Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

V gore le dobro pripravljeni

Primorske novice, 06.06.06: Pred začetkom sezone pohodov v gore je GRSS predstavila svoje delo

Primorske novice, 6. junija 2006

LJUBLJANA ► Lani je bilo v gorah manj nesreč, a zato nič manj smrtnih žrtev

V gore le dobro pripravljeni

Pred začetkom sezone pohodov v gore je gorska reševalna služba Slovenije javnosti predstavila svoje delo v minulem letu, in ljubitelje gora znova posvarila pred nevarnostmi, Id jim pretijo.


Gorska reševalna služba ima od osamosvojitve Slovenije vse več dela, saj se je število posredovanj v 15 letih potrojilo. Od preloma tisočletja naprej se giblje med 250 in 300 na leto z okoli 300 ponesrečenci. Večinoma gre za planince ali alpiniste oziroma za nesreče gornikov, v 15 letih pa se je kar podvojila pomoč "negornikom", kaja-kašem, jadralnim padalcem in drugim. To že nekaj let predstavlja tretjino vseh intervencij gorskih reševalcev, najpogosteje se s tem srečujejo Tolminci.

Lani so bile razmere v gorah nekoliko boljše, kar pripisujejo skromnejšemu obisku gora zaradi slabšega vremena v poletnih mesecih. Pripadniki GRS so 232-krat odhiteli na pomoč 258 ponesrečencem, kar je za četrtino manj kot leto prej. Kljub temu pa se je smrtno ponesrečilo 33 obiskovalcev gora, tako kot v letih 2004 in 2003. Tudi lani so gorski reševalci ob vsaki tretji akciji potrebovali pomoč helikopterja, zdravniki pa so sodelovali v več kot polovici reševanj. V GRS si želijo, da bi bili prisotni vsakokrat.

Akcije zadnja tri leta v povprečju trajajo 4,5 ure in zahtevajo sedem mož, lani pa sta jim največ časa vzeli reševanji slovaških planincev na Prisojniku in iskanje dveh pogrešanih Čehov v pogorju Triglava. Iskali so ju pripadniki treh postaj GRS, tudi bovške.

Najpogostejši vzroki nesreč so padci ali zdrsi, največkrat se ponesrečijo gorniki, ki gredo na turo sami ali v neorganizirani skupini. Nemalokrat nesrečam botrujeta neizkušenost ali neprimerna oprema, zato so v GRS tudi letos pripravili nekaj napotkov za varen obisk gora. Svetujejo, naj poho-dniki s sabo vzamejo čelado, cepin, rokavice, varovalni komplet, posebej za zahtevnejše vzpone. Pred turo naj se pozanimajo, kaj natanko jih čaka, pred daljšimi vzponi pa naj preizkusijo kon-dicijo in opremo z nekaj kratkimi turami.
Spremljajo naj vremenske napovedi, v gore naj se odpravijo raje zjutraj, ker so popoldne pogostejše nevihte. Za hojo po snegu reševalci priporočajo primerno opremo in izbiro pravega časa, boljše pa se mu je izogibati. Pohodnikom svetujejo tudi, naj se vpisujejo v vpisne knjige, naj se skupine na pohodu ne ločujejo, vsakdo naj ima s seboj mo-bitel, pripravljen za uporabo ob morebitnem klicu v sili.

Za hitrejše reševanje bo GRS tudi letos od začetka junija do konea septembra imela dežurstvo s helikope-terjem na Brniku, za kar je usposobljenih 60 njenih pripadnikov. Enkrat do dvakrat v sezoni bodo na vrsti tudi bovški in tolminski reševalci. V GRS ugotavljajo, da je uvedba te službe bistveno skrajšala odzivni čas. AS

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.