streho vsakega obiskovalca, tudi če nima prostih ležišč; v tem primeru mora poskrbeti za zasilno prenočevanje. Povsod morajo biti na voljo nekaj toplih jedi, čaj, brezalkoholne pijače in kakšni drugi napitki.

Slovenske gore, čudovite,kot so, premorejo kar nekaj prijetnih koč. Kamorkoli se planinec poda, ima lepo izbiro in na voljo prenočišče. Hvala o naši oskrbi seže tudi do kakšnega tujca, torej do gostujočih planincev, ki zaidejo med belo pozlačeno slovensko gorovje. Kandidatov za naslov »prvaka« torej ne manjka.

Naša akcija bo trajala, kot rečeno, osem tednov, vsakič bomo navedli, za koga ste glasovali, in na koncu bomo razglasili zmagovalca. Dogodke bomo spremljali z novinarskimi prispevki, ki bodo kar najbolj informativni, poučni in zanimivi, pri čemer pa bomo poskušali poiskati kar najbolj kompetentne sogovornike. Večna tema je varna pot v gore in tudi o tem bomo zapisali marsikaj koristnega.

D. F. L.


Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.