Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Rastlinstvo

življenskih okolij z navodili za pripravo herbarija: Pipinova knjiga, 2014, 1. izdaja

Vreš Branko, Gilčvert Berdnik Darinka, Seliškar Andrej,
Rastlinstvo življenjskih okolij z navodili za pripravo herbarija.
1. izd., 1. natis. Podsmreka, Pipinova knjiga, 2014. 492 str., risbe in fotogr.

V Sloveniji je več kot 3000 vrst in podvrst cvetlic. Vsako leto pa biologi in ljubitelji cvetja najdejo še nekaj novih. Ta množica je neverjetno velika in težko obvladljiva za navadnega Zemljana. Strokovnjaki so vse to bogastvo že uredili in razvrstili v skupine, v 171 družin, ki so urejene še v rodove, vrste in podvrste.

Prav zaradi te obilice snovi je bilo tudi v Sloveniji izdanih že več priročnikov, ki vsebujejo opise samo del tega rastlinskega bogastva, kot so: alpske, gorske, redke, zdravilne, zaščitene, zavarovane, znamenite itd. Vse slovensko cvetje pa je vključeno v že 4. izdajo Male flore Slovenije, ki izhaja pri Tehniški založbi Slovenije s podnaslovom Ključ za določanje praprotnic in semenk. Običajno se ljudje po tako strogo strokovnih knjigah znajdemo težko. Za laike je bolj priročno delo, v katerem je cvetje razvrščeno po barvah cvetov, zato pa so v takem objavljene tudi fotografije ali še bolj pogosto risbe tega rastlinstva.

Novi priročnik, ki ga je izdala manj znana založba Pipinova knjiga s sedežem v Podsmreki, ki leži na robu ozemlja, katerega pokrivajo prispevki in obvestila Našega časopisa, pa upošteva še več. Na 492 straneh je predstavljenih več kot 600 rastlin, razdeljenih po različnih življenjskih okoljih: gozdovi, grmišča, travišča, visokogorje, mokrišča, obdelovalne površine, urbane in industrijske površine. Že s tem enostavnim pristopom smo lahko hitreje pri pravilni izbiri imena rože. Vse obravnavane rože so predstavljene tudi na barvnih perorisbah, večinoma delo botanikov, živečih v prejšnjem stoletju.

V nadaljevanju je v knjigi več strani z navodili za proučevanje flore in vegetacije. Posebno poglavje pa je posvečeno navodilom za pravilno pripravo herbarijev od nabiranja, sušenja, označevanja, vlaganja v mape ter fotografiranja rastlin. V dodatku so opisani še endemiti - cvetlice, ki rastejo samo pri nas, in tujerodne rastline - ki so se »priteple« k nam iz tujine, ter seznam ogroženih in zavarovanih rastlin. Vsako poglavje se prične z naslovno fotografijo, med katerimi je pri poglavju Preučevanje vegetacije zaščitena roža Ljubljanskega barja - močvirska logarica (Fritillaria meleagris), poglavje o Naravovarstvu pa se pričenja s fotografijo prav našega Blagajeva volčina (Daphne blagayana). Objavljen je tudi slovarček tujk, seznam slovenskih ter latinskih imen rastlinskih vrst. Na petih straneh je dodan seznam literature, ki predstavlja vire za pripravo tega priročnika ter dve strani z navedbo avtorjev fotografij in risb.

Priročnik je izšel ob 170. obletnici smrti Franca de Paula Hladnika, ustanovitelja in kasneje dolgoletnega direktorja ljubljanskega Botaničnega vrta, po katerem s poimenovali tudi hladnikijo (Hladnikia) - endemit Trnovskega gozda. Letos mineva tudi deseta obletnica razglasitve skoraj ene tretjine slovenskega ozemlja za del evropskega omrežja posebnih varstvenih območij Natura 2000. Prav tako je bil pred desetimi leti v Slovenskih Konjicah prvi seminar za učitelje biologije, ki je bil zaradi želja in navdušenja povod za pripravo tega priročnika o rastlinah in njihovih življenjskih okoljih. Tako je ta priročnik zanimiv in uporaben za učence osnovnih in dijake srednjih šol, učitelje naravoslovja in biologije, izletnike in pohodnike, planince, ljubiteljske botanike in ne nazadnje tudi študente, ki se pri študiju srečujejo z botaniko.
Ciril Velkovrh
 

 

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.