Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Prvi letošnji gorniški večer

PD Domžale je bil v torek, 7. februarja: s Francijem Savencem se je pogovarjal Borut Peršolja + film VZPON

Za uvod smo 13 minut črno belo zrli v Vzpon, režiserja Mirka Mahniča, ki so nam ga prijazno posodili v Filmskem arhivu Arhiva Slovenije. V predstavitvi za lanski Mednarodni festival gorniškega filma so o filmu zapisali: “Kamera sledi alpinistični navezi Franci Savenc-Janez Zupančič, ki pleza po Hornovi smeri v Jalovcu … Zgodba se povsem osredotoči na alpinistični podvig v steni ene izmed najbolj prepoznavnih gorskih silhuet v Sloveniji. Film je v petdesetih letih prejšnjega stoletja veljal za najbolj ekstremističen tovrstni izdelek in še danes predstavlja izjemno pomemben spomenik domače filmske produkcije z alpinistično oziroma gorniško tematiko. Kot pripoved o alpinističnem podvigu v domačih gorah ima ta film kljub častitljivi letnici nastanka le malo primerljivih naslednikov.”

Tudi najino besedno vzpenjanje je bilo intenzivno, saj sva v dobri uri prešla več kot petdeset let poročanja o dogajanju v stenah in v dolini. Franci je opisoval odpravo v Ande, pa lastno poročevalsko oblikovanje v uredništvu Dela in zadrege, ki jih prinaša sodobna tehnologija. Vedno je bil v toku, sledil je novostim, ljudem, spremljal je njihove zgodbe. Čeprav je naslov večera obetal drugače, sva se spleta (žal) dotaknila še najmanj. Tema, za še en pogovor …

Nekaj vprašanjih, ki sva jih obdelala … Odgovori pa so zapisani v spomin poslušalk in poslušalcev.

Kako si ti začel hoditi v gore? Je bilo posredi tudi kaj družinskega gorništva?
Kako je prišlo do snemanja filma Vzpon?

Kdaj si opustil svoj aktivni alpinizem in se predal dokumentalistiki? Ti je kdaj žal zato, da nisi v alpinizmu vztrajal dlje?
Zdi se, da o Himalaji in dosežkih tam vemo skorajda vse. Katere so največje nepopisane bele lise slovenskega alpinizma? Je to seznam vseh (prvenstvenih) smeri v slovenskih gorah? Je to ženska dejavnost v gorah?

Kako se spominjaš začetkov INDOK? Kaj je bil cilj te službe? V kakšnem stanju je tisto gradivo danes?

Kaj je v tem gradivu najbolj dragoceno? Kaj je najmanj raziskano?

Kaj je tisto, kar človeka žene, da čuti potrebo po medijskem izpostavljanju? Je to eminentno tudi za alpinizem? Se da uživati gore samo za dušo?

Je bil prehod na splet težak? Od kod odločitev za poobjave in manj za kreiranje lastnih vsebin? Kako je na tem področju potekalo sodelovanje s PZS?

Lahko predstaviš ekipo ustvarjalcev Gore in ljudje? Koliko čas namenjaš urejanju in sodelavci na dan ali teden? Kako poteka uredniško delo, uskaljevanje in sprejemanje odločitev, kaj se objavi na naslovnici in kaj v drugih rubrikah?

Kot poznavalec gorništva in spletni urednik – kako sprejemaš poročanje o dogajanju v slovenskih gorah? Se v gorah res dogajajo samo nesreče in epske zgodbe reševalcev?

Kako usmerjaš politiko komentiranja?

Kam se bo po tvojem usmerilo spletno poročanje? Je prostor za lastno video, avdio in pisno produkcijo v maniri novinarskega poročanja? Je to lahko skupni projekt PZS (zlasti uredništva Planinskega vestnika in spletne strani) in ekipe Gore in ljudje?

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.