Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Začetki smučanja v Sloveniji

Klub učiteljev in trenerjev smučanja Tržič: Norveški raziskovalec Fridtjof Nansen je s spremljevalci leta 1888 na smučeh prečil Grenlandijo. O njegovem podvigu so pisali mnogi tedanji časniki. Leto 1888 ali 1889 pa pomeni tudi začetek poučevanja smučanja v Sloveniji.

Do nedavno je veljalo, da je prav omenjena leta naročil svoje prve smuči z Norveške, učitelj iz Ajdovščine Edmund Čibej in nato učil smučanja tudi druge. Borut Batagelj, slovenski smučarski zgodovinar, pa v novejšem strokovnem članku razkriva notico slovenskega časopisa Soča, da je sredi 1890-tih prve smuči naročil vodja gozdarjev na Trnovski planoti Josef Jarisch. Jarisch je veliko smučal po Trnovski planoti, kjer je služboval, in poučeval smučanja svojo hčerko. Vseeno je Čibej zelo zaslužen za poučevanje in uvedbo športnega smučanja pri nas, ki ga je razširjal med svoje prijatelje in šolsko mladino. Po vzoru Čibejevih norveških smuči je za mladino začel izdelovati smuči ajdovski kolar Franc Krapež – Porobanovec. Gozdarski nadzornik z gradu Snežnik H. E. Schollmayer je leta 1893 napisal priročnik Na snežkah (Auf Schneschuhen) namenjen lovcem, gozdarjem in turistom, da bi jih vzpodbudil k uporabi smuči in učenju smučanja. Častnik avstroogrske vojske Rudolf Cvetko, kasneje znameniti sabljač in olimpionik, je leta 1906 opravil vojaški smučarski inštruktorski tečaj in poučeval smučanja znamenite Drenovce, člane gorniške skupine Dren. Rudolf Badjura, avtor prve slovenske smučarske knjige Smučar, izšla je leta 1924, je leta 1914 vodil smučarska tečaja v Bohinju in Ljubljani. V začetno dobo poučevanja smučanja pri nas, pa so se že kmalu začeli vključevati tudi Tržičani.

 

Tržiški zavoji

Objava je skrajšana dne 18. 1. 2009 in v celoti si jo lahko ogledate na povezavah KUTS. Veliko veselja pri prebiranju »Snežk«. Objavljalec!

 


 


 


 

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave
Značke:
BIB novosti

3 komentarjev na članku "Začetki smučanja v Sloveniji"

Filip Vidmar,

"Anton Seljak je bil rojen 1889 v Idriji, umrl pa je leta 1950 v Ljubljani, kjer tudi počiva.

Ja/ne, res še ni primerno za objavo.

Zato se tudi ne bom vtikal v ostalo (recimo v hvaljenje s kolaborantstvom), vseeno pa me zanima, kako lahko nekaj kar "uide" v medije??


Janez Kavar,

Članek je del teksta knjige "Tržiški zavoji" o začetkih poučevanja smučanja v Tržiču, ki bo izšla 13. februarja letos v Tržiču. Žal je na spletni strani Gore-ljudje objavljeni tekst "ušel" v medije prehitro, tudi še jezikovno in vsebinsko nelektoriran. Objavljen je le iztrgan del teksta iz celotne vsebine, ki se s kratkim opisom začetkov smučanja v Sloveniji zgolj začne. Članku priloženi sliki dveh začetnikov smučanja v Tržiču imata napačne podnaslove. Slika Seljaka je podnaslovljena z Jelencem, Jelenčeva s Seljakom. Slika Jelenca je res nastala leta 1913 v Admontu v Avstriji, sliki Seljaka pa se datum nastanka ne ve. Tako bo torej bolje počakati slab mesec dni na knjigo, ki bo morda v nekaterih delih tudi poobjavljena na spletni strani Gore - ljudje.


Andrej Kavar,

Dovolite, da na zgornji podam komentar tudi sam, v dveh vlogah, kot eden izmed avtorjev knjige ter eden izmed skrbnikov spletne strani www.kuts.org, od koder je bila povzeta (brez soglasja avtorjev!) vsebina knjige.

Knjiga z naslovom Tržiški zavoji – zgodovina poučevanja smučanja v Tržiču bo izšla 13. februarja. Ob izidu knjige bo na spletni strani Kluba učiteljev in trenerjev smučanja (KUTS) Tržič objavljen podroben povzetek knjige in spletna naročilnica. Ob nastajanju knjige je nastajala tudi spletna stran o knjigi, katero smo kot poskusno različico, izključno za našo uporabo, za kratek časa (sedaj že lahko rečem napakoma) objavili na internetu. Objavljeno besedilo skupaj s slikami je nedokončano in nepregledano besedilo, na katerega so kasneje tisti, ki vsebino bolje poznajo, podajali pripombe, tako kot knjiga pač nastaja… Žal je bila ta vsebina objavljena in marsikdo bi lahko opravičeno podvomil o vsebino knjige. Želim si, da bo objavljena knjiga opravičila naše raziskovanje in pisanje ter hkrati služila kot dokaz, da smo se svojega dela lotili vestno in odgovorno. Tistim, ki pa jih je objavljena vsebina presenetila in prizadela, pa se v imenu avtorjev in skrbnikov spletne strani iskreno opravičujem.

Čeprav me veseli, da avtor zgornjega prispevka redno pregleduje našo spletno stran in ga zanima zgodovina smučanja, me čudi in žalosti, da je brez našega soglasja objavil vsebino, ki nosi veliko napak. Z objavo tega prispevka se je razvrednotilo delo avtorjev in tistih, ki so sodelovali pri nastajanju knjige. Vendar vseeno upam in verjamem, da bodo o vsebini knjige in točnosti podatkov vendarle sodili tisti, ki bodo knjigo prebrali in ki dodobra poznajo zgodovino smučanja, ne le v Tržiču, temveč tudi širše.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.