Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Plezanje po slapovih

Žurnal 24:  Trendovska rekreativna dejavnost, v Sloveniji priljubljena predvsem na zaledenelih slapovih

Žurnal 24:  petek, 18. januarja 2008


Plezanje po slapovih

Vijake zavijamo

Oprema. Za ledno plezanje potrebujete dva ledna cepina in dereze, ki se od tistih za hojo po gorah ločijo po posebni obliki. "Za varovanje pri lednem plezanju plezalci ne poskrbimo s klini, ki bi jih v led zabijali, kot se to počne v skali, temveč ledne vijake v led zavijemo," pojasnjuje Tomo Česen.

Oprema za plezanje po zaledenelih slapovih ali plezanje po ledu na stenah gora je ista, gre tudi za enak način plezanja, razlika je le v nastanku in strukturi ledu. V zaledenelih slapovih je namreč led mehkejši, medtem ko je led v steni tisočakov lahko izjemno trd, še dodaja Česen. Kakovost ledu in težavnost plezanja sta odvisni od vlažnosti, temperature, težavnosti plezalne poti, naklona in oblike ledu. K obvezni opremi spadata tudi čelada in poseben pas s karabini, ki omogoča varovanje z vrvmi. B. Z.


Ledno plezanje.
Trendovska rekreativna dejavnost, v Sloveniji priljubljena predvsem na zaledenelih slapovih
. Brina Zaletel

Slapovi
 
"Plezanje po zaledenelih slapovih se je pri nas izredno razmahnilo," vedno večje navdušenje nad športom, ki je včasih veljalo za ekstremnega, pojasnjuje Tomo Česen, predsednik Komisije za športno plezanje.
  Pri lednem plezanju je treba razlikovati med plezanjem po zaledenelih slapovih in plezanjem v stenah, ki so pokrite s snegom. Plezanje v lednih smereh prinaša tudi določene nepremišljenosti in nevarnosti, "saj v ledne smeri odidejo tudi tisti, ki temu niso dorasli, kar pa se lahko konča tudi usodno", dodaja Česen.
  Drugače je s prvimi preizkušnjami lednih smeri v nekaterih umetnih centrih po Sloveniji, na primer najbolj znani Mlačci v bližini Mojstrane, kjer je za popolnoma varno plezanje poskrbljeno vse do vrha. Vsekakor je z varnostjo drugače v naravi.

Slovenska plezališča
  Zaledenelih slapov (seveda ob pravih temperaturnih razmerah) je za plezanje pri nas primernih precej. Najbolj znana območja so v Logarski dolini, Tamarju, Trenti, na Jezerskem in v okolici Martuljka. Plezanje je mogoče tudi po nekaterih umetno narejenih slapovih.
  Plezanje po zaledenelih višjih stenah gora ali visokih gorah pri nas ni ravno navdušujoče, saj so zaradi prenizkih gora zime premile. Za tovrstno ledno plezanje so v bližini primerne stene v Alpah, predvsem Franciji in Švici, in seveda v več tisočakih po svetu. Več o razmerah in možnostih plezališč v Sloveniji in tujini najdete na www.plezanje.net in www.ad-pecjak.si/ice/ slapovi, kjer so tudi obvestila o slovenskem pokalu v lednem plezanju.

Stroški plezalne opreme
• Ledne dereze: od 130 do 170 evrov
• Ledni cepin: od 100 do 200 evrov
• Ledni vijaki: od 30 do 60 evrov
• Čelada: od 40 do 95 evrov

zivljenje@zurnaI24.si

Nedelja 20.01.08, pred Solčavo,
ob Savinji, ostanek. Boris Štupar

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.