Išči

Himalaja

HIMalaja s Karakorumom, Visoka Azija ...  za nas najpomembnejše gorsko območje (Evrazije); geografska nadkategorija Azija 
Podkategorije so oznake držav: NP, PK 

Objavljalci

Authors

Arhiv

Manaslu - več obiska prinaša več nevarnosti

Primorske novice, Kronika: Manaslu terjal vsaj enajst življenj - Gora v preteklosti usodna tudi za Slovence

Plaz, ki se je na nepalski himalajski gori Manaslu (8156 m) sprožil v noči na nedeljo, je terjal najmanj enajst smrtnih žrtev, večinoma Evropejcev, pet alpinistov so sinoči še pogrešali. Alpiniste je plaz zasul ponoči v taboru, medtem ko so spali. “Manaslu je postal zelo obiskana gora in že s tem se je tveganje, da se plaz sproži na ljudi, povečalo,” nesrečo komentira primorski Himalajec Peter Podgornik.


KATMANDU ► Plaz se je sprožil na višini 7400 metrov in je s seboj odnesel del tabora na okoli 6800 metrih nadmorske višine.

Plaz sredi noči

Doslej so identificirali osem žrtev tragedije - štiri Francoze, nepalskega vodiča, Španca, Nemca in Italijana, včeraj so šerpe v vremenu, ki ni omogočalo letenja helikopterja, na pobočju še iskale pogrešane. Preživeli alpinisti, ki so že na varnem, so povedali, da jih je plaz presenetil med spanjem.
Manaslu je osma najvišja gora na svetu in velja za eno najbolj nevarnih. Najhujša nesreča na tej gori se je zgodila leta 1972, ko je sneg zasul južnokorejsko odpravo. Umrlo je 15 ljudi. Na pobočju te gore je plaz leta 1983 ubil Nejca Zaplotnika, zadnja slovenska žrtev te gore pa je bil leta 2009 koroški alpinist Franc Oderlap.

Petina jih ne preživi

Slovenska himalajka Simona Pogač, ki je leta 2008 osvojila Manaslu, je za spletni portal Gore - ljudje povedala, da je to gora z 20- odstotno smrtnostjo in je po nevarnosti na šestem mestu med štirinajstimi osemtisočaki. Nekateri predeli gore so res nevarni in jih je treba prečkati hitro.
Primorski poznavalec visokih gora vseh kontinentov, šempetrski alpinist, himalajec in urednik spletne strani Primorske stene Peter Podgornik sicer opozarja, da alpinistov od daleč ni mogoče obtožiti kakršne koli napake.
"Čas odprave je bil izbran primemo, ko je monsun že mimo in je vreme dokaj stabilno. Lokalnih pojavov pa ni mogoče izključiti. To velja tako za vreme, kot za gibanja v steni. V Himalaji se lahko velik plaz sproži že, če se nekje visoko odtrga kamen in pade na zasneženo pobočje. Od daleč lahko le ugibamo kakšen je bil vzrok tragedije. Pri takšnih dogodkih je sicer treba računati na nekatere objektivne okoliščine. Manaslu je postal zelo obiskana gora in že s tem se je tveganje, da se plazsproži na ljudi, povečalo. Vse več je komercialnih odprav. Te pogosto izbirajo tehnično lažje smeri, ki pa so marsikdaj zaradi dolgih, gladkih, in ne prestrmih pobočij bolj izpostavljene nabiranju snega in večjim plazovom. V zelo strmih skalnih stenah se pač uspe zadržati manjša količina s snega."

IM, STA  

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 3408

HIM: Himalaja s Karakorumom

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.