Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Smaragdni odtenki med barvami jeseni

Gorsko kolesarjenje jeseni pritegne veliko ljubiteljev športnih aktivnosti v naravi.Večer, priloga Jesenske počitnice - Katja Ertl: Posočje poleg vodnih športov ponuja številne možnosti za pohodništvo, gorsko kolesarjenje, plezanje in gastronomske užitke

Če boste o tem, kdaj je smaragdna reka najlepša, vprašali domačine, vas lahko njihov odgovor preseneti. Čeprav največ turistov zaide v kraje ob Soči v poletnih mesecih, modrozeleni odtenki močne in deroče reke skupaj z rumenooranžnimi listi dreves ustvarijo idilično sliko narave prav jeseni. Poleg vodnih športov, kot je vožnja s kajakom ali raftom, kar je v primerni opremi mogoče početi vse do začetka novembra, številne dobro označene pohodniške poti, ogromno možnosti za gorsko kolesarjenje, bogate muzejske zbirke in gastronomski užitki vabijo v Posočje tudi med jesenskimi počitnicami.

Spoznavanje zgodovine v naravi
Ni veliko krajev, kjer bi se človeška zgodovina in narava tako tesno prepletali kot v dolini Soče. Obvezna tura za obiskovalce Posočja je zato Kobariška zgodovinska pot, ki povezuje naravne znamenitosti z zgodovinskimi spomeniki. Začetek poti se začne pri Kobariškem muzeju v središču mesta, katerega središče je kljub njegovi majhnosti vedno prijetno živahno. Muzejska zbirka, ki obiskovalce postavi v čas in prostor ene največjih bitk v gorati pokrajini v vsej človeški zgodovini, velja za enega najboljših prikazov dogajanja med prvo svetovno vojno v svetovnem merilu. Poleg razstavljenih eksponatov, velikega reliefa okoliškega gorovja, bogate zbirke fotografij in multivizijske predstavitve dajejo poseben pomen zbirki tudi spomini Ernesta Hemingwaya in Erwina Rommla. Prav zaradi izrednega pomena zbirke je Kobariški muzej prejel najvišje državno priznanje, bil nominiran za najboljši evropski muzej in dobil tudi muzejsko nagrado Sveta Evrope.

Po poteh soške fronte
Po poteh soške fronte (Katja Ertl)

Naslednja postojanka na petkilometrski poti je italijanska kostnica, do katere se je mogoče sprehoditi po vijugasti cesti nad Kobaridom. Veličastni spomenik iz sivega kamna so z namenom, da bi bili padli italijanski vojaki pokopani na domačem kamnu, pripeljali iz Italije, z njim obzidali okolico cerkve, ki je že pred tem stala na hribu, ter v ogromne kamnite skladovnice položili posmrtne ostanke. Prav s te točke se odpira lep pogled na Soško dolino in okoliške hribe. Zgodovinska pripoved, ki jo dopolnjujejo lepote narave, pelje mimo najpomembnejše poznoantične višinske naselbine v vzhodnih Alpah, Tonocovega gradu, in se nadaljuje z ogledom ostalin iz prve svetovne vojne in s kamnitim stopničastim Napoleonovim mostom ter se zaključi z enim najbolj slikovitih slovenskih slapov - slapom Kozjak.  

Dobro označene pohodniške in sprehajalne poti vodijo do številnih naravnih lepot doline Soče.

Dobro označene pohodniške in sprehajalne poti vodijo do številnih
naravnih lepot doline Soče. (Katja Ertl)

Razgled do Jadranskega morja
Druga pot zgornjega Posočja, ki se prav tako naslanja na dediščino soške fronte in je posvečena spominu na številne žrtve prve svetovne vojne, je Pot miru. Na bitko, v kateri so trpeli in umirali pripadniki različnih narodov, še danes spominjajo številni strelski jarki, utrdbe, kaverne, spominska obeležja, vojaška pokopališča in kapele, mimo katerih vodi pot, ki se začne pri vhodu v rudniški jašek v Logu pod Mangartom in se zaključi pri muzeju na prostem na Mengorah v bližini Mosta na Soči.

Eden od šestih različnih muzejev na prostem, ki jih srečamo vzdolž celotne poti, je na desnem bregu Soče, med Kobaridom in Tolminom - Kolovrat. Poveljeniška in opazovalna mesta, mitralješki in topniški položaji, kaverne in mreža strelskih jarkov, ki so na gosto razprostrti na celotnem območju grebena, so ostanki obsežnega obrambnega sistema, ki ga je med prvo svetovno vojno zgradila italijanska vojska. K še bolj pristnemu doživljanju vojnega časa prispeva tudi to, da so kovinske mreže, valovita pločevina in "kamnite skrile" narejene iz istega materiala, ki so ga za gradnjo uporabljali med vojno. Kolovrat pa je hkrati tudi zelo priljubljena točka gorskih kolesarjev. Po premagani začetni strmini pelje kolesarska pot mimo slikovitih travnikov, posejanih z nizkimi drevesi, od koder se na eni strani odpira izjemen razgled na Kanina, Krnsko pogorje in Sveto goro, na drugi strani pa je ob jasnem vremenu mogoče videti vse do Jadranskega morja. Med pohajanjem po označeni trasi, ki povečini poteka po planinskih in turističnih poteh, je mogoče tudi prenočiti.

Eko hiške ostajajo; odprte vse leto
Čeprav zaradi neobratujočega smučišča na Kaninu nekateri hoteli v Posočju med jesensko in zimsko sezono zaprejo svoja vrata, je med turističnimi ponudniki vedno več takšnih, ki želijo z različnimi oblikami velnes ponudbe in letnemu času prilagojenimi aktivnostmi pritegniti goste tudi v hladnejši polovici leta. Eden takšnih je pred kratkim odprti družinski butični hotel Sanje ob Soči, ki gostom ponuja sprostitev v savnah, za prijetno druženje ob vinski kapljici pa je poskrbljeno z vinsko kletjo in skupnim prostorom za druženje. Tudi med kampi, ki so zagotovo ena najbolj priljubljenih oblik nastanitve med ljubitelji športnih aktivnosti, je mogoče najti takšne, ki ostajajo odprti vse leto. Med njimi je tudi Kamp Koren na levem bregu Soče, nedaleč od Kobarida. Kamp, ki je eden prvih nosilcev evropskega certifikata za sonaravni turizem, eko marjetice, ponuja možnost nastanitve v šestih eko hiškah iz borovih brun. Naravni vonj po lesu in pomirjajoč zvok reke spremljata bivanje v neposredni bližini Soče tudi v jesenskih mesecih. Po okoliških vrhovih poimenovane brunarice skozi motive planinskega cvetja ter fotografije naravnih in kulturnih znamenitosti govorijo zgodbo o zgodovini okoliških krajev in življenju tamkajšnjih ljudi. Priznani kamping vodnik Alan Rogers je kakovost bivanja v eko hiškah označil z najvišjo možno oceno in kampu pred tremi leti podelil naziv evropski zmagovalec namestitvenih kapacitet. Medtem ko je v športnih aktivnostih na reki v neposredni bližini kampa mogoče uživati vse do konca oktobra, spadajo gorsko kolesarjenje, pohodništvo, plezanje in padalstvo med najbolj priljubljene jesenske aktivnosti. Otrokom je poleg igral na voljo tudi njihovim sposobnostim prilagojena plezalna stena. Na osemmetrski plezalni stezi pa lahko svoje spretnosti preizkusijo odrasli plezalci, tako začetniki kot bolj izkušeni.

Kulinarične posebnosti; z domačih njiv in vrtov
Vzdušje, ki ga pričara odprto ognjišče ob leseni brunarici, je razlog, zaradi katerega ostaja kobariški Kamp Lazar med najbolj priljubljenimi postanki med odkrivanjem jesenskih čarov Posočja. K temu prav gotovo prispevajo tudi palačinke sladkih in slanih okusov, po katerih je kamp znan med domačini in med tujimi obiskovalci. Obisk krajev, od koder prihajajo najboljši mlečni izdelki in kjer domačini kljub zahtevnim pogojem za kmetovanje ob pašnikih še vedno ohranjajo tudi njive in domače vrtove, pa pomeni izziv tudi za vse ljubitelje dobre hrane. Poleg priznanih imen slovenske kulinarike, kot je Ana Roš iz Hiše Franko, ki svojo v svetu prepoznavno kuhinjo gradijo na sestavinah lokalnega izvora, se je mogoče v dolini Soče okusom tradicije prepustiti tudi v kateri izmed številnih domačih gostiln in restavracij. Eden najbolj pristnih gatronomskih užitkov pa so kljub svoji preprostosti prav gotovo čompe s skuto - tradicionalna jed iz v skorjici kuhanega krompirja, ki jo kot predjed ob pečenem jagenjčku in domači zeliščni juhi postrežejo na turistični kmetiji Kranjc v Drežnici, eni najlepših slovenskih gorskih vasic.

Katja Ertl 

Vecer.si 16.10.2013

PRILOGA Jesenske počitnice

Gorsko kolesarjenje jeseni pritegne veliko ljubiteljev športnih aktivnosti v naravi.

Gorsko kolesarjenje jeseni pritegne veliko
ljubiteljev športnih aktivnosti v naravi. (Matej Zalar)
 
Vonj po lesu in pomirjajoč zvok reke sta glavni čar bivanja v ekoloških brunaricah Kampa Koren v Kobaridu. 

Vonj po lesu in pomirjajoč zvok reke sta glavni čar
bivanja v ekoloških brunaricah Kampa Koren v
Kobaridu. (Katja Ertl)

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.