Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kopica zdrsov in dva infarkta

Slovenske novice, 04.09.06: V sončni soboti so imeli gorski reševalci polne roke dela

Slovenske novice, ponedeljek, 4. septembra 2006
Črni scenarij

Kopica zdrsov in dva infarkta

V sončni soboti v naših planinah so imeli gorski reševalci polne roke dela — Zgodila se je kopica nesreč, helikopterji so morali kar petkrat na pomoč gornikom — Za 71-letnega Ljubljančana je bila med pohodom na Grintovec usodna odpoved srca — Nedelja je bila v gorah veliko mirnejša


Preddvor, 3. septembra: Zadnji poletni žarki, ki oblivajo naše vršace, so ob koncu tedna v gore privabili ogromno ljudi. Tega so se zavedali tudi gorski reševalci, ki so se pripravili na buren konec tedna, in imeli so prav. Pozivi na pomoč so včeraj kar deževali, samo vojaški in policijski helikopter sta morala posredovati kar petkrat.

V zgodnjem jutru se je pohod na Grintovec za Ljubljančana končal s smrtjo. Na poti med Kokrškim sedlom in Grintovcem se je 71-letnik nenadoma zgrudil. Prva poročila so govorila o nesrečnem padcu, pozneje pa smo na državnem operativno-komunikacijskem centru izvedeli, da mu je najverjetneje odpovedalo srce. Dežurni zdravnik, ki je na kraj dogodka priletel s helikopterjem, mu ni mogel pomagati.

Že sredi noči so pomoč helikopterja potrebovali na Kredarici, tam naj bi gornika kap. Prepeljali so ga v klinični center.

Iz Tamarja je dopoldne na pomoč poklical planinec in povedal, da je v severni steni Travnika v drugem raztežaju pod rumenimi previsi padla planinka. Dežurna reševalna ekipa je planinko oskrbela v steni in jo nato s helikopterjem prepeljala v bolnišnico.

Okrog poldneva si je planinec med plezanjem v direktni smeri Turske gore v občini Solčava poškodoval gleženj. Spet so potrebovali helikopter, da so lahko ranjenca rešili iz stene in prepeljali v bolnišnico.

Nekaj po 13. uri so reševalce klicali z višinskega radovljiškega konca države. Planinki je po strmini zdrsnilo in se je ranila med kočo na Robleku in kočo na Prevalu. Tudi njo so s helikopterjem prepeljali v bolnišnico.

Zadnja nesreča, o kateri smo prejeli poročilo, se je zgodila okrog pol tretje popoldne, ko se je na poti med Koroško Belo in Valvazorjevo kočo ranil planinec. Gorski reševalci so ga oskrbeli in prenesli do reševalnega vozila ter ga odpeljali v bolnišnico.

Čeprav gorniška sezona še ni končana, gorski reševalci zatrjujejo, da bo glede na njihovo delo ena od rekordnih. Lani so do 31. julija denimo posredovali 114-krat, v enakem obdobju letos pa so imeli že 171 reševalnih akcij. Najbolj črne statistike za avgust še niso zbrali, a do tega meseca so z gor v dolino odpeljali kar 21 mrtvih ljudi. Najpogosteje so krivi gorniki sami, nesrečam namreč največkrat botrujejo zdrs, spotik, padec, nepoznavanje terena, telesna in duševna nepripravljenost za izbrane ture, pomanjkljiva ter neustrezna oprema in gorniško neznanje. Zaradi srčnih infarktov pa v slovenskih gorah vsako leto umre do osem ljudi. (B. C.)

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

3 komentarjev na članku "Kopica zdrsov in dva infarkta"

Ivan Pepelnjak,

Mire, slabo spremljate objave na gore-ljudje :) Vir neumnosti je Bilten URSZR (tam so še hujše cvetke, kot "v Aschenbrennerjevi steni pod rumenimi previsi v občini Kranjska Gora"; glej G-L: Bilten.

Novinar Slovenskih novic je v lenobni navadi slovenskih novinarjev ne da bi vklopil možgane le prepisal tuje umotvore in na koncu dodal moder komentar (kamor bi lahko morda za boljši vtis še kaj napisal o globalizaciji in segrevanju ozračja :))


Mire Steinbuch,

"...da je v severni steni Travnika v drugem raztežaju pod rumenimi previsi padla planinka..."

"...Okrog poldneva si je planinec med plezanjem v direktni smeri Turske gore v občini Solčava poškodoval gleženj..."

Menim, da ne gre za ignoranco, temveč za načrtno zajebavanje novinarja, ki se niti podpisati ne upa.

Lep pozdrav,

Mire


Igor Zlodej,

Če koga zanima, kdo je zbral tako pristne podatke lahko napišem, da se pod (B.C.) na slovenskih novicah podpisuje tudi Boštjan Celec, verjetno je res koristil podatke iz biltena UZRS. To je seveda lahko eden od virov podatkov, za kaj več bi se moral seveda bolj potruditi, še koga poklicati, ampak to vzame čas, energijo in še kaj. Sicer pa kdor je videl originalen članek v Slovenskih novicah je lahko občudoval tudi krasno fotografijo čisto zimskega Grintavca. Tako da se je članek "krasno" ujemal s stanjem in razmerami. Kar pa se tiče biltena, pa kakšnih verodostojnih podatkov tam ne bomo našli. Kot primer naj navedem primer jamarke v Krnskem pogorju dne 31.08.2006, pa seveda ni bila jamarka, temveč jamar. ( bil sem na kraju z dežurno ekipo). Da čisto običajni planinci plezajo težke alpinistične smeri za ustvarjalce biltena seveda tudi ni pomembno. Tako, da se ni treba posebej sekirati, novičke pač preletimo, lahko jim verjamo, lahko tudi ne.

Sicer pa moram pohvaliti pripombo, ki jo je napisal g. Miha Avbelj pod temo Kamniški občan. Mislim, da je celovito odgovoril na večino dilem. Resnično nič več ne bo tako, kot je bilo. Za primer naj navedem lastno izkušnjo izpred nekaj let, ko sem imel tudi sam nesrečo ali bolje srečo v gorah, ker bi jo lahko bistveno slabše odnesel. Za nekaj dni bolniške sem eni od zavarovalnic podal z vso potrebno zdravniško dokumentacijo zahtevek za dnevno odškodnino katera je bila takrat še vključena v zavarovanje za čas bolniškega staleža. Da sem dobil nekaj 10 tisoč tolarjev sem moral kar 3 (tri) krat pisno pojasnjevati zavarovalnici kaj sem tam počel, zakaj sem tam bil itd. Ni veliko manjkalo, da bi šli celo na kraj nesreče, ampak verjetno tega takrat nihče ni bil sposoben. Verjetno pa dandanes ne bo noben problem najeti ustreznega pooblaščenega agenta zavarovalnice ali podobne ustanove, ki si bo kraj in druge okoliščine tudi ogledal. Odškodnino sem potem na podlagi strokovnih utemeljitev le dobil. Če kdo misli, da se bo kar zavaroval in, da mu bodo potem krili vsako neumnost se prekleto moti. Lahko se je včlaniti v tuja planinska združenja, ampak prosim, naj mi kdo napiše, kaj je dobil v primeru nesreče. Jaz žal takih primerov še ne poznam. Še v večji zmoti so tisti, ki mislijo, da če imajo plačano članarino v Avstriji, da jih bodo reševali kjerkoli. Reševali jih bodo izključno tisti helikopterji, ki imajo pogodbo z dotično zavarovalnico in kot vem je bilo nekaj primerov na Kaninu in Mangrtu, ko je po ponesrečenca - tujca prišel helikopter iz Avstrije, tako na pol ilegalno ga pobral in odpeljal. Ampak, kot mi je znano zaenkrat tujci pri nas še ne rešujejo.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.