Išči

Himalaja

HIMalaja s Karakorumom, Visoka Azija ...  za nas najpomembnejše gorsko območje (Evrazije); geografska nadkategorija Azija 
Podkategorije so oznake držav: NP, PK 

Objavljalci

Authors

Arhiv

Humar poškodovan obtičal v steni

Večer, Zadnja stran - Zvezdana Bercko: Alpinistu, ki ima po dostopnih informacijah zlomljeno nogo, so v težko steno Langang Lirunga na pomoč šli nepalski reševalci, pomoč iz Slovenije za zdaj ni potrebna.

Slovenski alpinist Tomaž Humar je poškodovan obtičal v steni himalajskega sedemtisočaka Langtang Lirung, na vrh katerega se je poskušal povzpeti v solo vzponu po južni steni. Informacije iz Nepala so skope, kaj natančno se je zgodilo, kakšne so Humarjeve poškodbe in možnosti za njegovo rešitev, včeraj še ni bilo povsem jasno.

"Neposrednega stika s Tomažem nimamo, zato tudi ne vemo, kje natančno je in kakšne so njegove poškodbe," je včeraj popoldne za Večer povedal himalajski veteran Viki Grošelj, ki doma čaka v pripravljenosti, če bi bilo morda potrebno organizirati reševalno akcijo širših razsežnosti, tako kot leta 2005, ko je Humar obtičal na Nanga Parbatu. Grošelj je novico o Humarjevi nesreči dobil od nepalske agencije, ki je organizirala odpravo, v kateri pa je Humar edini zahodnjak, z njim je pod goro le en šerpa. Očitno je Humar po nesreči, ki se je pripetila že v ponedeljek, po satelitskem telefonu nekako uspel stopiti v stik z agencijo, ki je takoj sprožila reševalno akcijo. Ponesrečencu naproti so šli tri šerpe, ki pa včeraj niso uspeli locirati kraja, kjer je obtičal poškodovani alpinist. "Zaenkrat reševanje poteka klasično. Idealno bi seveda bilo, če bi ga lahko z gore rešili s helikopterjem, a o morebitnem posredovanju helikopterja bodo lahko odločali šele potem, ko bodo natančno ugotovili, kje in v kakšnem stanju je Humar. Res pa je, da je višina 6300 metrov, na katerih je po dostopnih podatkih obtičal, skrajna meja za helikoptersko reševanje," je povedal Grošelj, ki je v stalnem stiku s predstavniki agencije. "Ljudi, ki vodijo reševanje, osebno poznam in jim absolutno zaupam, da bodo naredili vse, kar bo mogoče." Akcijo so včeraj prekinili zaradi teme, v zgodnjih popoldanskih urah po našem času.

Sicer vedno optimistični Grošelj pa je tokrat precej zaskrbljen zaradi Humarjeve poškodbe. "Če ima res zlomljeno nogo ali kakšne druge poškodbe, je v zelo resnem in težkem položaju. Izurjeni nepalski reševalci, ki plezajo na goro, so včeraj napredovali le za 400 višinskih metrov, kar zgovorno priča o tem, kako težke stene se je tokrat lotil Humar," je opozoril Grošelj.

Langtang Lirung je 7227 metrov visok vrh, ki se dviga nad redko obiskano dolino Langtang na skrajnem severu Nepala, tik ob tibetanski meji. Tomaž Humar je vrh očitno hotel osvojiti v solističnem slogu, kaj več o njegovih namerah pa ni znano, saj svojih načrtov ne obeša več na veliki vzpon, odkar mu pred štirimi leti ni uspel pompozno napovedovani in s silno medijsko podporo spremljani vzpon po Rupalski steni na Nanga Parbat. Tam je zaradi neugodnih vremenskih in snežnih razmer ter nevarnosti plazov ostal šest dni in noči ujet v luknji, ki si jo je izkopal v snegu na višini 6500 metrov, dokler ga nista v spektakularni akciji, ki jo je sodelovanju z najvišjimi državnimi predstavniki Pakistana in Slovenije koordiniral prav Viki Grošelj, rešila pogumna pilota pakistanske vojske.

"Situacija je, vsaj trenutno, povsem drugačna kot je bila v Pakistanu in za zdaj vključevanje drugih dejavnikov v izvedbo reševalne akcije ni potrebno, smo pa v pripravljenosti, če bi iz Nepala prišle drugačne novice," je še dejal Grošelj.

Zvezdana Bercko
 

Vecer.si 12.09.2009

Tomaž Humar po spektakularni helikopterski rešitvi iz stene Nanga Partabata avgusta 2005

                                    (Reuters)
Tomaž Humar po spektakularni helikopterski
rešitvi iz stene Nanga Partabata avgusta 2005

 

 

 

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 3415

HIM: Himalaja s Karakorumom

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.