Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Vse več nesreč v slovenskih gorah

Delo.si - STA: Lani je bilo v Sloveniji največje število gorskih nesreč, kot tudi vseh opravljenih intervencij, ki so jih doslej v posameznem letu opravili gorski reševalci v svoji zgodovini reševanja. Za tretjino vseh nesreč so krivi zdrsi.

Ljubljana - V primerjavi z letom 2007, ki je po vremenu in obisku v gorah bolj primerljivo leto kot 2008, je bilo lani za deset odstotkov več nesreč. Lani je bilo v 389 nesrečah, v katerih so posredovali reševalci Gorske reševalne zveze Slovenije, poškodovanih 459 ljudi. Med njimi je bilo 234 tipičnih gorniških nesreč, kar predstavlja 62 odstotkov vseh posredovanj gorskih reševalcev, 152 ljudi pa se je poškodovalo pri delu ali drugih športnih aktivnostih v gorah. Med rešenimi je bilo 171 nepoškodovanih, obolelih ali poškodovanih je bilo 217, 31 je bilo pogrešanih, iz gora pa so prinesli 46 mrtvih oseb.

Gorski reševalci iz leta v leto opažajo, da je vse več poškodovanih pri aktivnostih v zraku (tu so predvsem nesreče jadralnih padalcev) ter pri gorskem kolesarjenju, pri vodnih in drugih športnih aktivnostih pa v zadnjih treh letih ostaja število približno enako.
 
Po besedah predsednika Gorske reševalne zveze Slovenije Miroslava Pogačarja je bilo med ponesrečenimi večina slovenskih državljanov. "Skozi vsa zadnja leta pa opažamo, da se odstotek ponesrečenih tujcev v naših gorah vrti okrog 25," še pravi Pogačar. Glavni vzroki pri nesrečah tujcev so neizkušenost, nepoznavanje terena in bolezen.

Največ nesreč so zabeležili na postajah Gorske reševalne službe v Tolminu, Bovcu in Bohinju. Tolminski reševalci so lani posredovali kar 69-krat. Polovico vseh akcij na svojem območju opravijo z reševanjem ponesrečenih z jadralnimi padali. Po številu akcij in po porabljenih urah reševanja pa tolminski gorski reševalci opravijo 17,7 odstotka vsega reševalnega dela v celotnem slovenskem prostoru.

Za tretjino vseh nesreč v gorah so krivi zdrsi, za petino nepoznavanje terena, sledijo pa izčrpanost ter neprimerna obleka in obutev.

V lanskem letu so reševalci v različnih reševalnih akcijah porabili 7426 ur v 322 reševalnih akcijah, v katerih je sodelovalo 2455 reševalcev. V iskalnih akcijah, ki jih je bilo manj kot leto poprej, je bilo opravljenih 3431 ur v 64 iskalnih akcijah, vključenih v iskanje pa je bilo skupno 746 reševalcev.

www.delo.si  17.01.10 11:17

 

 

 

  

< Foto: Bojan Justin/Delo

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.