Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Na tečaju letnega gorništva tudi tujci

Revija Slovenska vojska, Iz vojaškega življenja - Marko Pišlar: V okolici Bohinjske Bele, Pokljuke in na območju Karavank je od 13. do 30. septembra potekal osnovni tečaj letnega vojaškega gorništva,

ki se ga je udeležilo 23 tečajnikov iz Portugalske, Bosne in Hercegovine, Črne gore ter Slovenije.
Tečaj, ki je potekal v organizaciji Gorske šole SV, je bil namenjen seznanjanju z osnovno gorniško opremo, tehnikami in taktikami premikanja po poteh in brezpotjih v visokogorju, s preživetjem v gorah ter s premagovanjem ovir s pomočjo vrvne tehnike. Kot je pojasnil inštruktor v Gorski šoli SV višji vodnik Rajko Lotrič, je bila skupina tečajnikov kljub mešani sestavi zelo povezana in motivirana za delo.

Priložnost za krepitev sodelovanja med pripadniki tujih vojsk
Gorska šola SV že več let izvaja letni tečaj vojaškega gorništva, ki je namenjen spoznavanju osnovnega gorniškega znanja in veščin, kot so vrvna tehnika, plezanje in bivakiranje, ter osnov preživetja in gibanja v visokogorju po poteh in brezpotjih poleti. Tečaja se poleg pripadnikov SV udeležujejo tudi tečajniki iz tujih oboroženih sil. Na tokratnem tečaju so poleg 13 pripadnikov SV, od tega treh iz 17. bataljona VP in desetih iz 132. gorskega bataljona, sodelovali še po štirje pripadniki vojsk Bosne in Hercegovine ter Črne gore in pripadnika iz portugalske vojske.
Višji vodnik Lotrič je dejal, da je mednarodna udeležba tečajnikov tudi odlična priložnost za medsebojno izmenjavo izkušenj in krepitev sodelovanja med pripadniki tujih vojsk. Za večino tečajnikov razen tistih, ki imajo to znanje iz civilnega okolja, in pripadnikov 132. gorskega bataljona, ki se s temi temami že srečujejo pri vsakodnevnem delu in jih zato le obnavljajo, je znanje povsem novo.
V Gorski šoli SV opažajo, da je največja težava pri delu na tečaju slaba telesna pripravljenost, saj tečajniki na večdnevnih turah nosijo s seboj hrano, obleko, orožje in gorniško opremo v nahrbtnikih, težkih do 30 kilogramov, saj so vreme in razmere v gorah pogosto nepredvidljivi in se lahko hitro spremenijo. Če je kateri izmed tečajnikov slabše telesno pripravljen ali ima pomanjkljivo znanje, ga inštruktorji z dodatnim delom pripravijo na raven drugih v skupini. Poškodb na tečaju razen žuljev na nogah ni bilo, saj pri tovrstnih usposabljanjih v Gorski šoli SV namenjajo veliko pozornosti varnosti udeležencev.

V treh tednih do osnov gibanja in preživetja v visokogorju
Tritedenski tečaj je razdeljen na tri sklope, pri čemer so tečajniki bivali v Vojašnici Bohinjska Bela, njihov delovni dan pa je bil dolg tudi več kot deset ur. Prvi teden so se tečajniki seznanili z osnovno gorniško opremo in pridobili osnovno znanje ter spoznavali vrvno tehniko na plezališču Iglica pri Bohinjski Beli.
Drugi teden so v gorah v okolici Bohinja med dvodnevno turo pridobivali osnovno gorniško znanje in veščine, ki jih potrebujejo za gibanje ter preživetje v gorskem svetu. Višji vodnik Lotrič je poudaril, da so tečajniki v okviru pohoda izdelali vrvno ograjo, preplezali steno in se naučili, kako s priročnimi sredstvi narediti bivak in izbrati najprimernejši kraj za njegovo postavitev. V njem so eno noč tudi prespali. Zadnji teden so pridobljeno znanje in veščine preizkusili med tridnevno turo po Karavankah. V okviru ture so se z Ljubelja čez Zelenico premaknili do koče pri izviru Završnice, kjer so bivakirali, in se naslednji dan povzpeli na najvišji vrh Karavank, 2236 metrov visok Stol, kjer so prespali v bivakih, ter nato sestopili v dolino. Ob uspešno končanem tečaju dobijo slušatelji potrdilo o opravljenem tečaju in se vrnejo v matične enote, v katerih pridobljeno znanje uporabljajo ali ga prenašajo naprej.
Letni tečaj vojaškega gorništva je osnovni tečaj, nadaljevalni tečaj pa poteka pozimi, pri čemer začetni tečaj ni nujen. Če je slušatelj opravil začetni tečaj, ima že temeljno znanje in lahko nadaljevalni tečaj zimskega gorništva začne na višji ravni. Med tečajem zimskega gorništva, ki traja štiri tedne, se tečajniki naučijo uporabljati osnovno vojaško gorniško opremo, kot so turne smuči, krplje, dereze, cepin, itn., poleg tega pa tudi premikanja in premagovanja naravnih ovir, bivakiranja, orientacije, meteorologije, ugotavljanja nevarnosti snežne odeje ter pomoči in reševanja ponesrečenca v snegu s pomočjo lavinske žolne, sonde in zložljivih nosil za prenos poškodovanca UT 2000.

Tečaj zahteven, vendar zanimiv
Višja vodnica Lurdes Pirrolas, Portugalska:
Sem pripadnica letalskih sil v portugalski vojski, s kolegom pa delava kot inštruktorja telesne vadbe v letalski enoti. Na tečaj sva prišla, da pridobiva znanje, saj v enoti usposabljava pripadnike za uporabo vrvne tehnike, plezanje in spuščanje. Tečaj je zelo težaven, saj v enoti ne izvajamo takih aktivnosti. Tudi vsebine so povsem nove. Dodatno zahtevnost predstavlja dejstvo, da nosimo s seboj vso opremo, tako da sem kar utrujena. Na tečaj se nisem posebej pripravljala, saj nisem mislila, da bo tako zahteven, vendar mi ob strani vedno stojijo kolegi, ki me spodbujajo in pomagajo, ko nečesa ne morem opraviti.

Praporščak Smriko Vahidin, Bosna in Hercegovina:
Na tečaj smo prišli predvsem zaradi pridobivanja novega gorniškega znanja in veščin, kot so na primer plezanje, spuščanje po vrvi, izdelava bivakov itn. Delam v operativnem poveljstvu, kolegi pa prihajajo iz pehotnih brigad. Tečaj je zelo dobro pripravljen, saj je velik poudarek na varnosti udeležencev. Imeli smo težke in lepe trenutke, ob tem pa bi rad dodal, da smo se velikokrat dobesedno kopali v znoju. Pohvalil bi inštruktorje Gorske šole SV za vrhunsko izvedbo tečaja in zanimiv program. Predhodnih izkušenj z gorništvom nimam, prav tako se nisem na tečaj posebej telesno pripravljal.

Višji vodnik 1. razreda Časlav Lutovac, Črna gora:
Pred leti sem že sodeloval na podobnem tečaju iz zimskega gorništva v Sloveniji, kar pomeni, da že imam določeno predznanje. Delo na tem tečaju je bilo naporno, kar smo pričakovali, ob tem pa smo videli nove čudovite predele Slovenije. Posebnih težav na tečaju nisem imel, saj podobne postopke izvajamo v enoti, tudi fizično sem bil dobro pripravljen. Slovenski inštruktorji so delo opravili profesionalno in visoko strokovno, saj so bili pripravljeni odgovoriti na vsa naša vprašanja. Program tečaja je bil zanimiv, saj smo spoznali vsa področja, ki so nujna za varno in uspešno gibanje ter preživetje v gorah.

Višji vodnik Janez Oblak, Slovenija:
Kot pripadnik 17. bataljona VP sem se v Gorski šoli SV že udeležil tečaja zimskega gorništva, ki je nadaljevanje letnega tečaja. Na tem tečaju sem zato, ker nam to znanje velikokrat koristi, ko vodimo pripadnike enote na različna usposabljanja. Tečaj je fizično zelo naporen. Posebej se na tečaj nisem pripravljal, saj sem v prostem času telesno zelo aktiven. Zelo dobro je, da je tečaj mednaroden, saj smo s tujimi kolegi tako izmenjali izkušnje in obnovili jezikovno znanje.

New knowledge and experience in the area of mountaineering
From 13 to 30 September, the area of Bohinjska Bela, Pokljuka and Karavanke hosted a basic course in summer military mountaineering which included 23 participants from Portugal, Montenegro, Bosnia and Herzegovina and Slovenia. The purpose of the three-week course, organized by the Mountain School of the Slovenian Armed Forces, was to become familiar with the basic mountaineering equipment, techniques and tactics, mountain paths and obstacle crossing using a rope. As said by an instructor at the SAF Mountain School First Sergeant Rajko Lotrič, the group was characterized by excellent relations and motivation for work despite its mixed national structure. In addition to gaining new knowledge, the course presented a good opportunity to exchange experience and enhance cooperation among members of foreign armed forces.

Besedilo: Marko Pišlar
Fotografije: Bruno Toič

Letnik XVIII/15 (PDF 4MB)
8. oktober 2010
 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti VOJ

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.