Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Vsak, ki se spusti po celcu, še ni turni smučar

Delo, 01.02.06 – Mateja Gruden: razlaga France Sevšek, predsednik Turnega kluba Gora

Dr. France Sevšek, predsednik Turnega kluba Gora

»Vsak, ki se spusti po celcu, še ni turni smučar«

Turna smuka ni vrsta smučanja, ampak je gorska tura s smučmi Po novozapadlem snegu v sredogorje, ko se uleže, tudi v visokogorje


»S turno smuko ne skrajšamo ture, kvečjemu jo podaljšamo! To, da je spust s smučmi precej krajši v primerjavi z vzponom, ne pomeni, da smo v dolini prej, le dlje smo lahko v gorah,« se namuzne dr. France Sevšek, predsednik Turnega kluba Gora iz Ljubljane. Turno smuko sicer nekateri zmotno interpretirajo, doda: »V slovenščini izzveni kot vrsta smučanja. Pa ni – je način gibanja v gorah pozimi, je gorska tura s smučmi.«

Turna smuka tako recimo ni spust po celcu ob žičniških napravah: »Prav zaradi napačnega tolmačenja nekateri menijo, da so turni smučarji že, če se spustijo po neteptanem snegu!« pravi dr. France Sevšek.

Ne ve, nadaljuje, katero leto bi lahko oklical za svoje prvo turnosmučarsko. »Če je bila turna smuka tudi to, da smo hodili v gore z opremo za alpsko smuko, da smo torej navkreber gazili s čevlji, smuči pa nosili in se na njih nato spuščali (najraje kje okoli Komne), potem bi rekel, da sem začel turno smučati pred približno 35 leti. Vsa oprema je bila tedaj sicer že na voljo, toda le v tujini, poleg tega je bila zame predraga.«

Zdaj, z ustrezno opremo, si Sevšek najraje nadene smuči že ob avtomobilu in hodi z njimi čim dlje, kolikor gre. Prednost hoje s smučmi v primerjavi s hojo zgolj s čevlji je v snegu predvsem ta, da se mnogo manj ali sploh nič ne udira v sneg: »Podplat čevlja je neprimerljivo krajši od smučke – ista sila se torej razporedi po precej manjši površini.« Hoje s čevlji in smučmi na nahrbtniku pa tudi ne mara najbolj. »Samo dodatno težo prenašaš.«
Sevšek, ki je tudi predsednik Slovenskega gorniškega kluba Skala (Gora deluje pri njem), na splošno uživa v gorah. »Pozimi je v njih najlepše, še lepše je s smučmi! Gore so tedaj bolj ... divje, v njih se moraš večkrat znajti sam, nisi voden kot recimo poleti, ko te pogosto usmerjajo markacije. Precej bolj avanturistično je.«

Turni klub Gora je v Sloveniji eden redkih, ki združuje ljubitelje turne smuke in, kot zatrdi Sevšek, najstarejše turno društvo. Ustanovljen je bil leta 1997, že prej so začeli objavljati turne vsebine na internetu (njihov spletni portal: Turni-klub-gora.si). V klubu, ki se sicer ne omejuje zgolj na turno smuko, a so v njem kljub temu le turni smučarji, je malo več kot trideset »polnopravnih članov, precej več pa se jih udeležuje naših rednih četrtkovih predavanj, izletov.«

Ljubitelji turne smuke se ob prvem snegu najprej podajo v sredogorje, pojasni sobesednik: »V svežem snegu se v visokogorje še ne gre podajati. Možnosti v sredogorju je ogromno. V okolici Ljubljane, recimo, so priljubljene ture v Polhograjske dolomite, na Jakoba – zanje zadošča popoldne; krasna sta Blegoš in Ratitovec. Ko se sneg uleže (te dni, recimo, so razmere višje že primerne za turno smuko), je čas tudi za visokogorje. V Julijcih po obljudenosti vodijo Mala in Velika Mojstrovka nad Vršičem, Viševnik, Kotovo sedlo ... Spomladi spadajo med najbolj priljubljene cilje Kredarica, Krma, Triglavska jezera, Krn ...« Prednost zime je pršič, slabosti pa mraz in krajši dan; prednosti pomladi, ki je sicer osrednje turnosmučarsko obdobje, so čedalje bolj kompakten sneg, toplo vreme, daljši dan ... »Turna smuka se v Sloveniji običajno konča proti koncu junija, pozneje je praviloma mogoča le še višje, v ledeniških hribih.«

Sevšek je prepričan, da je za začetnika bolje, če se na turi pridruži skupini izkušenih turnih smučarjev, kot da se udeleži tečaja turne smuke. »Tako se seznanijo ne le s tehnikami, ampak tudi z različnimi filozofijami, pogledi na smuko.« V tej mešanici lažje prepoznajo svoje želje, meni.

Mateja Gruden


Jutri nadaljevanje, na istiu strani sta bila objavljena še dva članka na isto temo.

Kategorije:
Novosti SMU SLO Vse objave

3 komentarjev na članku "Vsak, ki se spusti po celcu, še ni turni smučar"

Andrej Rožič (Bohinj),

Pišem predvsem zaradi "cvetke" v zadnjem delu besedila:

"K obvezni opremi pa spada še mobilni telefon. Bistveno je pripomogel k večji varnosti v gorah."

mogoče je bilo o tem največ napisanega v članku Analiza reševalnih akcij.

Mobilni telefon - večja varnosti... res?

Moje mnenje: mogoče nam le skrajša čas do prihoda reševalcev... al pa vremensko napoved lohk pogledamo, večje varnosti pa skoraj ni.

Vzroki za nesreče pozimi: zdrsi, nepoznavanje terena, plaz, slaba pripravjenost - podcenjevanje razmer, zahtevnosti ture... gsm... no z njim lahko očistiš pse, če se ti sneg prijema nanje.

Je pa zanimiv tud v delu prebrat kak članek o turni smučariji!

Kolikor turnih smučarjev toliko filozofij - in še več nasvetov... sam mogoče je najbolj pametno začeti nekje ob smučišču... avtorica članka bi se po prvem smuku gotov strinjala.

LP

Andrej Rožič


Igor Pavlič,

"Žal" se spet oglašam, seveda dobronamerno.

Kar samo se vsiljuje vprašanje, kam popredalčkati deskarje? Ti ne moremo na deski ture začeti kar od avta ali malo dlje. Ko pa končno dosežmo tiste bele planjave in najvišjo točko, se pa kar nekako dričamo navzdol. Kam nas umestiti, med turne deskarje, kar pa ni v redu, ker se s svojim orodjem lahko le spuščamo? V TK Skalo se verjetno sploh ne moremo vključiti, saj se v snegu vsaj polovico ture gibamo kar peš ! To terminologijo bi bilo dobro nekako ažurirati in prilagoditi!

Mogoče ima kdo kak predlog?

Pavle


Igor Jenčič,

Pripomba o mobilnem telefonu, ki da ne povečuje varnosti, je po mojem odločno preveč zajedljiva.

Prebral sem tudi prispevek o ti. mobi akcijah, kjer je navedeno 9 "ekscesnih" primerov uporabe mobilnega telefona v obdobju 4 let. Moje vprašanje je, koliko pa je bilo v taistem obdobju reševalnih akcij, kjer so z uporabo mobilnega telefona reševalcem olajšali iskanje ponesrečenega, jih sproti usmerjali ipd., predvsem pa ponesrečenim bistveno, ampak res bistveno skrajšali čas do zdravniške oskrbe in s tem vsaj nekaterim med njimi celo rešili življenje?

Drugo vprašanje pa je, ali lahko iz omenjenega prispevka sklepamo, da dobijo reševalci večje zadoščenje, če v dolinjo prinesejo mrtve ali vsaj ranjene planince, kot pa da nekomu pomagajo iz nevarnega položaja in s tem preprečijo nesrečo?

No, verjamem, da avtor omenjene analize ni hotel povedati tega in strinjam se z ugotovitvijo, da mobitel marsikomu vliva pretirano lahkomiselnost, češ, če bo šlo kaj narobe, bom pa poklical na pomoč.

Toda, ali ne deluje žolna na popolnoma istem pricipu kot mobitel, le da s prvo "kličemo" pomoč "reševalcev" v neposredni bližini, z drugim pa kličemo malo bolj oddaljene reševalce. Žolno brez pomisleka vključujemo med varnostno opremo, celo pridigamo o tem, kako lahkomiselni so tisti, ki gredo pozimi v hribe brez nje, nič pa ne pomislimo o tem, da slavospevi žolni prav gotovo prispevajo tudi k temu, da daje žolna lažni občutek varnosti pred plazovi, da z njo - če ne zavestno, pa vsaj podzavestno - več tvegamo. Tovrstna analiza bi bila tudi zanimiva, res pa je pri nas primerov (vsaj javno dostopnih podatkov) reševanja zasutih pod plazovi, ki so imeli žolne (ali pa, ki bi jih žolne rešile, če bi jih imeli), izredno malo.

Če torej primerjam samo obe elektronski napravici, sem prepričan, da je pri nas (samo v zimskih razmerah) mobitel rešil življenje in/ali skrajšal trpljenje mnogo večim kot žolna.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.