Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Koliko je vredno življenje v gorah?

Primorske novice, kronika - Tina Kodre: Zmanjševanje vsote, namenjene službam zaščite in reševanja, bi močno prizadelo tudi gorske reševalne službe. Število njihovih posredovanj namreč iz leta v leto narašča. Na območju bovške postaja GRS se je letos, na primer, obseg reševanja povečal za 30 odstotkov. Tolminska postaja GRS pa kar sama zbira denar za novo vozilo.

BOVEC, TOLMIN  ► Za koliko se bo službam, ki sodijo v okrilje uprave za zaščito in reševanje, zmanjšal obseg denarja, je odvisno od državnega proračuna. Po zadnjih informacijah naj bi jim država odrezala za trideset odstotkov manjši kos pogače. Pod upravo za zaščito in reševanje sodi 22 različnih služb, med njimi so tudi gorske reševalne službe.

Rešili 90 ljudi

“Manj denarja pomeni manj opreme, manj usposabljanja, kar pa gre takoj na račun varnosti,” opozarja poveljnik tolminskih gorskih reševalcev Žarko Trušnovec. GRS Tolmin je zaradi stalno naraščajočega števila nesreč padalcev in zmajarjev najbolj obremenjena gorska reševalna služba v državi. Letos so imeli 88 intervencij, lani v vsem letu 79. “Rešili smo 90 ljudi, od teh je bila polovica hudo poškodovanih,” pojasnjuje Trušnovec. Zanimiv je tudi podatek, da je bilo med ponesrečenimi 56 tujcev iz različnih držav.


Število posredovanj se povečuje, denarja za gorske reševalce pa je vse manj. Foto: Miljko Lesjak, GRS Tolmin

Ker so se po treh letih v GRS Tolmin naveličali prositi državo, so začeli sami zbirati denar za novo terensko vozilo, ki stane 36.000 evrov. Po besedah Trušnovca je to nujno, saj so stara vozila iztrošena. Zgovoren je tudi podatek, da gorski reševalci že zdaj sami kupujejo določene kose osebne opreme, ki sicer predstavlja manjši strošek, pa vendar. GRS Tolmin finančno podpirajo tudi občine Kobarid, Tolmin, Idrija, Cerkno in Ajdovščina, oziroma tiste, v katerih so zadolženi za posredovanje.

Gre do točke, ko zmanjka vsega

V Bovcu gorske reševalne službe občina finančno ne podpira. “Sistemsko ne, ker ni bilo do sedaj nobene potrebe. Do sedaj občina ni imela postavke znotraj sistema zaščite in reševanja, ker je bilo to v pristojnosti države. Če bo potrebno, se bomo angažirali,” zagotavlja bovški župan Danijel Krivec. Letos je GRS Bovec imela 43 reševalnih akcij, kar je trideset odstotkov več kot v vsem lanskem letu, ko so priskočili na pomoč v 34 primerih. “Letos smo zabeležili šest smrtnih žrtev. Med poškodovanimi je šlo v večini primerov za poškodbe hrbtenice in okončin, predvsem na račun kanjoninga oziroma soteskanja,” je povedal poveljnik bovški gorskih reševalcev Marko Matajurc. Tudi člani GRS Bovec morajo kdaj seči v lastni žep za nakup manjšega kosa opreme. “Odreči se ne moremo nobeni stvari, ker to pomeni slabšo opremo in manj izobraževanja, kar posledično vpliva na našo varnost in varnost ljudi, ki jih rešujemo,” se s Trušnovcem strinja Matajurc. Podpira pa takšno spremembo zakonodaje, da bi reševanje v gorah postalo plačljivo prek zavarovanja, kot imajo to urejeno v tujini.

“Ko bo akcija, bomo šli. Gre pa to do neke točke, ko zmanjka vsega. Itak smo prostovoljci in govorimo samo o materialnih stroških,” je zaskrbljen Trušnovec.

TINA KODRE

 10.11.2011

 
Marko Matajurc: "Med poškodbami je šlo v
večini primerov za poškodbo hrbtenice in
okončin." Foto: Boštjan Bensa


Žarko Trušnovec: "Ko bo akcija, bomo šli.
Gre pa to do neke točke, ko zmanjka vsega."
Foto: Leo Caharija

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.