Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nikar (pre)pozno v gore

Gorenjski Glas - Simon Šubic: V hribe je treba iti dovolj zgodaj, saj dobre izkušnje s poznim odpravljanjem v gore po navadi ne trajajo večno, planincem in gornikom na srce polagajo gorski policisti.

Kranj – Kljub nestanovitnemu vremenu je na vrhuncu planinske sezone v gorah precej obiskovalcev, ki so se zadnji konec tedna vsi varno vrnili v dolino. Vsaj na Gorenjskem je bilo tako, sodeč po »brezdelju« gorenjskih gorskih reševalcev. Poleg slabega vremena, ki vsekakor redči vrste obiskovalcev slovenskih gora, k manjšemu številu gorskih nesreč pripomore tudi vedno večja ozaveščenost planincev in gornikov o varnem ravnanju v gorah. To so pred kratkim ugotavljali tudi policisti gorske policijske enote, ki so na območju Prisojnika in Mojstrovke izvajali aktivnosti za zagotavljanje splošne varnosti ljudi v gorah in se s »terena« vrnili z večinoma pozitivnimi ugotovitvami. Bilo pa je seveda tudi nekaj izjem ...

Policisti so tako v Planici že navsezgodaj ogovorili izkušenega hrvaškega planinca, ki je načrtoval turo na Jalovec, vendar se ji je odpovedal, ker je med prebiranjem znakov ugotovil, da je vožnja z avtomobilom do Tamarja prepovedana, hoja do izhodiščne točke in nazaj pa bi njegovo pot lahko bistveno podaljšala. Planinec je pojasnil, da je spremljal vremensko napoved, ki je naznanjala popoldanske nevihte, ravno popoldne pa bi se s to nenačrtovano zamudo šele vračal z gore, zato si je raje izbral drugo, krajšo turo.

Na Mojstrovki so se policisti srečali še z več deset planinci. »Vsaj trideset, med njimi so bili domačini, Čehi, Avstrijci in Italijani, so jih je na goro povzpelo po Hanzovi zavarovani planinski poti, prav vsi pa so bili opremljeni s čeladami, samovarovalnimi kompleti in ostalo gorniško opremo. Razočarala pa je organizirana skupina približno šestdesetih Čehov, ki se je na Mojstrovko odpravila po »normalni planinski poti« z Vršiča. Bili so slabše opremljeni, pri nekaterih pa je izstopala predvsem neprimerna obutev. Večina planincev je bila do 11. ure že večinoma na vrhu gore in se je potem vračala domov, neprimerna in bolj nevarna pa je bila odločitev dveh starejših planink, ki sta se med sestopanjem ostalih šele odpravljali na goro. Glede na vremensko napoved je bila njuna odločitev slaba, pa tudi nevarna, dobre izkušnje s poznim odpravljanjem v gore pa po navadi ne trajajo večno,« spoznanja gorskih policistov s preventivne akcije razkriva tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos.

Med najbolj osnovne napotke za planince sodi priporočilo, da se je treba v gore odpraviti dovolj zgodaj. Vzpon naj se opravi po težji poti, sestop pa po lažji, opozarja Kos. Pot je treba prilagoditi vremenu in napovedi pa tudi svojim sposobnostim in zdravstvenemu stanju. Med potjo naj planinec tudi dovolj počiva in zaužije dovolj tekočine. Redno spremljanje dogajanja na nebu vsekakor ne bo odveč, ob bližajoči nevarnosti pa se je bolje obrniti kot pa trmasto nadaljevati pot.

Po zadnjih podatkih so sicer gorski reševalci letos izvedli že 223 reševalnih in 33 iskalnih akcij. V 97 primerih so potrebovali tudi pomoč helikopterja. V gorah je umrlo že 17 ljudi, od tega devet gornikov, okoli dvesto obiskovalcev gora pa se je lažje ali huje ranilo.

Simon Šubic

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.