Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Obleka na višini

Polet, 06.07.06 - Pavle Kozjek: Gorništvo pozna poleg pravil o primerni obutvi tudi pravila o izbiri oblačil

Polet, četrtek, 6. julija 2006

Obleka na višini


Gorništvo pozna poleg pravil o primerni obutvi tudi pravila glede izbire oblačil. Seveda si jih vsak lahko prilagodi in prikroji nekoliko po svoje, a nekaterih vseeno ne moremo prezreti. Že dolgo je poznano, da je bolje kot debela oblačila obleči več tanjših slojev tkanine. Vsak sloj ima natančno določen namen: takšno delitev poznamo tudi pod imenom »čebulni princip«. Vsaj dve prednosti takšnega oblačenja sta zelo očitni: z več vmesnimi plastmi zraka med materialom dosežemo boljši toplotni učinek, poleg tega laže kombiniramo oblačila pri spremenljivih temperaturnih in vremenskih razmerah.

Prva plast – športno perilo – odvaja vlago od telesa in zagotavlja prijeten občutek pri nošenju. Druga plast oblačil zagotavlja toploto, tretja plast pa skrbi za zaščito pred zunanjimi vremenskimi vplivi, kot so veter, dež in sneg. O vsaki od teh plasti oblačil bi bilo mogoče napisati dolgo razpravo, vendar bomo omenili le nekaj glavnih značilnosti.

Športno perilo je že dolgo v znamenju sintetičnih tkanin, ki učinkovito odvajajo znoj od telesa in so prijetne za nošenje. Prav ta lastnost ni nič manj pomembna kot občutek suhosti, saj sintetika pri marsikom povzroča nadležno srbenje in celo alergije. Danes je izbira tkanin različnih proizvajalcev zelo velika in nekateri temu posvečajo posebno pozornost. Skupna značilnost skoraj vseh izdelkov je potreba po pogostem pranju, saj se navzamejo neprijetnega vonja. A nič hudega, saj se dobro perejo in zelo hitro sušijo.

Srednjo plast (poznamo jo tudi pod angleškim izrazom soft shell) sestavljajo različni termovelurji, ki jih najdemo najrazličnejših izvedbah. Poleg običajnega velurja različnih debelin se tudi za te tkanine čedalje pogosteje uporablja zaščitna membrana, ki so jo včasih uporabljali samo za vetrovke. Druga oblika kombinirane zaščite pred mrazom, vetrom in padavinami so velurji, ki dosežejo podoben učinek z gosteje tkanim materialom.

Zaščito pred zunanjimi vplivi pa dajejo predvsem različne vrste vetrovk, ki so danes praviloma izdelane iz vodoodpornih tkanin. Znameniti goreteks že dolgo ni več edina izbira. Številna konkurenca tekmuje v doseganju njegove kakovosti pa tudi cene, ki je za tovrstna oblačila včasih izjemno visoka.

V zadnjem času je mogoče opaziti več novosti na tem področju: izdelovalci iščejo in odkrivajo nove materiale, kombinacije in kroje, s katerimi želijo prodreti na trg. Največ novosti je pri srednjem in zunanjem sloju oblačil. Izkušnje so pokazale, da je klasična vetrovka iz razmeroma težkega goreteksa ali podobnega materiala le redko zares neizogibna; poleg tega je kombinacija takšne vetrovke z običajnim velurjem dokaj nerodna in masivna. Navadni velur je tako postopoma prepustil mesto lažjim, bolj elastičnim tkaninam; nekatere se odlikujejo z boljšo termično zaščito, druge z membranami: zelo poznan je na primer »windstopper«. Takšne tkanine poleg toplote zagotavljajo zaščito pred vetrom in padavinami in tako nadomeščajo tudi zunanjo zaščitno plast.

No, večina se nas kljub temu ne bo odpovedala vetrovki. Te so zdaj že veliko lažje in bolj praktične ter po lastnostih (žal tudi po ceni) ne zaostajajo veliko za klasičnimi. To so omogočile nove tkanine, kot sta na primer »goreteks paclite« in »conduit silk«, ki poskušajo z membrano ali s strukturo tkanine poiskati čimboljši kompromis med dihanjem in vodoodpornostjo. No, kot vemo iz izkušenj, gre eno vedno bolj ali manj na račun drugega; toda novi modeli so zares privlačni, lepo oblikovani in predvsem uporabni. Bolj robustne klasične vetrovke iz goreteksa seveda ne bodo izumrle – še vedno jih bomo s pridom uporabili v res skrajnih razmerah.

Razvoj gre torej v korist uporabnosti: še vedno bomo na suhem in toplem, vendar oblačila ne bodo več zavzemala dveh tretjin teže in prostornine našega nahrbtnika. Ko se bomo odločali za nakup, se o tem vsekakor splača premisliti.

Pavle Kozjek


Paavle Kozjek je imel v Poletu tudi dva prispevka o obutvi (24.06. Pohodniška obutev in 29.06. Pohodniška obutev, nadaljevanje, ki pa ju (še) nismo poobjavili.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.