Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Narava je naš ponos

Večer, 15.04.2004, Narava, gore in ljudje - Urška Šprogar: Naravna pestrost je od vseh evropskih držav v Sloveniji najvišja in v primerjavi z drugimi državami imamo velik del …

Narava je naš ponos


Naravna pestrost je od vseh evropskih držav v Sloveniji najvišja in v primerjavi z drugimi državami imamo velik del razmeroma zelo dobro ohranjenih sonaravnih območij. Zato je pričakovati, da bo predlog Slovenije za določitev območij Natura 2000 temu primeren. In to EU od nas pričakuje, saj natančno ve, kakšna je naša narava. Zato je pomembno, kako se bo obnašala naša država.

Območja Natura 2000 niso zavarovana območja, ampak so območja, ki jih določi vlada in za katere določi razvojne in varstvene usmeritve in predvidi ukrepe ohranjanja ugodnega stanja narave. Je prava usmeritev ravno za namene varstva narave izven zavarovanih območij. To je odgovor na vprašanje, kako varovati naravo. Ključen inštrument pa je presoja vplivov. Za vsak primer se sproti presodi, če bi lahko imel negativen vpliv na določen habitat ali na habitat katere od rastlinskih ali živalskih vrst. V tem kontekstu ni nikjer ogrožena suverenost Slovenije, pač pa je vsaka država dolžna upoštevati merila, ki so zajeta v obeh direktivah EU pri določanju območij.

Do 1. maja mora Slovenija v Bruselj poslati predloge, ki jih bodo strokovno pregledali, in lahko pričakujemo, da bomo dobili določene pripombe glede ustreznosti, velikosti in vsebine. Slovenija bo to dopolnila, in šele ko bo komisija v EU zadovoljna, bo Slovenija sama pripravila odločbo. Tako že več kot deset let delajo vse države vEU.

Območja Natura 2000 morajo biti v posamezni državi enakomerno porazdeljena. Razdeljena so na kontinentalno in alpsko področje in po kriterijih, kjer ima določena vrsta v najboljše pogoje glede na kakovost in položaj.

EU je leta 1979 sprejela ptičjo in 1992 habitatsko direktivo

Vse nove pristopnice morajo do 1, maja oddati svoje predloge za vsa področja. Pridružitvena obveza je, da mora država pripraviti predlog območij, za katera bo treba pripraviti načrte upravljanja, ki nastajajo v tesnem sodelovanju z lastniki in upravljavci teh območij. Ko bo postal dokument Narura 2000 za državo obvezujoč bodo začeli veljati ukrepi, ki bodo določeni z načrtom upravljanja.

Bistvo je samo ohranjati zdravo naravo. Natura 2000 ni dogodek, Natura 2000 je proces. Vsi lastniki bodo sodelovali pri vseh sestavinah načrtov upravljanja. Naravovarstveni projekt in ekonomski ukrepi so razvojna priložnost. Lastniki bodo delali v okviru pogodbenega varstva. Tako bodo tisti, ki bodo živeli na območju Natura 2000 imeli primerjalno prednost, saj bodo lahko delali z mednarodnimi sredstvi in projekti celotne EU. Naravni park pa je zavarovano območje in za pričakovat je da bodo mnogo območja Natura 2000 tudi na zavarovanih območjih. Park je kot institucija razvojna kategorija, tu je potencial ekonomskega razvoja in znanja.

Projekt parkov je v Sloveniji trenutno zaustavljen, ker ni bilo političnega konsenza o njihovi ustanovitvi. Saj tudi opoziciji narava ni zanimiva. Janša in Bajuk se ne oglašata zaradi narave, pač pa samo tedaj, ko nabirata politične točke.

Zdi se, da se na okoljskem ministrstvu trudijo, da bi do 1. maja podpisali čimveč za naravo spornih odločb. Kopač podpiše predlog sklepa vlade o potrditvi prostorskega plana neke občine, sam sklep pa podpiše predsednik vlade Rop in sedaj mrzlično hitijo, da bi do prvega maja sprejeli z naravovarstvenega aspekta strokovno nesprejemljive projekte. Pred dvema tednoma je dalo okoljsko ministrstvo soglasje za ruško smučišče v dolino, sedaj je v podpisu predlog za golf igrišče v zavarovanem slivniškem gozdu, pa vetrnice na kraškem robu.

Država, ki ne odda predloga varovanih območij in ki ne spoštuje pravil ter ne opravi tistega, kar ima za opraviti, plača zelo velike kazni. Ampak bistveno je, da vemo, da kazni ne bo plačal lastnik, ampak država oziroma davkoplačevalci. Dokler pa država predloga ne odda, pač dela, kar hoče. Ko pa predlog odda, pa mora upoštevati režim presoje. Trenutno pa izgleda, kot da naša država sploh ne bo oddala predloga in bo raje plačala kazen, bolj važne so politične točke kot varstvo narave. Dela pač po načelu: "Zato hitro zvrnimo kozarček, preden nam zaprejo gostilno."

Uroš Šprogar

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.