Zdaj še evropska prvakinja

MÜNCHEN, EVROPSKO PRVENSTVO, TEŽAVNOSTNO PLEZANJE, FINALE (Ž)

Zdaj ima tudi naslov, ki ga do zdaj ni imela: Janja Garnbret je evropska prvakinja!

Janja Garnbret je upravičila pričakovanja in pred izjemno razpoloženimi navijači na Kraljevem trgu v Münchnu igraje priplezala do naslova evropske prvakinje v težavnostnem plezanju. To je njena prva evropska krona v posamični disciplini. Njen uspeh je s četrtim mestom dopolnila rojakinja Mia Krampl.

>>> OGLED FINALA na uradni spletni strani Mednarodne zveze za športno plezanje.

Janji Garnbret je uspelo! S priplezano višino 50+, tik pod vrhom (zadnji oprimek je dosegla, a zdrsnila in vratolomno omahnila v globino), je suvereno zmagala in postala evropska prvakinja v težavnostnem plezanju! Naslov evropske podprvakinje je pripadel Avstrijki Jessici Pilz (45+), tretje mesto pa je osvojila Francozinja Manon Hily (41+). Mia Krampl je tekmo končala tik pod zmagovalnim odrom, na četrtem mestu (40+).

"Zame je bila to ena najtežjih tekem in zelo sem vesela zmage. Ob padcu (na glavo z vrha) sem bila šokirana, mislila sem, da bom kar umrla," je v prvi izjavi po finalu povedala nasmejana Garnbretova. Na vprašanje, kako je z roko, saj je bilo na njej opaziti nekaj krvi, je dejala, da ni nič hudega in da je pripravljena na jutrišnji finale na balvanih.

Moški finale z Jernejem Kruderjem se bo začel ob 17.30.

Delo - STA, 13.08.2022 17:56
Novopečena evropska prvakinja Janja Garnbret že mislila, da bo umrla

Najboljša športna plezalka na svetu Janja Garnbret je osvojila tudi tako želeni naslov evropske prvakinje, Mia Krampl četrta.

Janja Garnbret in Mia Krampl sta bili slovenski predstavnici v velikem finalu težavnosti v športnem plezanju na evropskem prvenstvu v Münchnu. Garnbretova je bila razred zase in je tako osvojila svojo prvo posamično zlato kolajno na prvenstvih stare celine. V finalu je v plezalno steno vstopila z najboljšim nastopom polfinala, medtem ko se je Kramplova podala s tretjim dosežkom polfinala. Janji se je izšlo sanjsko, po imenitnem plezanju se je ovenčala z naslovom najboljše v Evropi, medtem ko je Mia končala na nehvaležnem četrtem mestu.

»Kaj mi pomeni ta rezultat? Mnogi menijo, da je to zgolj evropske prvenstvo, toda zame je bila to izjemna pomembna tekma, saj sem si resnično želela osvojiti naslov evropske prvakinje, ki mi je še edini manjkal. Ko sem po zadnjem oprimku letela z glavo navzdol, sem bila v šoku. Mislila sem že, da bom umrla. Bilo je res strah zbujajoče,« je priznala slovenska šampionka, ki je priplezala do višine 50+. Na drugo stopnico zmagovalnega odra se je povzpela Avstrijka Jessica Pilz (45+), tretja pa je bila Francozinja Manon Hily (41+). Kramplova je zmogla do višine 40+.

Na vprašanje, ali se je huje ranila, ker je bilo na njeni roki opaziti kri, je Janja odvrnila: »Da, malo sem se poškodovala, vendar pa bom do jutri, ko bo na sporedu tekma v balvanskem plezanju, v redu,« je po velikem zmagoslavju povedala Garnbretova, ki je tako zaokrožila svojo zbirko lovorik na največjih tekmovanjih. Naslovu olimpijske in svetovne prvakinje je 23-letna zvezdnica iz Šmartnega pri Slovenj Gradcu dodala še zlato kolajno s prvenstva stare celine – edino, ki ji je še manjkala v vitrini.