Išči

Julijske Alpe

Vse kar je vezano na gorsko območje Julijske Alpe, to in onstran meje (z Italijo).

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kopališče Danica

Janez Pikon: Priljubljeno kopališče v Savi in skoki s skakalnice v globino na razvejani »Pr' Lipci,« ki je leta gostila številne generacije takratnih bistrških mulcev.

Kopališče Danica

Spomini sežejo daleč nazaj v čase naše mladosti. Od tega je ostalo zelo malo, sledijo se stezice po poraščenem in nekoč golem griču nad Savo Bohinjko ob Lipci. Priljubljena lipa je s široko raslimi vejami, ki so pravilno visele nad reko, nudila številne možnosti in težavnosti skokov v vodo, zato se nam je dogajanje okrog lipe močno vtisnilo v spomin. Ni več sledi o drevesu, ki je pisalo prijetno zgodovino nam takrat mladim, ki smo se družili v poletnih popoldnevih ob reki Savi v Danici. Še dobro se spominjam, kako smo poimenovali razne vhode v reko najprej se je reklo »na obrežju,« sledila je »Ta mala skalca,« nato »Ta velika skalca,« zatem »Na polički, polica ali polička,« zadnja po težavnosti je bila strma obala »Pr' Lipci,« kjer so se smeli kopati in z lipe skakati samo najstarejši in najbolj izkušeni. Vladal je popolni red, najmlajši so se kopali »Pr' ta mali skalci« in tako naprej vse do zadnje težavnostne stopnje, kjer so se nekateri merili s skoki v reko z najvišje možne točke, ki jo je nudila visokorasla lipa ob reki Savi.

Novo hotelsko podjetje Grand Hotel Triglav je ob bližnjem kostanjevem gaju na Bohinjski Bistrici napravilo veliko kopališče Danica. Kopališče Danica so odprli v letu 1909, pobudniki novega kopališča so bili Gašper Budkovič, Lovrenc Vojvoda in Ivan Mencinger, moderno kopališče je bilo urejeno vse do leta 1915. Tajnik športnega in kopališčnega društva Danica, Gašper Budkovič je sodeloval pri ureditvi parka, kopališča in sankališča Belvedere na Bohinjski Bistrici.

Leta 1909 so domačini začeli urejati kopališče Danico in sankališče Belvedere. Obe turistični napravi je podprla Deželna zveza za pospeševanje prometa tujcev na Kranjskem, ki je izposlovala precejšnje državne podpore, zveza pa je natisnila tudi nekaj prospektov Bohinja. Leta 1907 so za okolico jezera napravili urbanistični načrt, prvi tovrstni na Kranjskem. Nekoč Kopališče Danica v Bohinju je urejeno na prijetnem prostoru tik ob Savi Bohinjki in bližini središča Bohinjske Bistrice Travnate površine v senci dreves dodatno omogočajo prijetno počutje v prenovljenih prostorih novega Gostišča Danica. Omogočajo tudi najem šotora ter možnost najema električnega avtomobila, na voljo električna polnilnica za električna vozila. Gostiče Danica gostom nudi tudi zajtrke, kosila in večerje pripravljene iz samih domačih dobrot lokalnih ponudnikov.

Gostje v Bohinju najbolj uživajo v kolesarjenju in pohodništvu, poleti je priljubljeno kopanje v Bohinjskem jezeru, vse več pa je tudi ribičev. Iz Danice do Bohinjskega jezera vodi urejena kolesarska pot primerna tudi za otroke, saj je ločena od prometne ceste. Urejena igrišča za tenis, košarko in nogomet, omogočajo najem koles in prijavo na adrenalinske športe, kot so rafting, soteskanje, vožnje s kajaki in kanuji, jadralno padalstvo, jahanje konj.

Danico obkrožajo Julijske Alpe, Zgornja in Spodnja bohinjska dolina, hribi in najvišji vršaci vam nudijo obilico možnosti za sprehode v naravi, planinarjenj in športno plezanje. V Bohinju potekajo tudi tri etape znane daljinske pohodniške poti Julijana trail.

Janez Pikon

Moja gorska pot skozi čas ...Moj arhiv: Janez Pikon

Video: Kopališče Danica

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 5454

JULIJSKE ALPE