Išči

Himalaja

HIMalaja s Karakorumom, Visoka Azija ...  za nas najpomembnejše gorsko območje (Evrazije); geografska nadkategorija Azija 
Podkategorije so oznake držav: NP, PK 

Objavljalci

Authors

Arhiv

Pod Manaslu

Friko - Vedrana Simičević: ... v iskanje Anteja Bućana

Potem, ko so leta 2012 oz. 2013 v Gruziji na ledeniku pod Ušbo našli posmrtne ostanke davnega leta 1973 v plazu ponesrečenih hrvaških alpinistov Viktorja Tabakovića in Nenada Čulića, je morda prišel čas, da enak epilog dobi zgodba o tragični nesreči splitskega alpinista Anteja Bućana, ki je ob Nejcu Zaplotniku umrl v plazu oz. podoru serakov pod Manaslujem.

Čez slaba dva tedna bo pod 8163 metrov visoki Manaslu, po višini osmi vrh sveta, odšla hrvaško-slovenska ekipa, ki jo bosta vodila poznata alpinista Stipe Božić in Viki Grošelj. Mala odprava nima alpinističnega cilja, Božić in Grošelj bosta v desetih dneh, kolikor nameravajo ostati pod Manaslujem, poskušala na ledeniku, na področju, kjer se je pred 32 leti zgodila nesreča, najti Bućana.

Božić in Grošelj sta bila leta 1983 v odpravi, ki jo je na Manaslu organiziral alpinistični odsek splitskega planinskega društva Mosor. Alpinistično ekipo so večinoma sestavljala mnoga poznana imena tedanjega splitskega in hrvaškega alpinizma, zraven Grošlja pa se je iz Slovenije odpravi pridružil tudi Nejc Zaplotnik, tedaj eden najboljših alpinistov sveta. Ekipa: Vinko Maroević (vodja), Gorazd Barać, Stipe Božić, Ante Bučan, Ranko Božinović, Srečko Gregov, Haso Feratović, Ana Mažar, Ivo Kaliterna, Edo Retelj, Boris Siriščević, Igor Žuljan, Gordan Franić in Tomislav Dugeč (vsi HR) ter Viktor Grošelj in Nejc Zaplotnik (oba SLO).

Tragedija se zgodila 24. aprila, ko se je na del ekipe ob sestopu z prvega višinskega tabora zrušil serak, ki je pod sabo pokopal Bućana in Zaplotnika, medtem, ko je Srećko Gregov uspel podor preživeti. Zaplotnika je Grošelj uspel hitro izkopati iz ledene pasti, toda karizmatičnemu slovenskemu alpinistu ni bilo več pomoči. Pokopan je v vznožju južne stene Manasluja, na dnu morene ledenika Thul Nagi. Ante Bućan ni bil nikoli najden, no, ker pa se je ledeni plaz zgodil pri vrhu ledenika, Božić in Grošelj predvidevata, da bi se zaradi premikanja ledenika in topljenja ledu po več kot treh desetletjih telo mogoče lahko pojavilo na površju.

V Nepal gre z njima tudi poznati hrvaški alpinist in himalajec, izkušeni HGSS-jevec Branko Šeparović, z obzirom, da gre preostanek ekipe na to področje zaradi trekinga, Božić je na pot povabil tudi prijatelja, gigralca Vedrana Mlikotu. Po Manasluju bo ekipa obiskala še bazni tabor Everesta, Božić pa v dolini Khumbu namerava obiskati še družino pokojnog Ang Phuja. Gre za Šerpo, ki se je v okviru slavne jugoslovanske odprave leta 1979, skupaj s Stanetom Belakom - Šraufom in Božićem povzpel na vrh Everesta preko zahtevnega Zahodnega grebena, in se smrtno ponesrečil ob sestopu.

Božić in Grošelj sta se pod Manaslu prvič vrnila že leto po nesreči in v alpskem stilu preko južne stene priplezala na vrh Manasluja.

Vedrana Simičević

02.10.2015 17:04

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 3399

HIM: Himalaja s Karakorumom

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.