Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Na Voglu zamenjali najstarejšo slovensko sedežnico

Dnevnik - Primož Knez: Štirisedežnici Orlove glave in Brunarica pomembni pridobitvi za bohinjski turizem

Dnevnik, sobota, 26.01.2008, Slovenija


BOHINJSKA BISTRICA - Na Voglu so s krajšo slovesnostjo tudi uradno odprli dve novi štirisedežnici, s čimer so povprečno starost naprav znižali za dobrih sedem let. "Žičnica Orlove glave je bila zgrajena leta 1966, Vogel z investicijo končno postaja moderno smučišče," je zadovoljen direktor smučišča Tomaž Šumi.

Naložba je bila vredna pet milijonov evrov, dobro tretjino so pridobili iz evropskih sredstev. Na Voglu je te dni dober meter naravnega snega, poleg Kanina gre za edino slovensko smučišče z zgolj naravnim snegom. "Seveda je naša največja želja sistem umetnega zasneževanja, vendar je Vogel del Triglavskega narodnega parka in zaenkrat taki posegi niso dovoljeni. Upamo, da nam bo novi zakon dal zeleno luč vsaj za zasneževanje spodnjega dela smučišča," je povedal Tomaž Šumi. Druga rakava rana Vogla je parkirišče ob spodnji postaji nihalke. "Že nekaj let imamo pripravljene načrte za 250 parkirnih mest na terasah v sedanjem gozdu pri nihalki. Gre za težave z lastništvom, saj denacionalizacija še ni končana, upravičenec pa je Cerkev. Zemljišče smo pripravljeni odkupiti," je pojasnil Tomaž Šumi. Od denarja in dovoljenj je odvisna tudi uresničitev načrtov gradnje še ene sedežnice na Šijo. Vogel v lepih dneh obišče več kot 1500 smučarjev, cilj za letošnjo sezono je sto tisoč smučarjev. Še vedno pa imajo kar 80 odstotkov zgolj enodnevnih smučarjev. "Seveda si želimo več stacionarnih gostov, to pa je tudi naloga celotnega bohinjskega turizma," je še dejal Tomaž Šumi.

Novi dvosedežnici je uradno odprl starosta bohinjskih smučarjev France Bučar in ob tem opomnil na nejasnost razvoja Vogla zaradi nesprejetja novega zakona o Triglavskem narodnem parku. "Odločitve glede razvoja v parku so vedno tvegane, saj se je treba odločati med ohranjanjem narave in razvojem. Negotovost in neodločanje pa je najbolj neodgovorno," je menil France Bučar, ki je sicer previden do posegov v naravno okolje, tudi na Voglu. "Bohinj je imel srečo, da se je izognil množičnemu turizmu in gradnji socialističnih mastodontov. Včasih je pomanjkanje denarja tudi dobra stvar. Pa vendar je poleg zaščite parka treba zagotoviti tudi funkcionalnost, da park ne bo le skrinja, v katero smo skrili zaklad, nihče pa od tega nima nobene koristi. Tudi Bohinj se mora opredeliti za turizem, kar pa bo huda sprememba v miselnosti ljudi," je bil oster Bučar, ki kljub 85. letom še vedno stopi na smuči. 

 Primož Knez

Komentarji:
cveta
| 26.01.2008 ob 00:21
Pri Voglu je najlepse ravno to,kar vas moti.
flosar | 26.01.2008 ob 06:47
Seveda, žaba gleda vodo pod Voglom pa misle, de bo voda gor pršva. Žaba nej dol pride. Dokler se bojo sam na sneg zanašal, ne bo nč ž njimi. Čgav pa so sploh?

 

 

 

France Bučar: TNP ne sme biti
skrinja, v katero smo skrili zaklad,
a od njega ni nobene koristi

Foto: Primož Knez

 

 

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Na Voglu zamenjali najstarejšo slovensko sedežnico"

Tomaž Ogrin,

"Stacionarni turizem pa huda sprememba v miselnosti..."Je res, da je v kratko težko kakšne trdne ocene dajati. Primerjam novičko iz Dnevnika 21.1., istega novinarja, da Angleži na črno oddajajo apartmaje v Martuljku. Ampak najbolj zbode v oči tožba "enega od domačih turističnih delavcev, ki ni želel biti imenovan", da "Še takrat, ko imamo mi prazno, so oni zelo dobro zasedeni". Ja, Bohinj že, ajde 30 let, ne zna zasest svojih postelj. Stara Fužina pa okrog imajo čez 350 zasebnih postelj (torej ni res, da domačini ne bi že šli v turizem!), morebiti so v tem še samevajoči stari hoteli, ki so jih napol zastonj Bohinjčani nekomu prodali, ki jih pusti propadati, čeprav mu noben zakon, tudi TNP, ne preprečuje, da jih podre in zgradi na istem nove s 5 zvezdicami, če misli, da so taki potrebni. Gnile odločitve (2 barki na jezeru, itd. ) in črne gradnje (uničevanje Senožeti, Rudnica, planine) so že vrsto let edina aktivnost. Zasest postelj pa ne znajo. Ali naj pridejo Angleži? Če bojo prišli, bojo tudi ves dobiček pobrali. To torej ni rešitev. Noben v Bohinjski občini pa se ne spomni, da bi dal delat nevladnim organizacijam , ki imajo dobre strokovnjake, načrt , kako zasesti postelje. Nočejo. Iz trme? Tu rutina ne pomaga. Treba je več znanja, ki ga firme za podobne elaborate nimajo. Hoteli so zgraditi vele hotel za Janezem, ob tem , da imajo čisto zraven domačini lepe apartmaje. A nihče na občini ni zadolžen, da jih polni. Nujno pa je, da v Stari Fužini dobijo TNP informacijsko točko, kakršna je v Trenti. Žal je Zavod TNP ostal z vsem daleč stran, na Bledu. Res se tam izmenja veliko gostov in je bliže komunikacijam. A Stara Fužina je le bohinjsko srce TNP!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.