Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Peči

Janez Pikon: Izpostavljeno ostenje nad vasico Lepence se proti zahodu ob vasi Bitnje, strmo spušča mimo previsne in skalne Police ter vse do potoka Jerečice.

Peči

Pohodništvo Društva upokojencev iz Bohinjske Bistrice tokrat organiziramo pohod na Peči nad Gradiščem ob vasici Lepence in Bitnje. Samoten in malo obiskan, toda zelo opazen vrh Peči nad Bohinjsko dolino, kamor ne vodijo označene poti. Vlaka nad Jereko je zadnja smer za določanje vrha, toda vidnost grebena je zelo dobra in ni težko do cilja. Peči, vrh in pečina nad Bitnjami in Jereko je izpostavljen in vsem viden vrh, toda malo obiskan, poznajo domačini, ki živijo ob in pod njim. Razgledna gora Peči nad Gradiščem (828 m) in poraščeno zahodno pobočje z grebenom in vrhom, ni tako opazen, kot južni del pečine z doline. Nanj se povzpnemo po robu, tako se držimo gozda in južno dovolj od roba, da je vidljivost primerna.

Nekoč bolj poznana in pogosteje uporabljena bližnjica v dolino, zahodno mimo gozdnega vrha Peči (828 m), za Preduhom do razglednega robu pri preprosti klopci, odkoder se ob ugodni vidljivosti razgledujemo po Bohinjski Bistrici in okolici. Nadaljujemo zahodno po naravnem koritu skoz Luknco do vasi Bitnje, mimo zgodovinskega Čučkovega čebelnjaka.

Kdo je postavil ta čebelnjak, ni zanesljivih podatkov. V popisu duš 1848 leta je na tem prostoru vpisan lastnik mlina Jakob Mencinger, po domače Mlinarjev, rojen 1796 leta. Predvidevamo lahko, da je čebelnjak zgradil Jakobov oče, kajti leta 1830 je bil čebelnjak že prvič obnovljen, kar je po vsej verjetnosti storil Jakob. Leta 1907 je mlin kupil Jakob Čuden, ker mu je pogorela hiša na Bistrici. Čebelarstvo je prevzel sin Franc Čuden, rojen leta 1905. Za čebelarstvo ga je navdušil vele čebelar Jan Strgar z Bitenj. Franc je čebelaril do leta 1992. Z njegovo smrtjo leta 1994 se je zaključilo skoraj dvesto letno čebelarstvo na tem prostoru.

Način gradnje čebelnjaka, razmerja gradbenih elementov, obdelava lesa in drugi ostanki gradnje kažejo na visoko starost čebelnjaka. Bruna sten so tesana, višina prednjega nadstreška je bistveno višja od mlajših tipov gorenjskih čebelnjakov. Prvotno je bil zgrajen za kranjiče in kasneje prilagojen za hrambo AŽ panjev. Po razpoložljivih podatkih je »Čučkov čebelnjak« drugi najstarejši v slovenskem prostoru.

Janez Pikon

Moja gorska pot skozi čas ...Moj arhiv: Janez Pikon

Video: Peči

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.