Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Več prekrškarjev kot lani

Večer, Črna kronika: Poostren policijski nadzor na slovenskih smučiščih.
Delo: Na smučiščih so v 16 dneh zalotili 70 prekrškarjev

Na slovenskih smučiščih je med 13. in 28. februarjem potekal poostreni nadzor policije. Preko 500 policistov je po besedah Alojza Sladiča z Generalne policijske uprave obravnavalo 14 nesreč s hudimi in tri z lažjimi poškodbami. Ugotovili so 70 prekrškov, kar je nekaj več kot lani, kar pripisujejo večjemu številu nadzornikov.

Povečuje se tudi število slovenskih smučišč, kjer se dogajajo nesreče. Medtem ko je bilo teh lani 18, so jih letos našteli že na 22 smučiščih. Kot je na Krvavcu včeraj pojasnil Vojko Kos z Inšpektorata za notranje zadeve, so do včeraj opravili 13 inšpekcij smučišč in ugotovili, da so večinoma dobro pripravljena, na osmih pa bodo zaradi manjših prekrškov sprožili postopke.

Ponekod so namreč imeli premalo nadzornikov ali so bili ti nepravilno označeni, na nekaterih smučiščih pa niso vzpostavili sistema obveščanja o nesrečah. Inšpektorat bo glede na izkušnje predlagal manjše popravke zakonodaje, da bo omogočala kaznovanje smučarjev, ki bodo povzročili trk z lažjimi poškodbami, ali voznikov motornih vozil na smučišču. Prav tako bodo predlagali boljši sistem preverjanja veljavnosti izkaznic nadzornikov na smučiščih.

Na zimsko sezono so se sicer dobro pripravili tudi policisti. Vodja gorske policijske enote in predstavnik letalske policijske enote Robert Kralj je omenil uvedbo tehničnega reševanja, ki poškodovancem povzroča manj težav pri transportu. Letos so imeli tovrstnih reševanj šest, po Kraljevih besedah pa sta vsaj dva poškodovanca hujše poškodbe preživela prav zaradi novega reševanja z uporabo elektromotornega vitla.

Ker je letos pod snežnimi plazovi življenje izgubilo šest ljudi, je Kralj opozoril, da za turno smuko ni dovolj le pravilna oprema, temveč morajo smučarji obvladati tehniko in lokalne razmere. Ob omembi nesreče minuli konec tedna pod Krnom pa je opozoril, da se bo v prihodnjih dneh povečala nevarnost zdrsov na poledenelih pobočjih.  (sta)


DeloNa smučiščih so v 16 dneh zalotili 70 prekrškarjev
Letos se je na smučiščih zgodilo 619 nesreč, zunaj urejenih smučišč je umrlo šest smučarjev – Eden aktualnih ministrov je z avtom vozil v naravnem okolju

Kranj – Včeraj so na Krvavcu policisti, ki so skupaj z inšpekcijskimi službami minuli mesec izvedli številne poostrene nadzore nad spoštovanjem predpisov na smučiščih in uporabo vozil v naravnem okolju, predstavili rezultate obsežne akcije. Kot je povedal Alojz Sladič z Generalne policijske uprave, so v šestnajstih dneh našteli 70 prekrškov. Policisti so med zimskimi počitnicami tako napisali 31 plačilnih nalogov, 21 predlogov za sodnika za prekrške, osem opozoril, devet obdolžilnih predlogov in sprožili še tri hitre postopke.

Na slovenskih smučiščih so opravili 16 alkotestov, vsi so bili negativni. Pri poostrenem nadzoru, ki je potekal predvsem na večjih, a tudi na nekaterih manjših smučiščih, je sodelovalo več kot 500 policistov, je poudaril Alojz Sladič.

Vojko Kos z inšpektorata za notranje zadeve je povedal, da se je v tej smučarski sezoni zgodilo 619 nesreč, lansko sezono se je kazalec nesreč ustavil pri 833. Kos je ocenil, da so se smučišča dobro pripravila na sezono, a poudaril, da bo treba zakonsko izboljšati določena pravila in pooblastila, ki bodo nadzornikom na smučiščih omogočila lažje in bolj učinkovito delo.

Letos je umrlo šest smučarjev, ki so se podali zunaj urejenih smučišč. Vodja gorske policijske enote Robert Kralj je ob tem poudaril, da se morajo tisti, ki se odločijo zapustiti urejeno smučišče, zavedati, da je tovrstno početje lahko zelo nevarno, poleg vse potrebne opreme in telesne pripravljenosti pa pri varnem smučanju veliko odtehta tudi prava izbira poti.

Sicer pa so se v obsežni preventivni akciji usmerili tudi na uporabo vozil, predvsem motornih sani, ki jih je dovoljeno voziti redkokje. Kot je pojasnila Aleksandra Velkovrh z inšpektorata za okolje in prostor, se s snežnimi sanmi ne sme voziti na smučišču ali v naravnem okolju, vožnja je dovoljena le delno po kategoriziranih in nekategoriziranih cestah, kot tudi v naseljih in na ustreznih poligonih. Zdaj so kazni, je dejala Velkovrhova, nizke, saj prekrškarje na motornih saneh lahko oglobijo za 42 evrov, predlog novega zakona pa predvideva tudi do nekaj tisoč evrov globe.

A v naravnem okolju se nekateri ne vozijo le s snežnimi sanmi. Kot je dejal Bojan Vomer z inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano, so zalotili enega od aktualnih ministrov, ko je z avtomobilom vozil, kjer ne bi smel. Menda je minister sprejel globo 42 evrov, a v nadaljevanju postopka zahteval sodno varstvo.

Špela Žabkar
 

Vecer.si 17.03.2010

Policisti novogoriške policijske enote so v sobotni preventivni akciji v gorah na območju Male Mojstrovke preverjali, ali so obiskovalci gora ustrezno opremljeni.
(PU Nova Gorica)

Policisti novogoriške policijske enote so v sobotni preventivni akciji v gorah na območju Male Mojstrovke preverjali, ali so obiskovalci gora ustrezno opremljeni.

  

 


www.delo.si  17.03.2010

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Več prekrškarjev kot lani"

Metod Škarja,

Ker ni ničesar napisano o strukturi prekrškov, me zanima naslednje. Kako se sedaj tretira vožnja izven urejenih prog? Zgoraj piše, da opozarjajo na nevarnosti in gledajo opremljenost. Ali sledi tudi odvzem vozovnice, globa 200 EUR, kar je možno po zakonu itd. Mogoče bi lahko Igor iz prve roke povedal, kako je to sedaj na Kaninu.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.