Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Sonce za energijo pri Jelenovem studencu

Naš Stik, november 2004 – mag. Violeta Irgl: Z zglednim sodelovanjem Agencije za racionalno robo električne energije, Elektra Ljubljana in PD Kočevje, je bil projekt uspešno končan

alternativni viri

Sonce za energijo
pri Jelenovem studencu


Z zglednim medsebojnim sodelovanjem Agencije za racionalno robo električne energije, Elektra Ljubljana in Planinskega društva (PD) Kočevje, je bil uspešno končan projekt zgraditve mini sončne elektrarne za potrebe napajanja planinske postojanke PD Kočevje - Koča pri Jelenovem studencu. Elektrarna deluje približno dva meseca in pol in je v tem času dosegla pričakovane rezultate.

Sončna elektrarna je rezultat temeljitega premisleka, kako z upoštevanjem različnih dejavnikov zadovoljiti potrebe po oskrbi planinske postojanke z električno energijo. Pri tem je bilo upoštevanih pred-vsem nekaj bistvenih dejstev: gradnja samostojnega voda iz doline je po eni strani predraga, po drugi pa pomeni prevelik poseg v naravo. Bencinski agregat, ki je bil dosedanji vir električne energije, je postajal preveč nezanesljiv, po drugi strani pa s hrupom in smradom nikakor ne sodi v idilični mir doline Pri Jelenovem studencu. Zato je bil alternativni vir napajanja - sončna elektrarna - pravzaprav edina prava rešitev. Preden naj bi se lotili uresničevanja projekta, je svoje strokovno mnenje o njem izrazil eden najbolj izkušenih strokovnjakov tega področja, Gašper Škarja, dipl. el. inž. iz podjetja KON TI-KI, ki je pripravil tudi idejno rešitev in oceno stroškov. PD Kočevje je v tej fazi zaprosilo za pomoč pri uresničitvi projekta Elektro Ljubljana. Slednje je projekt takoj prepoznalo kot pomemben prispevek k zmanjševanju obremenjevanja okolja in popestritvi proizvodnje električne energije z alternativnim sončnim virom ter za začetek ponudilo strokovno pomoč. Opozorilo je tudi na razpis Agencije za racionalno rabo energije za sredstva, namenjena prav za tovrstne posege.

V fazi, ki je sledila, je Gašper Škarja izdelal del tehniške dokumentacije. Drugi del, ki ga je kot dopolnitev zahtevala agencija, pa so pripravili projektanti Elektra Ljubljana. Na podlagi razpisa je tako agencija odobrila maksimalna sredstva za tovrstno gradnjo. Investicija v vrednosti 1.294.000 tolarjev (brez DDV) je bila uresničena s finančno udeležbo Agencije RS za učinkovito rabo energije v višini 40 in Elektra Ljubljana v višini 60 odstotkov. Gradnja je hitro stekla in bila v roku dokončana, tako da je elektrarna septembra že začela poskusno obratovati. V tem času je elektrarna pokazala zadovoljive rezultate in obratuje, kot je bilo opredeljeno v projektu.

mag. Violeta lrgl


Evropska skupnost si je zadala cilj povečanja izrabe obnovljivih energetskih virov (sonce, veter, biomasa ...) s sedanjih šest odstotkov celotnega energetskega deleža na dvanajst odstotkov celotne energetske porabe v letu 2010. Med obnovljive energetske vire sodijo tuđi fotonapetostni sistemi, ki temeljijo na sončnih celicah. Le-te neposredno pretvarjajo energijo sonca v enosmerno napetost in se utrjujejo kot ena najobetavnejših tehnologij prihodnosti v zadnjih desetletjih. Delež fotonapetostnih sistemov bo po scenariju bele knjige moral s sedanjih proizvodnih zmogljivosti v obsegu 250 MWp do leta 2010 narasti na 3 GWp. Za dosego tega ambicioznega cilja je bil v Evropi dosežen tihi konsenz o strateškem povezovanju univerz, raziskovalnih institucij, razvojnih podjetij in fotonapetostne industrije, ki vključuje tako majhne kot velike.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.