Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Marjan Zupančič

ProMo intervju: ... šestkratni zmagovalec Triatlona jeklenih, prvi zmagovalec Teka na Grintovec, državni prvak v gorskih tekih, svetovni prvak v gorskih tekih v kategoriji nad 35 let ...

Ob tebi človek pomisli: Da je le klanec, da lahko daš »gas« do konca ...
Ja, s športom se ukvarjam od malega, letos bo tega že 22 let. Treniram povprečno dve uri na dan, ko se pripravljam za triatlon jeklenih pa še precej več.

Kolikšen srčni utrip imaš v mirovanju in do kam ga »poženeš« na tekmi?
V mirovanju 28, na tekmi pa 185 udarcev na minuto.

28 utripov na minuto je podatek, ob katerem človek pomisli na legendarne kolesarje. Kakšen utrip je imel v svojih časih Indurain, večkratni zmagovalec Toure de France?
Mislim da 27…..

Kje je glavna omejitev pri teku v klanec - pljuča, stegna, ...?
Oboje. Ko je premalo kisika v mišicah noge ne ubogajo več.

Pri spustu ti baje ni para? V čem je skrivnost teka navzdol?
Tehnika teka in koliko si upaš spustiti.

In ti si upaš spustiti do konca. Si že letel iz ovinka?
Ja, odvisno za kaj gre. Na izbirni tekmi tekmi za SP sem padel v ribo, naredil medvedka in se rešil. Na treningih pa nikoli ne pretiravam, ker tek navzdol ni dober za kolena. Ko je bil v igri naslov državnega prvaka sem tvegal več in uspel. Ko pa že v klanec ne gre in je pozicija slabša - tečeš na sigurno.

Kakšna je torej tehnika teka navzdol, ki jo omenjaš?
Če je teren enostaven, samo spustiš. Drugače pa je, če so skale, blato, korenine ali drevesa. To je težko opisati, treba je videti, ko leti 25km/h navzdol po kaki planinski stezi! So pa posledice naslednje dni po tekmi, ko je muskelfiber, navkljub vsakodnevnemu treningu.

Eden najbolj atraktivnih tekov, Grintovec, se konča na vrhu. Torej ti ni pisan na kožo?
Sem prvi zmagovalec teka na Grintovec (pa dvakrat drugi, enkrat tretji ...). Ko sem v formi, mi je vseeno. Letos ta tek šteje za grandprix in upam, da se bom še lahko približal svojemu rekordu 1 ura in 24min. To bi bil vrhunski rezultat. Bom pa poskusil še četrtič zmagati na Gorskem maratonu štirih občin, ki letos šteje za državno prvenstvo v gorskem maratonu.

Tek na Grintovec je eden najbolj strmih. Pri takem naklonu je hoja enako hitra kot tek. Česa se poslužuješ ti?
Trudim se, da bi ves čas tekel, kar pa ni nujno najhitreje. Na enem od tekov na Grintovec sem zgubil zmago v zaključnem šprintu ravno zaradi tega, ker je kasnejši zmagovalec Igor Šalamon strme odseke za razliko od mene hodil. Tako mu je ostalo več moči za zaključek.

Kako se pripravljaš, imaš trenerja?
Pripravljam se sam. Nisem profesionalec, ker v teku preprosto ni dovolj denarja. Vendar treniram že 20 let.

Imaš program ali preprosto tečeš?
V pripravljalnem obdobju se držim programa. Med sezono, ko so tekme vsak vikend, pa delam le regeneracijski trening.

Prehrana?
Jem vse po malem v zmernih količinah. Pazim le, da mi kilogrami ne gredo preko 55 pri višini 168 cm.

Verjetno nepotrebno vprašanje, pa vendarle: alkohol, cigarete?
Kadil nisem nikoli, spijem pa kak kozarec piva enkrat na teden po kosilu.

Koliko dni pred tekom počivaš?
Počivam dva dni pred tekmo, dan pred tekmo pa naredim krajši trening - 15 minut stopnjevanja.

Koliko Slovencev se danes ukvarja z gorskim tekom?
Veliko ljudi teče, tako po ravnem kot v klanec. Na domačih tekmah nas je 200-300.
Predlani na SP v gorskem maratonu Jungfrau v Švici nas je teklo več kot 4000.

Vtis je, da je to šport za nekoliko starejšo generacijo. Se mladim ne da ali odtehta z leti pridobljena vzdržljivost?
Tek je predvsem vztrajnostni šport. Tako mi, starejši, lahko pariramo mlajšim. Sploh na daljših razdaljah v Sloveniji ni mlajše konkurence. Še nekaj časa bomo na vrhu ista imena.

Kako na vas gledajo aktivni atleti? Ste za njih le turisti ali enakovredni tekmeci? Bi recimo Roman Kejžar pometel z vami?
Na stezi da, na gorskih tekih pa ne. Pred leti je Kejžar prišel na gorski tek na Osolnik, potem ga ni bilo na nobenem več, se ve zakaj! (smeh) Pri teku po ravnem je pomembna predvsem hitrost, v klanec pa predvsem moč. Letos na DP v krosu zmagal prav gorski tekač (Mitja Kosovelj), Kejžar je bil drugi.

Vtis med dobršnim delom javnosti je, da so vsi najboljši atleti itak na dopingu. Kaj meniš ti? Na kateri točki športnika zamika, da bi vsakodnevno garanje nadgradil s prepovedano substanco? Najde opravičilo v tem, da drugače enostavno nima možnosti?
Doping je povezan predvsem z denarjem, kjer so v igri veliki zaslužki. Tega pa zaenkrat v gorskem teku ni.

Tudi tvoja soproga Katarina Stare je gorska tekačica. Sta se spoznala na tekmi?
Ona je bila prej odlična tekačica na 800 m, bila je balkanska podprvakinja. Njen rezultat na 800 metrov je nekaj čez dve minuti, kar je še za današnje razmere odlično. Sedaj pa teče, kolesari, turno smuča. Spoznala sva se na Triatlonu jeklenih v Bohinju, sam sem bil tekmovalec, ona pa v vlogi organizatorja.

Trenirata skupaj? Je v hitrosti velika razlika med vama, kakšna je razlika med moškimi in ženskami v gorskih tekih?
Predvsem regeneracijske treninge opraviva skupaj. Pozimi sva v navezi z elastiko osvojila vrh Koble (945m višinske razlike) s turnimi smučmi v 50-ih minutah. Moj najboljši čas do sedaj je 38 minut. Razlika je predvsem v mišični masi, zato moški dosegajo nekoliko boljše čase.

Kako pa komentiraš prevlado temnopoltih tekačev? Je razlog v genetiki, fiziologiji?
Ne vem točno, mislim da je nekaj v genetiki in pogojih ki jih imajo. Živijo na visoki nadmorski višini, tečejo od malega v šolo. Evropejci pa živijo v preobilju vsega (hrana, televizor, računalniki,…) in posledice so v prekomerni teži današnje mladine.

Kakšna oblačila potrebuje gorski tekač, je kakšna specifika?
Oblačila so podobna kot v atletiki: tekaški dres, pajkice, anorak. Pomembno je, da so lahka in zračna. Za tek pozimi ali v hladnejših dnevih je dobrodošla lahka dihajoča vetrovka. Ravnokar preizkušam novi Craftov komplet in sem zelo zadovoljen.

In obutev?
Copati so taki, kot za cestne teke. Razlikuje se predvsem profil podplata, ki je bolj grob. Sam spadam med lažje tekače, zato moram biti še posebej pozoren na težo. Za tekmo je prvi pogoj, da so copati krepko lažji od 1 kilograma, pa čeprav so le za en tek. Za treninge moram pa vzeti kaj robustnejšega, saj bi jih sicer po enem tednu lahko vrgel stran. Montrail je dobra kombinacija naštetega, dovolj trpežen in še vedno dovolj lahek.

Tvoje sporočilo rekreativnim tekačem?
Užitek naj bo pred rezultatom

ProMo intervju, 05.04.: Marjan Zupančič


Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.