Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Novi smeri na Everest in Jannu

Delo, 14.06.2004, Šport - Tomaž Jakofčič: Odlični vzponi v Himalaji

Odlični vzponi v Himalaji


Novi smeri na Everest in Jannu


V preteklih letih je bilo glede na zadnja desetletja v Himalaji preplezano relativno malo novih smeri v najvišjih gorah. V glavnem so bile plezane klasične smeri na najbolj popularne osemtisočake kot so Everest, Čo Oju in Šiša Pangma. Težje smeri in težji osemtisočaki so bili deležni skromnejšega obiska. Letos je zopet drugače. V predmonsunski sezoni je bilo preplezanih nekaj novih zelo zahtevnih smeri. Prednjačili so Rusi, dobro pa so na Makaluju plezali tudi Francozi.

Ruski alpinisti so eni zadnjih, ki se še v veliki meri oprijemajo klasičnega, odpravarskega sloga v najvišjih gorah. V sedemdesetih in osemdesetih letih je bil v Himalaji alpski slog bolj ali manj vizionarsko dejanje, večina težjih smeri je bila preplezana s pomočjo višinskih taborov in fiksnih vrvi. V devetdesetih so na ta način plezali le še Japonci in Rusi. Posebno slednji se kljub mnogim pomislekom zaradi zastarele taktike niso dali motiti in konstantno, z neverjetno vztrajnostjo »zmagovali« v zelo težavnih stenah in smereh. Podpisali so se pod južno steno in srednji vrh Lotseja (8511 m), prečenje Kanča, zahodno steno Makaluja (8472 m) itd. Letos so spisku dodali še direktno smer v severni steni Everesta in severno steno Jannuja (77 10 m). Pri obeh odpravah je šlo za velike ekipe sestavljene iz najboljših ruskih alpinistov z obilico izkušenj v Himalaji. Po dolgotrajnem obleganju so novo smer med Hornbainovem in Velikim ozebnikom, konec maja na vrhu Everesta zaključili Šabalin, Marijev in Tukvatulin dan za njimi pa so na vrh prišli še Vinogradski, Kuznetsov in Sokolov.

Jannu/Kumbakarna: Osrednji del stene je veljal za najbolj »vroč« problem v nepalski HimalajiV istem času so njihovi tovariši delovali tudi v severni steni Jannuja. Stena je s svojim vertikalnim osrednjim delom spadala med najbolj vroče probleme v Himalaji. Prvi so steno preplezali v levem delu Japonci leta 1976, leta 1989 pa je novo smer v vpadnici vrha sam preplezal Tomo Česen. Nato so se pogledi in poizkusi usmerili v desni zelo strm skalni del. Mnogo poizkusov najboljših alpinistov se je končalo pod polovico stene. Rusi so letos potrebovali dva meseca trdega dela. Trije alpinisti so se pri padcih poškodovali a ruski stroj ni odnehal in konec meseca so tudi to smer zaključili na vrhu gore.

Nekoliko bolj moderen slog so uporabili francoski alpinisti na Makaluju. J. C. Laffalile se je sam lotil nove smeri v severni steni Makaluja (8472 m). Sam je opremljal najtežje dele smeri in postavil dva tabora. Sredi maja je v končnem poizkusu dosegel vrh Makaluja 2 (7650 m). Sestopil je na sedlo Makalu La od tam pa namesto na vrh Makaljuja, zaradi težav s pljuči sestopil po normalni smeri na nepalsko stran. Na vzhodni strani Makaluja so Yannick Grazziani, Christian Trommsdorf in Patrick Wagnon poizkusili prvi preplezati vzhodno steno. Kmalu so se premislili in odločili za jugovzhodni greben, ki so ga leta 1970 prvi preplezali Japonci. V končnem poizkusu je po neudobnem bivaku na višini 7600 metrov vrh dosegel samo Yannick Grazziani, prijatelja pa sta zaradi utrujenosti obrnila na višini 8300 m.

Poleg slovenske odprave na Daulagiri je v nepalski Himalaji plezal tudi zamejski Slovenec Roman Benet. Skupaj z ženo Nives Meroi in prijateljem Luko Vuerichem so se po klasični smeri povzpeli na vrh Lotseja (8511 m). Takoj zatem so se odpravili v Pakistan kjer sedaj poizkušajo v severnem grebenu ene najtežavnejših gora na svetu, 8611 metrov visokega K2. Več bo znano ob povratku odprave sredi poletja.

Tomaž Jakofčič

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.