Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Slovensko planinstvo

Retrospektive: Planinska založba PZS obvešča, da je izšla monografija SLOVENSKO PLANINSTVO avtorjev Petra Mikše in Kornelije Ajlec.

Monografija skozi oči zgodovinarjev ponuja pregled zgodovine planinstva na Slovenskem. V kronološkem sosledju sledi razvoj planinstva od prvih zabeleženih pristopov v slovenske gore preko številnih alpinističnih uspehov v svetovnih gorstvih in vse do odprtja Slovenskega planinskega muzeja lani v Mojstrani.

Zgodovino slovenskega planinstva so v preteklosti sicer sistematično in vestno popisovali številni planinci, ki so aktivno sodelovali v slovenskih planinskih organizacijah. Vpogled v planinsko dogajanje in preteklost pa številnim generacijam planincev skozi mesečne izdaje nudi tudi najstarejša še izhajajoča revija pri nas, Planinski vestnik. Kljub temu pa do danes še ni bilo vidnejšega prispevka zgodovinarjev na to tematiko. Na željo Planinske zveze Slovenije sta se tega podviga lotila zgodovinarja mlajše generacije Peter Mikša in Kornelija Ajlec.

Tako nam monografija Slovensko planinstvo prvič ponuja pregled planinske preteklosti na Slovenskem skozi oči zgodovinarjev. V kronološkem sosledju sledi razvoju planinstva od prvih zabeleženih pristopov v slovenske gore preko številnih alpinističnih uspehov v svetovnih gorstvih, pa vse do odprtja Slovenskega planinskega muzeja leta 2010. Kot dodana vrednost jo dopolnjujejo kratke biografije vidnejših planincev in alpinistov, opisi pojmov in razlage posameznih dogodkov, predvsem pa bogato slikovno gradivo.
Pisca sta se potrudila monografijo pripraviti tako, da je snov zanimiva za bralce, ki tematike ne poznajo, hkrati pa zahtevnejšim bralcem nudita obsežno zbirko koncentriranih podatkov in referenčnih opomb za nadaljnjo raziskavo. Glavni poudarek vsebine je na organiziranem planinstvu, saj je knjiga med drugim namenjena domači in tuji promociji največje krovne planinske organizacije pri nas – Planinske zveze Slovenije, zaradi česar je besedilo v celoti objavljeno dvojezično. Pregled je tako v prvi vrsti namenjen v protokolarne namene Planinske zveze Slovenije. Za lažje razumevanje posameznih dogodkov sta avtorja predvsem za tuje bralce razširila pregled na občo zgodovino slovenskega naroda in ozemlja od zgodnjega 19. stoletja dalje, kar je zapisano v posebnih razlagalnih odstavkih.

V grobem je knjiga razdeljena na slovensko planinstvo pred drugo svetovno vojno ter obdobje po njej, skupno pa ima 27 poglavij. Kot že prej omenjeno, je knjiga bogato ilustrirana, saj ima kar 318 enot slikovnega gradiva poleg tega pa še 43 razlagalnih odstavkov. Pri tem pa je pomembno poudariti, da je kar nekaj slik sploh prvič objavljenih.

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.