Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Smrt v ledenem objemu

Primorske novice – Beva Blazetič: našli mrtvega alpinista, drugega pogrešajo

Primorske novice, sreda, 21. marca 2007
prva stran

MANGRT ► Dramatičen razplet reševanja


Enega alpinista
našli mrtvega


Včeraj popoldne je helikopter uspel poleteti proti vrhu Mangrta, kjer sta se v nedeljo zvečer zaplezala mlada alpinista. Žal so reševalci enega našli mrtvega, drugega pa ni bilo tam, kjer sta bivakirala. Z iskalno akcijo bodo nadaljevali danes, Reševanje je oteževalo izjemno slabo vreme s sneženjem. ► 32

MANGRT ► Na vrhu Mangrta našli mrtvega alpinista, drugega pogrešajo

Smrt v ledenem objemu


Reševanje dveh mladih alpinistov s Cerkljanskega, ki ju je snežno neurje že od noči z nedelje na ponedeljek priklenilo na vrh Mangrta, se tragično razpleta. Včeraj pod večer, ko je helikopter končno lahko poletel, so na vrhu Mangrta našli enega fanta mrtvega, drugega pogrešajo. V snegu so opazili samo njegove sledi.

Strašno dramo je povzročilo izjemno slabo vreme, ki gorskim reševalcem ne v ponedeljek in ne včeraj ni dovoljevalo, da bi se povzpeli na Mangrt. Že v ponedeljek se je nadčloveško trudilo sedem bovških reševalcev. Takrat je bila snežna odeja debela okoli 40 centimetrov, vendar je bila nevarnost plazov tako velika, da nikamor niso mogli. Nevarno je bilo že na Mangrtskem sedlu, še huje pa pod stenami, kjer se je sneg stalno vsipal po reševalcih. Zato so se obrnili in zaradi varnosti tudi na Mangrtskem sedlu v koči niso prespali, ampak so se spustili v dolino.

"Včeraj je bilo še huje. Snežna odeja seje odebelila na več kot en meter," nam je povedal vodja bovške GRS Lado Mrakič. Kljub temu je devet bovških reševalcev in 13 tolminskih ponovno rinilo v hrib, vendar so se morali tudi tokrat obrniti.

Zaradi neurja helikopter do včeraj popoldan ni mogel poleteti. Ko so se v še vedno slabem vremenu in vetru vendarle dvignili nad Mangrt, je bilo za enega ujetega alpinista prepozno. Dve noči in dva dneva v ledenem mrazu in neurju sta naredila svoje. Pokojnega so lahko samo še prepeljali v Bovec. Kaj se je zgodilo z njegovim kolegom, je neznanka. Reševalci naj bi na vrhu Mangrta menda opazili sveže sledi. Reševalno akcijo bodo jutri s pomočjo helikopterja nadaljevali.

Kot smo že včeraj poročali, se je tragična zgodba začela v nedeljo pod večer. Dovolj izkušena in dobro opremljena člana alpinističnega odseka Idrija in akademskega alpinističnega odseka Ljubljana sta se iz Loške Koritnice odpravila na plezanje po smeri v južni mangrtski steni Bija drekerija. "Okoli 19. ure sta ugotovila, da sla se pod vrhom Mangrta zaplezala in sta nas poklicala na pomoč. Takoj smo ju povezali z alpinistom Petrom Podgornikom, ki je to smer prvi preplezal lani. Po telefonu ju je usmerjal do vrha gore, kamor sta se povzpela sredi noči," zaplet opisuje Mrakič.

Žal v izmučenosti, kljub odločnim napotkom bovških reševalcev, nista takoj začela sestopati. "Vremenska napoved je bila slaba in v takem primeru je za vsako ceno treba v dolino," nam je že v ponedeljek povedal Mrakič. Z alpinistoma so telefonsko zvezo izgubili sredi ponedeljka. Kot pravi Mrakič, bi bil vzpon reševalcev na Mangrt samomorilsko dejanje.

Tretja najvišja slovenska gora Mangrt s 2679 metri nadmorske višini je bila že večkrat prizorišče planinskih tragedij. le nevaren hrib, poleti tudi zato, ker je visoko dostopen z avtomobilom. Vzpon od Mangrtske-ga sedla navzgor, še 600 metrov višinske razlike do vrha, je že podvržen zakonitostim visokogorja. Ob tej priložnosti ne bo odveč ponovno opozorilo, da je vsak vzpon v hribe, zlasti v zimskem času, izjemno zahtevno dejanje, ki terja veliko znanja, premisleka in dobro obveščenost o vremenskih razmerah in napovedih.

NEVA BLAZETIČ

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.