Išči

Andi

Andi ali Kordiljere/Cordillere: osrednja gorska veriga Južne Amerike; geografska nadkategorija je Amerika
Podkategorij nimamo, za oznako podrobnejših lokacij  bodo značke, ki jih  postopoma  vključimo ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Tibor Sekelj na Aconcagui

13. februarja 1944 se je na to najvišjo ameriško goro povzpel Tibor Sekelj in tako za 16 let prevzel jugoslovanski višinski rekord. Nekaj zapisov ...

 


TIBOR SEKELJ: VIHAR NAD ACONCAGUO. Prevedel N. K. Mladinska knjiga 1958. 209 str., 450 din, polplatno.

V založbi Mladinske knjige je izšel kot prvo delo iz obširne andinistične literature prevod knjige Tempestad sobre el Aconcagua. Pisatelj jo je posvetil spominu junakov, ki jih je pognalo v smrt hrepenenje po višinah. Aconcagua je najvišji vrh in edini sedemtisočak na ameriški celini (7035 m), pa je že zgodaj pričel vabiti k sebi znane alpiniste. Najprej se ga je lotil Giisfeldt l. 1883, vendar ni uspel in je prvi dosegel vrh dne 14. I. 1897 slavni švicarski gorski vodnik Mathias Zurbriggen (v sklopu odprave Angleža Fitz Geralda). Drugi, nič manj slavni vodnik Maquinaz je moral naslednje leto odstopiti malo pod vrhom zaradi silnega viharja, kasneje so bili na vrhu razen domačinov, Argentincev in Čilencev, alpinisti iz Evrope — Švicarji, Nemci, Avstrijci, Poljaki, Italijani, Francozi in dr. Od prve žrtve Aconcague Avstrijca Kaspareka, pred pribl. 60 leti, pa do junaka te knjige G. Linka, ki je zmrznil po svojem petem pristopu skupaj z ženo in še enim tovarišem, je zahtevala Aconcagua precej človeških življenj, med njimi tudi Slovenca Kastelica.

Plezalsko gora ni težavna. Do višine pribl. 4000 m in deloma tudi više je dostopna z mulami, naslednjih 3000 m z vmesnimi postajami Trg mul, Kondorjevo gnezdo in Linkova hiša je šodrasta strmina. Sneg se prične šele v višini pribl. 6000 m. Težave povzročajo v glavnem samo pomanjkanje kisika na zadnjem delu poti in siloviti viharji, ki se sprostijo v neugodnih vremenskih razmerah z vso divjostjo. V knjigi sta popisana predvsem dva pisateljeva vzpona na vrh. Prvi, ki ga je izvršil v družbi dveh tovarišev iz Linkove ekspedicije, malo preden je Link tragično končal svoje življenje, in drugi, ko je šel z ekspedicijo argentinske vojske iskat trupla ponesrečencev. Linka, o katerem pravi pisatelj, da je imel od vseh reči na svetu najrajši gore, od vseh gora pa Aconcaguo, in njegovo ženo so našli malo pod vrhom. Mimogrede razglablja pisatelj o pomenu in nagibih alpinizma in razvija deloma svoje misli, ki ga razodevajo bolj kot planinskega esteta kakor pa alpinističnega borca, kar dejansko tudi ni, čeprav sta občudovanja vredni njegova zdrava življenjska sila in odpornost. Knjiga, ki je opremljena z avtorjevimi izvirnimi fotografskimi posnetki, ne sega nad povprečje potopisov te vrste, je pa zanimiva in vredna branja že zaradi tega, ker odkriva za nas nov svet in ker nazorno kaže nevarnosti, katerim se izpostavljajo za gore navdušeni pa deloma premalo vešči in ne dovolj opremljeni planinci.

S. H.

PV - 1958/11,  619,  Iz literature -  Tibor SEKELJ: Vihar nad Aconcaguo, Stanko Hribar

sl.wikipedia - Tibor Sekelj ... 1939-1945: Argentina, Akonkagva
V letu 1944, brez večjih predhodnih izkušenj s plezanjem po gorah, je sodeloval v odpravi na Akonkagvo, najvišjo goro (6962 m) v Ameriki, ki jo je vodil znani švicarski plezalec nemškega jezika Georg Link. Z Avstrijcem Zechnerjem in Italijanom Bertonejem je dosegel vrh te gore 13. februarja 1944. Odprava je dramatično potekala: štirje izmed šestih mladeničev, ki so sodelovali, so umrli v snežnem viharju. Njihova trupla so našli 11 mesecev po drugi odpravi, v kateri je Tibor Sekelj prav tako sodeloval, na pobudo argentinske vojske. Po obeh odpravah je Sekelj dodal novo poglavje 2. izdaji že izdane knjige »Tempestad sobre el Aconcagua«, 1944, v kateri je pripovedoval o tej pustolovščini. Argentinska vlada ga je nagradila z »zlatim kondorjem« za njegove zasluge pri odpravi, zavrnil pa je argentinsko državljanstvo, ki mu ga je osebno predlagal takratni voditelj Perón ...


Prva primorska - Peter Podgornik: Gotovo je knjiga Vihar nad Aconcaguo (MK 1958), katere avtor Tibor Sekelj popelje bralca na najvišjo goro ameriške celine imela glavno vlogo pri izbiri cilja prve primorske alpinistične odprave. Z bratom Pavletom sva jo dobila v roke kot novopečena alpinista v kranjski kasarni, kjer sva 78-leta služila domovini. Prevzela naju je pripoved o Linkovih odpravah, vzponih in izgubah, ki so sledile. Spoznala sva goro z vseh strani, izvedela za mogočno južno steno preko katere je ob izdaji knjige v slovenski jezik potekala samo ena smer (francoska iz leta 1954).


Tibor Sekelj in gore - Franci Savenc:
... v Subotici umrl raziskovalec in pisec Tibor Sekelj. Čeprav je bil v planinskih krogih dobro znan, vsaj kot avtor knjige Vihar nad Aconcaguo, se le redki zavedajo, da je imel kar 16 let, v obdobju 1944-60 tudi jugoslovanski višinski rekord. 13. februarja 1944 se je prvič povzpel na Aconcaguo (6960 m), najvišji vrh obeh Amerik, 25. februarja naslednje leto pa še drugič.
Čeprav se ni čutil alpinista v pravem pomenu besede, je rad pripovedoval, da je na svojih številnih popotovanjih bil kar pogosto v gorah in da je precej tudi planinaril. 1947 je raziskoval Patagonske Ande, povzpel se je na Kilimandžaro (5895 m), naj višji vrh Afrike, precej časa je prebil v Nepalu (in napisal knjigo Nepal odpira vrata) ... bil pa je tudi na našem Triglavu in še mnogokje.


14.06.2013

Tibor Sekelj: De Akonkagvo al Unesko

 

 

Kategorije:
Novosti SLO Andi Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 588

Andi Kordiljere - Cordillere