Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Razdejanje na planini Svečica

V posmeh Naturi 2000 in zavezam, ki se jim je Agrarna skupnost Koroška Bela – Javornik zavezala ob graditvi ceste na planino Svečico

Planina Svečica leži 1700 metrov visoko v Karavankah nad Jesenicami.

Pred nekaj leti, natančneje v letih 2005 in 2006, so kmetje z izigravanjem zakonodaje - enokilometrsko vlako so vsake toliko časa podaljšali za en kilometer - do planine prek ekološko pomembnega območja in območja Nature 2000 zgradili cesto. Brez politične podpore občinskih veljakov in institucij za varstvo narave, ki so zamižale na eno oko, seveda ne bi šlo. Od takrat dalje je dostop do planine za kmete močno olajšan, pomeni pa tudi možnost novega “razvoja” na planini.

Letošnjo jesen se je Agrarna skupnost odločila, da na planini - natančneje na predelu, ki se imenuje Korenščica - obnovi močilo za živino. Tradicionalno so to naredili tako, da so zemljo z živino temeljito zahodili in tako ustvarili zadrževalnik deževnice. Po novem so si to zamislili kar z bagrom, ki si je pot do močila utrl z izgradnjo okoli 250 metrov vlake in z izkopom okoli 40 m x 30 m velikega bazena, ki naj bi ga obložili s folijo. Razdejanje na planini je grozljivo. Načrtovano močilo bolj kot na kulturno krajino spominja na vodni bazen za umetno zasneževanje. Rastišča Zoisove vijolice in drugih zaščitenih rastlin, ki rastejo na planini, so se morala brez predhonjega soglasja Zavoda za varstvo narave umakniti ambicijam posameznikov, ki so, v nasprotju z njihovimi očeti, povsem izgubili čut za sonaravno gospodarjenje s prostorom.

Luka Markež
 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
EKO novosti

5 komentarjev na članku "Razdejanje na planini Svečica"

Peter Strgar,

Par dni se bo govorilo o tem, potem bo prišla kakšna druga "pomembnejša" novica.

Odgovarjal očitno ne bo nihče, sankcij ne bo.

Kot povsod so tudi v tem primeru dvojna merila.

Verjetno še na Balkanu kaj takega nebi bilo izvedljivega, mi pa smo sedaj v Evropi in ni problema ...

Hallo??


Janez Kavar,

Ključ nespoštovanja pravil v okviru Natura 2000, in naravovarsvenih načel v RS nasploh, je na Ministrstvu za okolje in prostor MOP). Nesposobnih ministrih kar po vrsti, ki jih tja pač naplavi politika, in izprijeno povezanostjo MOP s kmetijsko-gozdarskimi zaslužkarskimi lobiji. Težko je videti spremembe na bolje, ob sedanji vladavini v naši državi pa še sploh.

Minister Roko pa... nič?


Marjeta Štrukelj,

Denar je sveta vladar. Lastnina nedotakljiva (če je je le dovolj na kupu).

Vest...? Morala...? Je to kaj uporabnega in vnovčljivega?

Vsi odgovorni bi bili lahko znani v pet minutah dela pristojnih institucij, katerih štrajk še kar traja in traja, datum začetka smo že pozabili in z zadnjimi objavami o štrajku nima nič skupnega.


Heinrich Blagne,

Kolikor mi je znano, so naravovarstveniki v ozirih na gradbene posege na območju natura zelo malenkostni. Poznan mi je primer obnove- prekrivanja neke pogorele strehe, kjer niso dovolili grednje frčad, določenih kritin ipd.. Če je npr neka s skodlami krita streha, ki se nahaja na območju nature 2000, potrebna obnove, je lahko nova kritina edino lesena, itd, itd..

Ne razumem torej, kako lahko potemtakem zamižijo na obe očesi pri tako grobem poseganju v do še pred kratkim domala neokrnjeno okolje, po svoji čudoviti in pestri gorski flori že kar evropsko poznane Struške. ?!

Bo kdo raziskal ozadja?


Metod Rogelj,

Pozdravljeni,

prejšnji teden si je kolega ogledal posege na planini, včeraj (12.10) pa tudi v spremstvu inšpektorja za okolje. Na planini je zgrajen vodni zbiralnik, dostopna pot (cesta) od koče do zbiralnika in položen cevovod po ločeni trasi od zbiralnika do koče. Investitor si za gradnjo poti in cevovoda ni pridobil naravovarstvenega soglasja, zato bo inšpektor odredil sanacijo in plačilo denarne kazni. Tudi s strokovnega vidika gre za neprimerne posege izvedene na neprimeren način.

Planina Svečica je v območju Natura 2000 in ekološko pomembnem območju. Po slovenski zakonodaji v Natura območju za gradnjo vodnega zbiralnika ni treba pridobiti naravovarstvenega soglasja, v ekološko pomembnem območju pa naravovarstvenega soglasja ni treba pridobiti nasploh (za noben poseg).

Vloga Zavoda za varstvo narave v takšnih primerih je strokovna in ne prekrškovna. Argumente varstva narave vključujemo v postopke, pri tem moramo upoštevati zakonodajo. Preko nje ne smemo, čeprav bi si včasih želeli, saj smo vsi tudi po duši naravovarstveniki. Dnevno se srečujemo z ljudmi, ki imajo predstave o naravi povsem drugačne kot mi, zato poznamo tudi tovrstne poglede. Naše poglede jim želimo približati in se z njimi dogovoriti, preden pride do neprimernih posegov. Včasih nam uspe, drugič ne, odvisno tudi od sogovornikov. V konkretnem primeru investitor ni želel razumeti naših argumentov že v prejšnjih postopkih, v zadnjem se isti pristop nadaljuje. Zavod nima moči in pristojnosti, da bi kaznoval neprimerne posege, je del v sistemu države.

Iz zgornjih komentarjev je razvidno precejšnje nepoznavanje sistema varstva narave in vloge posameznih služb v njem, pa tudi nepoznavanje konkretnih postopkov. To razumem, saj vsak nima možnosti spremljati uradnih postopkov. Z veseljem vam bomo konkretne posege in sistem predstavili, zato vas vabim, da se oglasite pri nas v Kranju, PC Planina 3 (tel 04 20 19 460).

Hkrati pozdravljam tovrstne forume, preko katerih smo bolje seznanjeni s stanjem na konkretnih lokacijah. Glede na število zaposlenih na OE Kranj in območje, ki ga pokrivamo, so nam takšne informacije še posebej dragocene.

Metod Rogelj, Zavod RS za varstvo narave, OE Kranj

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.