Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Znova odprt večji del Škocjanskih jam

Dnevnik Po poplavi leta 1965 so bile Mahorčičeva, Mariničeva jama in Mala dolina prehodne le za redke strokovne obiskovalce podzemlja

   
  Minister za okolje Roko Žarnić se je včeraj med prvimi sprehodil čez nov most v Mali dolini in slovesno odprl obnovljeno pot skozi Mahorčičevo in Mariničevo jamo. (Foto: Nataša Bucik Ozebek)

 

Z obnovo poti in turistične infrastrukture so v Parku Škocjanske jame znova na ogled Mahorčičeva in Mariničeva jama ter Mala dolina. Turistična pot je skozi jami vodila že v tridesetih letih prejšnjega stoletja, po veliki poplavi leta 1965, ki je odnesla ograje in poti, pa sta bili jami, kjer se je prvotno začelo raziskovanje tega dela podzemnega sveta, prehodni le za redke strokovne obiskovalce podzemlja.
Za obnovo poti, ograj, razsvetlitev jame, dvigala in ureditev promocijsko-kongresnega centra je ministrstvo za gospodarstvo skupaj z DDV namenilo tri milijone evrov in v celoti pokrilo pomembno turistično naložbo. Škocjanske jame s pridobitvijo zaznamujejo tudi letošnjo 25-letnico vpisa na seznam Unescove svetovne naravne dediščine.

"Možnost ogleda Mahorčičeve in Mariničeve jame ter Male doline pomeni dodatno turistično ponudbo parka, s tem promoviramo Slovenijo in pomagamo tudi lokalnemu razvoju," je prepričana direktorica Parka Škocjanske jame Gordana Beltram. Večja ponudba pomeni tudi večjo razpršenost obiskovalcev po parku in zmanjšuje obremenjenost dosedanje turistične poti skozi Škocjanske jame, je še prepričana direktorica.

Eden najzahtevnejših delov obnove poti je bila zamenjava mostu v Mali dolini. "Jeklena konstrukcija mostu, ki je nadomestila starega, je dolga 27 metrov in težka skoraj 11 ton. Priprave na spuščanje mostu so bile logistično in tehnično zahtevne, samo spuščanje je trajalo kar pet ur," je najtrši oreh izpostavila Beltramova. A trud z novim mostom je bil poplačan, saj so se ob tem razkrile stare stopnice iz časa prvih raziskovalcev. V jamah je speljanih 600 metrov novih poti, Mahorčičeva jama pa je prvič v zgodovini diskretno razsvetljena. Obnova je potekala od leta 2008, končala pa se bo jeseni s prenovo stavbe promocijsko-kongresnega centra.

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Viljem Pšeničny je ob včerajšnjem odprtju prenovljenih poti poudaril, da je investicija v Škocjanske jame izjemna pridobitev za slovenski turizem in za sam park. "Že doslej ga je obiskalo več kot 100.000 obiskovalcev na leto, ta del jame, ki je bil zaprt, pa je bilo nujno obnoviti. Projekt - takšnih nimamo veliko - je izpolnjeval vse naše in evropske kriterije, in zato tudi dobil podporo ministrstva," pa je Pšeničny upravičil višino državnih sredstev.

Tudi minister za okolje Roko Žarnić je ob uradnem odprtju naložbe poudaril, da so Škocjanske jame primer dobre prakse pri sožitju turizma in ohranjanja narave ter hkrati zgled, da je mogoče dobro živeti tudi v Naturi 2000. "Zavarovana območja postajajo vedno bolj pomembna razvojna prednost določenih območij, ki so sicer praviloma slabše gospodarsko in socialno razvita, in se zato soočajo z demografskimi problemi," je prepričan Žarnić.


Ogled jam od spomladi do jeseni

Ogled Mahorčičeve in Mariničeve jame ter Male doline bo mogoč ob ugodnih vremenskih razmerah od spomladi do jeseni. Med glavno sezono (od začetka junija do konca septembra) bo ogled individualen, za varen ogled jame in za informacije bodo skrbeli vodniki ali naravovarstveni nadzorniki. Obiskovalci si bodo lahko še vedno izbrali klasičen ogled Škocjanskih jam, vstopili v svet "novih" jam ali pa izbrali kombinacijo obojega.


www.dnevnik.si/  16.04.2011

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.