Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Tako zna le Bolto

Večer, 08.07.04, Narava, gore in ljudje - Peter Ster: Slovenska planinska društva privlači planinarjenje po Cresu in Lošinju

Slovenska planinska društva privlači planinarjenje po Cresu in Lošinju


Tako zna le Bolto

Večerovi planinci na Osorščici junija, planinci PD Jakoba Aljaža pa marca


Planinska koča nad Osorjem pod Osorščico. Foto: Otmar ZelenkoNajvišji vrh Osorščica - Televrin (589 m) na otoku Lošinju v sosednji Hrvaški je bil cilj letošnjega izleta planincev PD Večer. Po vožnji z avtobusom in trajektom smo pristali na Cresu; prvi postanek je bil v vasi Lubenice, do katere smo se povzpeti po precej strmi pešpoti. Vas leži na zahodni strani otoka, na robu previsa, ki se skoraj 300 m navpično spušča proti morju. Steno in morje povezuje čudovita plaža. Zgodovina vasi sega 4000 let nazaj. Slikovito vas s prelepo akustično cerkvijo pogosto obiščejo glasbeni in filmski umetniki ter tam snemajo.

Naš dom je štiri dni, kolikor je trajal izlet, bil hotel Bellevue na Malem Lošinju. Hotel se ponaša z izredno urejenostjo, čistočo in nadvse prijaznim osebjem, njegova posebnost pa je, da pred njim visi zastava Evropskega združenja planincev z napisom "Dobrodošli planinci". In res smo se počutili dobrodošli, saj so nas sprejeli izredno prijazno in nam za dobrodošlico pripravili piknik z ribjimi specialitetami in z odličnim črnim vinom. Osrednji dogodek drugega dne je bil vzpon na Osorščico, možnosti zanj pa je veliko. Mi smo se razdelili v dve skupini. Prva se je podala na vrh iz Nerezin in po petih urah prispela do koče na 276 m nadmorske višine, druga pa iz Osorja in prispela do koče že po dveh urah. Skupaj smo se nato spustili do vasi Osor, kjer premični most ločuje oz. povezuje otoka Cres in Lošinj. Zgodovina vasi je nadvse pestra. Kanal za prehod ladij so skopali že stari Rimljani. V srednjem veku je zaradi malarije, ki se je razširila iz jezer, kjer so pridobivali sol, umrla večina od 15.000 prebivalcev. Danes je Osor bolj prehodna vas in izhodišče za vzpon na Osorščico.

Po napornem vzponu se je prilegel dan oddiha. Z ladjo smo se odpeljali na otok Susak, edini otok, ki ga pokriva samo mivka. Na tem zanimivem otoku živi le okrog 200 prebivalcev. Po zaprtju tovarne za predelavo rib leta 1945 so namreč začeli prebivalci množično zapuščati otok, njihova prva postaja je bila Italija, od tam pa so odhajali v Ameriko. Vas Lubenice na robu previsaTako živi danes v New Yorku kar okoli 3000 otočanov oziroma njihovih potomcev, v zadnjem času pa se jih je veliko tudi vrnilo in s svojim kapitalom so pomagali na otok pripeljati elektriko in vodo. Ogledali smo si lepo urejeno pokopališče, na katerem pa smo zasledili le enajst priimkov, in obiskali vinsko klet. Vino iz tamkajšnjih vinogradov (zapuščene vinograde je obnovil neki bogataš) ima prav poseben okus, takšnega lahko piješ samo na Susku in v New Yorku. V nedeljo smo se podali na kopanje na otoček Veliki Srakanj, spremljali mašo v cerkvici in videli štiri petine prebivalcev tega otočka. Na otoku živi namreč samo pet ljudi. Plaža je lepa, voda izredno čista in dokaj topla. Naslednji dan smo se polni prijetnih vtisov poslovili.

Za konec pa še priporočilo vsem, ki razmišljate, da bi obiskali Mali Lošinj in Osorščico; navežite stike z gospodom Bolto Gaberščkom, predsednikom PD Mali Lošinj, ki je tudi planinski vodnik, za prijetno bivanje v hotelu Bellevue pa bo poskrbel Božo Pičuljan.

Peter Ster

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.