Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Simbol slovenskega planinstva

image1Večer, Slovenija - Zvezdana Bercko: Simbol slovenskega planinstva, simbol slovenstva. V gorah smo navajeni na skromnost, pravi Bojan Rotovnik, predsednik Planinske zveze Slovenije

Kakšen pomen ima Triglavski dom na Kredarici za slovensko planinstvo? Je Kredarica podoben simbol kot Triglav?
"Triglav in posledično tudi dom na Kredarici sta skozi zgodovino postala simbola slovenskega planinstva, za kar gre velika zasluga nad gorami navdušenemu dovškemu župniku Jakobu Aljažu. Odgovor na nemško prevlado v slovenskih gorah je bila ustanovitev Slovenskega planinskega društva 27. februarja 1893 v Ljubljani, kjer je bil dejaven tudi Aljaž. Leta 1895 je odkupil zemljišče na vrhu Triglava in svet okoli njega, ki ga je kasneje zapustil Slovenskemu planinskemu društvu oziroma današnji Planinski zvezi Slovenije. Aljažev stolp in leto kasneje odprta Triglavska koča na Kredarici, takrat obkrožena z nemškimi kočami, sta hitro postala simbola slovenstva."

Je Kredarica samo vmesna postojanka na poti na Triglav ali prihajajo planinci tudi samo na Kredarico?
"Večina se želi povzpeti na najvišji vrh Slovenije, sploh v kopnih razmerah, medtem ko je zimski vzpon na Triglav zahtevnejši in je Kredarica za marsikoga že zimski cilj. Triglavski dom na Kredarici je zaradi svoje lege in zgodovinskega pomena osrednja koča v Triglavskem pogorju in je danes po zmožnosti oskrbe in dejanskih nočitvah največja planinska koča v Sloveniji, vendar obiskovalci med vzponom na Triglav prenočujejo tudi v drugih okoliških kočah."

Je gneča na poteh na Triglav že tolikšna, da predstavlja problem?
"Dejstvo je, da je v poletnih mesecih planinarjenje in pohodništvo na vrhuncu in je težko omejiti množičnost, pa tudi sicer Planinska zveza Slovenije zagovarja prost dostop do gora. Da bi se izognili preveliki obremenitvi Triglavskega pogorja v poletnih mesecih, se v planinski organizaciji že več kot 20 let trudimo razpršiti obisk na celoten slovenski gorski in hribovit svet ter spodbujamo obiskovanje zunaj glavne poletne planinske sezone, seveda ob primerni opremljenosti in primerni psihofizični pripravljenosti."

Pa so planinci, ki se odpravljajo na Triglav, primerno opremljeni?
"Večina je vedno bolje opremljenih. Kot vedno opozarjajo gorski reševalci, pa je treba opremo tudi znati uporabljati. Seveda množičnost s seboj prinese del obiskovalcev, ki nimajo znanja in izkušenj za varno hojo. Planinska zveza Slovenije redno na več ravneh ozavešča ne samo svoje članstvo, temveč tudi širšo javnost, o varnejši hoji v gore in opozarja na načelo postopnosti in dobre priprave na izlet."

Najbrž pa predstavljajo take množice na Triglavu in v okolici precejšnje breme za okolje?
"Množični obisk je zagotovo velika obremenitev za okolje in naravo v vseh slovenskih visokogorskih in nižje ležečih predelih. Planinska zveza po svojih močeh pomaga planinskim kočam pri urejanju čiščenja odpadnih voda ter podpira projekte trajnostne mobilnosti v gorskem okolju in aktivno sodeluje pri njih. Tudi okoljska ozaveščenost planincev je vedno večja, praviloma se držijo načela, da s seboj prinesene smeti odnesejo nazaj v dolino."

Naj planinske koče ostanejo preprosta zavetišča ali naj se, kot menijo nekateri, razvijajo v smeri planinskih hotelov?
"Planinci smo navajeni na skromnost v gorah, saj je veliko visokogorskih koč, tudi Triglavski dom na Kredarici, odvisnih od oskrbe s helikopterjem, pa tudi vsak obisk gora je obremenitev za okolje, zato je Planinska zveza usmerjena k načelu skromnosti planinskih koč tako pri ponudbi kot glede prenočevanja."

Zvezdana Bercko

Vecer.si 11.08.2016
Simbol slovenskega planinstva, simbol slovenstva

image1

 

 

 

 

 


Bojan Rotovnik
, predsednik Planinske zveze Slovenije

 

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.