Išči

Himalaja

HIMalaja s Karakorumom, Visoka Azija ...  za nas najpomembnejše gorsko območje (Evrazije); geografska nadkategorija Azija 
Podkategorije so oznake držav: NP, PK 

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nepalske oblasti uvedle nov ukrep

MMC RTV SLO: Alpinisti bodo morali z Mount Everesta odnašati smeti
Planet SiOL.net: Z Everesta le s smetmi v nahrbtniku

Alpinisti, ki se bodo povzpeli na Mount Everest, bodo morali po novih pravilih nepalskih oblasti s seboj odnesti osem kilogramov odpadkov, da bi tako pomagali očistiti najvišji vrh sveta.

Gre za enega izmed najnovejših ukrepov, ki so jih sprejeli za gorništvo v Nepalu, veljal pa bo le za tiste alpiniste, ki se bodo povzpeli nad bazni tabor, so sporočili iz ministrstva za turizem. "Da bi očistili Mount Everest, se je vlada odločila, da mora vsak član odprave poleg svojih smeti s seboj prinesti še najmanj osem kilogramov smeti."

Kdor se ukrepa, ki začne veljati aprila, ne bo držal, ga čakajo posledice, čeprav še ni jasno, ali bo to denarna kazen ali kakšen drugačen ukrep.

Desetletja alpinizma v Himalaji so zahtevala svoj davek in najvišji vrh sveta je danes posut z odpadki od prejšnjih odprav, med katerimi naletimo na kisikove bombe, vrvi, šotore, pločevinke piva, plastenke, fekalije in celo trupla alpinistov, ki se v ekstremnem mrazu ne razgradijo, piše Guardian.

Pretekla prizadevanja neučinkovita
Odprave bodo morale svoje odpadke izročiti posebnemu uradu, ki ga bodo postavili aprila v baznem taboru. Urad, na katerem bodo delali nepalski policisti in vojaki, bo ponujal tudi zdravniško pomoč in posredniške storitve, potem ko se je lani na Everestu vnel pretep med skupino evropskih alpinistov in lokalnimi vodiči.

Čeprav mora vsaka odprava plačati 4.000 dolarjev depozita, ki jim ga povrnejo, ko pokažejo, da so prinesli s seboj vse odpadke, je bilo uveljavljanje tega vedno težava. "Naša prejšnja prizadevanja niso bila najbolj učinkovita. Ampak zdaj bo zgodba drugačna - če alpinisti s seboj ne prinesejo vseh odpadkov, bomo ukrepali in jih kaznovali," je povedal predstavnik ministrstva.

Prejšnji mesec je Nepal znižal pristojbine za vzpone posamičnih alpinistov na Everest in druge himalajske vrhove, da bi tako privabil več alpinistov, kar pa poraja hude pomisleke, tako zaradi povečanega prometa na plezalnih poteh kot tudi zaradi smeti.

Everest, na katerega se vsako leto aprila in maja povzpne več sto alpinistov, je sicer glavni vir dohodka za obubožani Nepal.

K. S.


Z Everesta le s smetmi v nahrbtniku
Avtor: Mateja A. Hrastar

Nepal ima 14 najvišjih vrhov sveta, ki si jih želijo osvojiti alpinisti. A tudi najvišja gora sveta je podvržena neusmiljenemu diktatu posla. Nepal na leto le z vzponi na Everest zasluži okoli tri in pol milijona evrov.

Toda pred mesecem dni je nepalska vlada objavila znižane cene dovoljenj za plezanje na Mount Everest. Do zdaj je moral vsak tujec za dovoljenje plačati 25 tisoč dolarjev, letos pa bodo ceno znižali na 11 tisoč dolarjev. Toda z drobnim tiskom: vsak alpinist bo moral z gore prinesti osem kilogramov smeti.

Najvišja gora sveta je namreč precej obljudena in zelo onesnažena. Da bi omejili število plezalcev, so tudi ukinili znižano ceno dovoljenja za skupine. Prvič pa so uvedli tudi dovoljenje za Nepalce, in sicer za 750 dolarjev.

Konec gneče in onesnaževanja

Cena dovoljenja za plezanje na Everest je bila v preteklosti mnogokrat na udaru kritikov, češ da si zaradi cene vzpon lahko privoščijo le bogataši. Nepalci so z znižanjem cene naredili goro bolj dostopno, obenem pa upajo, da se bodo izboljšali pogoji plezanja, saj naj bi bilo na gori manj velikih skupin, ki so imele do zdaj nižjo ceno dovoljenj za plezanje.

Zaradi velikega števila velikih skupin so v preteklih letih plezalci plezali dobesedno v vrstah, čakajoč drug na drugega, da so zapustili nevarne odseke. Za mnoge je bila ta izkušnja veliko razočaranje.

Še bolj kot vrste plezalcev pa so na gori nemogoče razmere s smetmi. Everest je najvišje svetovno smetišče. Tam je do zdaj ostalo vse: prazne kisikove jeklenke, prazni plinski gorilniki, šotori, smeti iz nahrbtnikov, iztrebki, ostanki helikopterja in tudi trupla. Zaradi vremenskih pogojev se nič od tega ne razgradi in vse za vedno ostane na pobočjih.

Vsako leto 50 ton smeti

Ocenjujejo, da se vsako leto na gori nabere 50 ton odpadkov, prav tako pa je tam tudi okoli 200 trupel umrlih plezalcev. Pred leti so sicer že skušali s čistilno akcijo očistiti pobočje in v dolino so odnesli osem ton odpadkov. Količina odpadkov na gori je nevarna za plezalce, saj že onemogoča varno plezanje.

Samo na najbolj nevarnem delu gore, v t. i. coni smrti, naj bi bilo nekaj deset ton odpadkov. Reinhold Messner je celo predlagal, da bi jo za nekaj let zaprli za plezalce, da bi lahko očistili pobočja in da bi se ta regenerirala.

Iz smeti nastanejo umetnine

Zato so se skupaj z nižjo ceno dovoljenja odločili tudi za novo pravilo prinašanja smeti z gore. Veljati bo začelo aprila in to brez izjeme za vse plezalce. Tisti, ki poleg svojih smeti ne bodo prinesli še predpisanih osem kilogramov, bodo kaznovani. Za zdaj še ni jasno, ali bo šlo za denarno kazen ali morda celo za časovno prepoved plezanja.

V baznem taboru bo organizirano zbiranje smeti. Vsaka ekspedicija bo morala plačati tudi štiri tisoč dolarjev depozita, ki jim ga bodo vrnili, ko bodo dokazali, da so z gore prinesli vse, kar so tja odnesli.

Pred leti so iz odpadkov, prinesenih z gore, naredili 75 umetnin, ki so jih razstavili v Kathmanduju. Nepalska vlada pričakuje, da bodo tudi po končani letošnji sezoni plezanja na Everest iz odpadkov najvišje gore sveta naredili umetnine.

Mateja A. Hrastar 
Foto: Reuters 

07.03.2014,

 

 

 

 

 

 


07.03.14, 12:19
                                                osveženo: 26.03.2014

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 3408

HIM: Himalaja s Karakorumom

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.